Aktualności

Porządki na Witominie. Znika szpetna wiata.

Wiata śmietnikowa między blokami przy ul. Chwarznieńskiej //  mat. LIS

Wiata śmietnikowa między blokami przy ul. Chwarznieńskiej // mat. LIS

Ta na pozór drobna inwestycja ma dla mieszkańców ogromne znaczenie. Wiata śmietnikowa, od lat szpecąca sam środek terenu między blokami przy ul. Chwarznieńskiej na rewitalizowanym Witominie, zostanie zastąpiona przez dwie pergole. Zmiana jest częścią przekształceń w dzielnicy, których szczegóły zostaną określone w aktualizowanym właśnie Gminnym Programie Rewitalizacji miasta Gdyni.


Zapytani o mankamenty przestrzeni między blokami przy ulicach Widnej, Nauczycielskiej i Chwarznieńskiej na Witominie, mieszkańcy jednogłośnie wskazali wiatę śmietnikową na środku osiedlowego placu. Teren szpeci nie tylko wiata jako taka, ale też śmieci podrzucane pod nią przez osoby przyjeżdżające tu z innych części dzielnicy. Efektem są kary za brak segregacji, którymi obciążani są lokatorzy pobliskich bloków.

Problem znajduje właśnie rozwiązanie: rozpoczynają się prace polegające na rozbiórce wiaty śmietnikowej na placu przy ul. Nauczycielskiej i postawieniu dwóch niezależnych wiat śmietnikowych przy blokach Chwarznieńska 6 i 8.

- Chcemy, by  - odpowiadając na oczekiwania mieszkańców - ten teren był bardziej estetyczny, by stał się osiedlowym placem z prawdziwego zdarzenia. Usunięcie z jego centralnej części wiaty śmietnikowej to pierwszy element zmian. W ramach rewitalizacji tej części Witomina przygotowany został projekt inwestycji, której celem jest odbetonowanie placu, urządzenie większej ilości terenów zieleni i rekreacyjnych czy uspokojenie ruchu. Po wysłuchaniu głosów mieszkańców, decyzją prezydenta Gdyni projekt ten zostanie poddany ponownej analizie. Dodatkowo trwa przebudowa ul. Chwarznieńskiej i Nauczycielskiej. Kolejne prace drogowe byłyby dla mieszkańców zbyt dużym utrudnieniem – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Planowane zmiany w tej części osiedla, o których mówi wiceprezydent Michał Guć, to utworzenie strefy przyjaznej pieszym, z dużą ilością zieleni i wygodnymi dla wszystkich przestrzeni wspólnej.

Prace przy rozbiórce obecnej wiaty i budowie nowych wiat śmietnikowych mają potrwać do początku grudnia 2023 r. Nowe wiaty będą zamykane. Mieszkańcy otrzymają klucze po zakończeniu inwestycji.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


  • ikonaOpublikowano: 04.10.2023 09:59
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2023 14:44
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona