Gdynia Innowacyjna

Kuźnia innowacji i nowoczesnego biznesu #wGdyni

Kolaż zdjęć. W lewym górnym rogu: budynek PPNT z whiztalkiem: „W domu najlepiej” (fot. Konrad Dydziński). W prawym górnym rogu: lampa sceniczna firmy Portman Lights na Open'er Festivalu (fot. Karol Stańczak). W lewym dolnym rogu: komora hiperbaryczna firmy Omnioxy (fot. materiały Omnioxy). W prawym dolnym rogu: „Perun” - rakieta suborbitalna rodem z Gdyni (fot. materiały SpaceForest).

Kolaż zdjęć. W lewym górnym rogu: budynek PPNT z whiztalkiem: „W domu najlepiej” (fot. Konrad Dydziński). W prawym górnym rogu: lampa sceniczna firmy Portman Lights na Open'er Festivalu (fot. Karol Stańczak). W lewym dolnym rogu: komora hiperbaryczna firmy Omnioxy (fot. materiały Omnioxy). W prawym dolnym rogu: „Perun” - rakieta suborbitalna rodem z Gdyni (fot. materiały SpaceForest).

Lampy sceniczne znane na całym świecie, największa ściana informacyjna z e-papieru, syntezator mowy IVONA czy składane płetwy, z których korzystają międzynarodowe jednostki specjalne. Co łączy te wszystkie rozwiązania? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. To miejsce, w którym powstają nowe technologie i rodzą się nowoczesne biznesy.


Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia wspiera przedsiębiorców i zapewnia im odpowiednie warunki rozwoju od ponad 20 lat. To jedna z największych tego typu przestrzeni w Polsce. Miejsce, gdzie stykają się biznes, nauka i nowe technologie.

To tutaj zaczynały firmy, takie jak IVONA Software czy Exotech. Założyciele pierwszej z nich stworzyli syntezator mowy. Technologię kupił Amazon. W drugiej natomiast powstały składane płetwy, z których korzystają światowe jednostki specjalne. Z PPNT wywodzi się również firma Portman Lights – producent lamp scenicznych, które oświetlały koncerty gwiazd, takich jak Sting, Cher, Ed Sheeran, Prodigy czy Miley Cyrus. Można je było zobaczyć także w hicie Netfliksa – „Wednesday” czy podczas ostatniego Open'er Festivalu. Tu też swoje skrzydła rozwijali twórcy kosmicznych technologii i największej polskiej rakiety suborbitalnej – firma SpaceForest. I w końcu to tutaj nadal rozwija się MpicoSys. Jej inżynierowie wykonali m.in. największą ścianę informacyjną z e-papieru, która znajduje się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Jest też Omnioxy, czyli producent łagodnych komór hiperbarycznych. Korzystają z nich m.in. Cristiano Ronaldo czy Novak Djoković.

– Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to kuźnia naukowych talentów i innowacyjnych rozwiązań, a do tego przestrzeń promująca nowoczesne wzornictwo i design. Wiele firm tworzących nowoczesne technologie rozwijało tutaj swoje skrzydła, a teraz rozsławia Gdynię na świecie. A dzięki szerokiej ofercie to miejsce cały czas przyciąga nowych młodych naukowców i przedsiębiorców z ciekawymi pomysłami – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Liczby mówią same za siebie


Innowatorzy i osoby, które dopiero rozkręcają swoje biznesy, chętnie korzystają z oferty Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. To 60 tys. m2 powierzchni biurowych i laboratoryjnych, gdzie działa ponad 250 firm. Obecnie park jest obłożony w 90%. Rozwijane są tu przedsiębiorstwa i pomysły z zakresu: biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, automatyki, robotyki czy nowoczesnego wzornictwa.

Grafika przedstawiająca dane na temat Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia - powierzchnię, liczbę firm czy miejsc pracy // materiały PPNT
Grafika przedstawiająca dane na temat Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia - powierzchnię, liczbę firm czy miejsc pracy // materiały PPNT

W tym miejscu innowacyjne biznesy rodzą się od podstaw. Wszystko zaczyna się od strefy coworkingu i preinkubacji. Obecnie w gdyńskim parku działają w niej 72 firmy. Następna faza to inkubator (do 2 lat) – obecnie 30 firm. Kiedy firma się rozwija i rozrasta, może przejść do parkowego biura. Obecnie korzysta z nich 155 firm. Tam przedsiębiorstwo może dalej rosnąć w siłę – do 3 lat.

Parkowicze mają do dyspozycji: biura, coworking, laboratoria, prototypownie i centrum konferencyjne, które notuje około 500 rezerwacji rocznie.

Stoisko PPNT podczas Infoshare. Obok niego uczestnicy wydarzenia
Stoisko PPNT podczas Infoshare. Obok niego uczestnicy wydarzenia // materiały Infoshare

Innowatorzy mogą też korzystać z usług specjalistycznych, takich jak pracownia druku 3D, pracownia pomiarów 3D, laboratorium elektroniczne, biotechnologiczne, pracownia obróbki drewna i metalu, pracownia badań niszczących i nieniszczących czy pracownia wzorcowania przyrządów pomiarowych. PPNT oferuje również usługi doradcze: badawcze (BioLaboratorium), design management (Centrum Designu), badania patentowe i doradztwo dotyczące własności intelektualnej, doradztwo prawne i finansowe, szkolenia, warsztaty czy wykłady – dla start-upów, firm i studentów, a także branży kreatywnej. Mogą też liczyć na networking i promocję, a także wziąć udział w licznych projektach unijnych.

Grafika prezentująca cykl rozwoju firmy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia // materiały PPNT
Grafika prezentująca cykl rozwoju firmy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia // materiały PPNT

Warto też dodać, że w budynkach PPNT stworzono własną infrastrukturę teleinformatyczną. Są też łącza internetowe od operatorów – dzięki temu lokale są połączone w bezpieczną sieć. Znajduje się tam również nowoczesna serwerownia, w której firmy mogą kolokować swój sprzęt, np. serwery czy macierze.

PPNT zapewnia też przyjazne warunki pracy i pozwala parkowiczom przyprowadzać do biura swoje zwierzaki. To pobudza efektywność i kreatywność społeczności.

Dom designu i nowych technologii


W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym mieszczą się też jednostki promujące twórcze działania, dobre praktyki projektowe i wymianę myśli. Młodzi kreatorzy mogą liczyć na wsparcie Centrum Designu, które organizuje m.in. największy festiwal designu w Polsce – Gdynia Design Days

Logo Gdynia Design Days ustawione przed budynkiem PPNT. W tle mieszkańcy biorący udział w wydarzeniu
Logo Gdynia Design Days ustawione przed budynkiem PPNT // fot. Przemysław Kozłowski


W parku odbywają się też wydarzenia związane z nauką, m.in. Pomorskie Dni Druku 3D czy finał młodzieżowego konkursu „Explory” dla młodych innowatorów.

Laureaci 12. edycji Konkursu Naukowego Explory wraz z Anną Borkowska - dyrektorką Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jurorami
Laureaci 12. edycji Konkursu Naukowego Explory wraz z Anną Borkowska - dyrektorką Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jurorami // fot. materiały prasowe Explory


PPNT
jest również znane z whiztalków. W oknach na 5. piętrze budynku codziennie można znaleźć inspiracje i hasła nawiązujące do miejskich i ogólnopolskich wydarzeń, spędzania wolnego czasu czy obecnej sytuacji.

  • ikonaOpublikowano: 02.02.2024 07:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2024 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także