Aktualności

Dom bez barier na Oksywiu – czekamy na oferty wykonawców

Tak będzie wyglądał dom bez barier na Oksywiu
Do 20 maja do godziny 13.00 wpływać mogą oferty na wybudowanie domu bez barier na Oksywiu, w ogłoszonym właśnie przetargu pod nazwą „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Dickmana w Gdyni”. Laboratorium Innowacji Społecznych odpowiedzialne za tą inwestycję szacuje, że budowa nowoczesnego komunalnego budynku mieszkalnego zajmie 14 miesięcy od dnia przekazania terenu wyłonionemu wykonawcy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nowych mieszkań pod koniec 2020 roku.
 
Uzasadnieniem wydłużenia terminu zgłoszeń z 8 do 20 maja do godziny 13.00 są liczne pytania od zainteresowanych postępowaniem wykonawców. W ramach rewitalizacji części Oksywia, z krajobrazu ulicy Dickmana zniknęły dotychczas dwa substandardowe budynki mieszkalne o numerach 28 i 30. Ich mieszkańcy wyprowadzili się do zamiennych mieszkań zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. W tym procesie zadbano o możliwie najkorzystniejsze rozwiązania uwzględniające potrzeby przeprowadzanych rodzin.

- Na uporządkowanym terenie, po zburzonych budynkach, jeszcze przed wakacjami powinna zacząć się budowa nowoczesnego bloku komunalnego – informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Właśnie ogłosiliśmy przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji. Projekt został przygotowany starannie, z myślą o mieszkańcach wymagających przestrzeni pozbawionych barier architektonicznych.

Nowoczesny blok komunalny będzie posiadał cztery kondygnacje i pomieści 30 lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych. Na parterze będzie także ogólnodostępna świetlica. Bezprogowe wejście do budynku, przestronna klatka schodowa oraz winda, a także aranżacja każdego z mieszkań, będą ułatwiać dostęp osobom starszym i z ograniczoną sprawnością. Teren wokół budynku będzie estetycznie zagospodarowany, zachęcając do wypoczynku na świeżym powietrzu czy uprawy sąsiedzkiego ogrodu. W przyjętym harmonogramie prac, budowa powinna zostać ukończona, w trzecim kwartale 2020 roku.

Do czasu zakończenia budowy planuje się przeprowadzenie mieszkańców sąsiedniego budynku przy ulicy Dickmana 26 do zamiennych mieszkań. Laboratorium Innowacji Społecznych przy wsparciu miejskich instytucji i wydziałów, prowadzi ten proces, w porozumieniu z każdą z rodzin. W dalszej kolejności nastąpi rozbiórka tego budynku, a teren zostanie uporządkowany i udostępniony lokatorom domu bez barier.

Szczegóły dotyczące przetargu znajdują się pod adresem: https://www.gdynia.pl/bip/zamowienia-publiczne-powyzej-30-tys-euro-3,8055/budowa-budynku-mieszkalnego-wielorodzinnego-wraz-z-infrastruktura-techniczna-i-zagospodarowaniem-terenu-przy-ul-dickmana-w-gdyni,536173

W czwartki w godzinach 14.00 - 18.00 w Centrum Sąsiedzkim Przystań Śmidowicza 49 działa rewitalizacyjny punkt konsultacyjny.  W trakcie dyżurów można zapoznać się z zakresem planowanych i realizowanych zmian na terenie Oksywia.

Projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
  • Budynek komunalny bez barier
  • Rozbiórka dwóch budynków mieszkalnych
  • Rozbiórka dwóch budynków mieszkalnych