Aktualności

Półmetek prac rewitalizacyjnych wewnątrz osiedla ZOH

Półmetek prac rewitalizacyjnych wewnątrz osiedla ZOH

Półmetek prac rewitalizacyjnych wewnątrz osiedla ZOH

Choć teren pomiędzy blokami na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego bardziej przypomina ogromny prac budowy niż osiedle mieszkalne, efekty prac związanych z budową kanalizacji deszczowej i nowego układu drogowego w tej części Gdyni są coraz bardziej widoczne. Wszystkie zaplanowane prace rewitalizacyjne na osiedlu ZOH powinny zakończyć się w drugiej połowie tego roku.

Rozpoczęta w sierpniu ub. roku inwestycja osiągnęła właśnie półmetek. Mieszkańcy bloków przy ulicy Opata Hackiego 23 – 29 oraz Zamenhofa 1 i 13 - 13 A mogą już korzystać z nowych dojazdów do budynków i osiedlowych parkingów; podobnych ułatwień spodziewać się mogą ich sąsiedzi z ulicy Opata Hackiego 31 i pozostałych bloków przy ul. Zamenhofa. Teren, na którym obecnie toczą się prace ziemne otaczają pokaźne zapasy materiałów budowlanych, co jednoznacznie wskazuje, że pracownicy budowlani nie zwalniają tempa. Każdy odcinek nowo ułożonej deszczówki jest natychmiast utwardzany. Powstaje droga, parking lub wygodny chodnik. Gotowe części nowej kanalizacji deszczowej są też sukcesywnie włączane do sieci zbudowanej przed rokiem wzdłuż ulic Komierowskiego i Opata Hackiego, co  w czasie intensywnych opadów deszczu zapobiega podtopieniom.

- W drugiej połowie tego roku planujemy oddać do dyspozycji mieszkańców osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego zupełnie odmienioną przestrzeń – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Jakość życia znacznie się poprawi zarówno za sprawą sieci kanalizacji deszczowej, jak i zbudowanych niemal od nowa dróg osiedlowych, chodników i oświetlonych parkingów. Zwieńczeniem wszystkich prac będzie zaś zagospodarowanie terenu elementami zieleni i małej architektury oraz wzbogacenie przestrzeni wspólnych, w myśl koncepcji pracowni architektonicznej Pniewscy Architekci.

Przypomnijmy, że pracownia Pniewscy Architekci jest laureatem pierwszego miejsca w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, zorganizowanym przez Laboratorium Innowacji Społecznych.  Zaaranżowana w myśl architektów wspólna przestrzeń będzie zachęcała do zabawy i wypoczynku na otwartym powietrzu. Między blokami wyrosną przestrzenne instalacje, pojawi się dużo zieleni, a teren zyska zróżnicowaną rzeźbę. Pojawią się akcenty odwołujące się do postaci Opata Hackiego, który miłował się w rozwiązywaniu zagadek i Ludwika Zamenhofa – ojca języka esperanto.

W budynku przy ulicy Opata Hackiego 33 toczą się ostatnie prace porządkowe, tu bowiem powstaje centrum sąsiedzkie Przystań Opata Hackiego 33. Planowane otwarcie czwartej gdyńskiej Przystani zaplanowano w lutym tego roku. Tym samym, Przystań Opata Hackiego 33 uzupełni sieć działających już Przystani Lipowa 15, Przystani Chylońska 237 i Przystani Śmidowicza 49. Mieszkańcy Chyloni zyskają przestrzeń do realizacji pasji, organizacji wolnego czasu i sąsiedzkiej integracji. Do budynku powróci również biblioteka. Będzie zlokalizowana na parterze, co ułatwi dostęp do atrakcyjnej oferty nie tylko miłośnikom dobrej książki. W tej przestrzeni znajdzie się także miejsce do realizacji wielu zainteresowań, dla mieszkańców w każdym wieku.

Mieszkańcy chcący poznać szczegóły prac rewitalizacyjnych na osiedlu ZOH mogą odwiedzać punkt konsultacyjny działający w każdy czwartek w godzinach 10 - 14 w Centrum Aktywnego Mieszkańca przy ul. Opata Hackiego 17 A. Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, podczas każdego dyżuru udziela wyczerpujących informacji, przyjmuje uwagi, wskazówki i opinie dotyczące przyszłego kształtu rewitalizowanego osiedla ZOH.
 
Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.01.2019 08:15
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2019 10:45
  • ikonaZmodyfikował: Łukasz Kierznikiewicz
ikona