Nauka

Prawnicy świętowali w „Dwójce”

Goście na widowni i scenie

Przedstawiciele zawodów prawniczych wspólnie z uczniami świętowali w tym roku Europejski Dzień Prawa w II Liceum Ogólnokształcącym // fot. Filip Śmigielski

18.01.2023 r.

Sędziowie, adwokaci i radcy prawni przybyli ostatnio do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni, aby wspólnie z uczniami klas prawniczych i dyplomatycznych świętować Europejski Dzień Prawnika. „Dwójka”, jedyna w naszym mieście szkoła prowadząca klasy dla przyszłych prawników, organizuje dla swoich uczniów warsztaty z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.Licealiści gościli śmietankę prawniczego świata Trójmiasta, zaproszenie przyjęli: Joanna Popieniuk - wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, Sędzia Sądu Rejonowego Marlena Kozacka i Sędzia Sądu Rejonowego Monika Szeleźniak reprezentujące Sąd Rejonowy w Gdyni, panie adwokat Małgorzata Głódkowska i Armanda Pietraś, radcowie prawni - Aleksandra Zaręba, Piotr Sarzyński, Tomasz Witt, Damian Cyman (reprezentujący również Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego), Paweł Chyc - dziekan Wydziału Prawa WSAiB, kmdr por. Michał Chełchowski z Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej, wykładowca prawa i asystent Senatora Sławomira Rybickiego Adam Labuhn, Jakub Kasperski - aplikant radcowski oraz Ida Praska - studentka prawa, absolwenci II LO.

- Gdyńska „Dwójka” to szkoła wyjątkowa, w której młodzi ludzie już na starcie mają szczęście zdobywać doświadczenie w towarzystwie autorytetów i uczyć się od profesjonalistów - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Gratuluję wspaniałej organizacji tego święta licealistom i ich nauczycielom. My, gdynianie jesteśmy dumni ze wszystkich absolwentów tej i innych szkół średnich. Część z nich pełni misje na czołowych stanowiskach w sektorze prawnym. Z całego serca życzę obecnym uczniom równie wielkich sukcesów na drodze zawodowej, którą wybiorą. Chciałbym też podkreślić jak ważne jest, aby młodzież interesowała się prawem i rozumiała jego znacznie w codziennym życiu.

W ramach Dni Prawnika młodzież miała okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli prawniczego świata na temat blasków i cieni zawodu, a także uroków życia studenckiego na Wydziałach Prawa. Na drugą część dnia zaplanowano warsztaty z profesjonalistami, w których młodzi gdynianie mogli szlifować swoje talenty. Warto podkreślić, że sławy prawniczego świata bywają w „Dwójce” nie tylko od święta: Aleksandra Zaręba i Piotr Sarzyński przygotowują uczniów do wystąpień na Zawodach Prawniczych w kraju i na świcie.

- Mamy szczęście współpracować ze wspaniałymi ludźmi, którzy pomagają naszym uczniom w spełnianiu marzeń i realizacji pasji. To dzięki nim wygrywamy debaty i zawody prawne, nie tak dawno w Gdańsku, ale też innych krajach – mówi Anna Ćwiklińska Rutka, nauczycielka, koordynatorka projektów i organizatorka Dnia Prawnika. - Nasze liceum jest dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą tu realizować swoje pasje, rozwijać talenty i odkrywać świat.

Licealiści przygotowali niespodziankę dla gości: mowy w języku angielskim w obronie Balladyny i Jacka Soplicy przygotowali Marta Kobiella i Dominik Włodarczyk z klasy 2b. Ich wystąpienia wywołałby gromkie brawa ze strony zgromadzonych profesjonalistów, można więc zakładać, że bohaterzy literaccy zostali oczyszczeni z zarzutów.
  • Prawnicy w czasie dyskusji
  • Prawnicy w czasie dyskusji
  • Prawnicy w czasie dyskusji
  • Młodzież na widowni
  • Młodzież z mikrofonami
  • Młodzież w trakcie spotkań