Aktualności

Sięgnij po nagrodę. Masz czas do 18 lutego

Statuetki nagród im. Andrzeja Zawady oraz Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby // fot. Karol Stańczak

Statuetki nagród im. Andrzeja Zawady oraz Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby // fot. Karol Stańczak

Nie wyobrażasz sobie życia bez interesujących wypraw, przygód i wrażeń? Chętnie dokumentujesz swoje wyprawy? Zgłoś się do konkursów organizowanych przez miasto Gdynia, w których do wygrania są dwie nagrody. Każda w wysokości 15 tysięcy złotych. Wszystko w ramach 26. edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.


Nieważne, czy masz mniej niż 35 lat, czy ukończyłeś już 65. rok życia – jeśli Twoją pasją są podróże, możesz zawalczyć o nagrodę i wsparcie finansowe na realizację swojego największego podróżniczego marzenia.

Czekamy na Twoje zgłoszenie


Ruszył nabór zgłoszeń do konkursów o nagrody ufundowane przez miasto Gdynia. Co zrobić, by wziąć w nich udział? Do 18 lutego 2024 roku należy przesłać swoje pomysły na podróżnicze wyprawy. Jest o co walczyć, bo na zwycięzców czeka aż 15 tysięcy złotych na realizację wymarzonej wyprawy.

Zgłoszenia należy przesyłać pocztą na adres:
Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i PR,
al. Marszałka Piłsudskiego 52/54,
81-382 GdyniaNagroda im. Andrzeja Zawady oraz Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby


Od 2002 roku podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest przyznawana Nagroda im. Andrzeja Zawady, którą funduje miasto Gdynia.

To wyjątkowe wyróżnienie, bo pozwala globtroterom, którzy nie ukończyli 35. roku życia, na realizację podróżniczych marzeń. Nagroda ma wymiar prestiżowy i materialny. Stanowi rekomendację kapituły dla laureatów i nagrodzonego projektu poprzez uhonorowanie ich statuetką oraz wspomnianą nagrodą finansową.

O wyborze laureata decyduje kapituła składająca się z podróżniczych autorytetów oraz fundator nagrody. Wybierając zwycięzcę, gremium bierze pod uwagę nie tylko potencjał eksploracyjny, jaki tkwi w pomyśle, ale też jakość wykonania projektu, jego cel, oryginalność i dotychczasowe dokonania kandydatów.

Jak łatwo się domyślić, Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby to wyróżnienie przyznawane podróżniczym nestorom. Wskazywać na to może zarówno nazwa nagrody, jak i jej patron.

Aleksander Doba był wybitnym podróżnikiem, niezniszczalnym kajakarzem, który trzykrotnie pokonał Atlantyk. W przypadku tej nagrody pamiątkowa statuetka oraz wsparcie od miasta trafią do odważnych i wiecznie młodych eksplorerów, którzy ukończyli 65 lat.

Laureaci nagród z 2023 roku


W 2023 roku po Nagrodę im. Andrzeja Zawady sięgnęli Karolina Gawonicz oraz Michał Łukaszewicz, którzy otrzymane wsparcie pieniężne wykorzystali na realizację projektu „Barren Lands Expedition 2023”. Laureaci otrzymali 15 tysięcy złotych na projekt
przebycia drugiej co do wielkości niezamieszkałej dziczy na świecie (po Antarktydzie) – kanadyjskiej Barren Lands z Yellowknife do Baker Lake w Nunavut.

Laureaci Nagrody im. A. Zawady Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz w towarzystwie Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka (25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów 2022)
Laureaci Nagrody im. A. Zawady Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz w towarzystwie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka (25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów 2022) // fot. Karol Stańczak


Z kolei Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby trafiła do Michała Kochańczyka, żywej legendy środowiska podróżniczego, taternika i alpinisty, wędrowca, rowerzysty, polarnika, żeglarza, ale i działacza organizacyjnego, publicysty, fotografa, filmowca, realizatora programów telewizyjnych oraz wykładowcy akademickiego. Laureat przeznaczy pieniądze na realizację wyprawy rowerowej po Kubie.

Laureat Nagrody Wiecznie Młodzi im. A. Doby Michał Kochańczyk w towarzystwie Gabrieli Doby (25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów 2022)
Laureat Nagrody Wiecznie Młodzi im. A. Doby Michał Kochańczyk w towarzystwie Gabrieli Doby (25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów 2022) // fot. Karol Stańczak

Regulaminy i więcej szczegółów


Regulamin Nagrody im. Andrzeja Zawady oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj.

Regulamin Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne tutaj.

26. edycja Ogólnopolskich Spotkń Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów potrwa od 22 do 24 marca 2024 roku. Do udziału w niej zapraszają organizatorzy: miasto Gdynia i Agencja MART

Hala Polsat Plus Arena Gdynia znów wypełni się globtroterami, pasjonatami i miłośnikami dalekich wypraw, którzy wprowadzą publiczność w niesamowity klimat zapierających dech w piersiach podróży. To nie tylko świetna okazja do spotkań i dzielenia się wrażeniami, ale też szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród finansowych.

  • ikonaOpublikowano: 02.02.2024 15:24
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.02.2024 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona