Społeczeństwo

Gdynia uczci pamięć Josepha Conrada

Gdyński pomnik Josepha Conrada ma kształt stylizowanego żagla z popiersiem pisarza// fot. Magdalena Czernek

Gdyński pomnik Josepha Conrada ma kształt stylizowanego żagla z popiersiem pisarza// fot. Magdalena Czernek

31.07.2020 r.

Gdyńską tradycją stało się honorowanie pamięci Józefa Conrada Korzeniowskiego. 3 sierpnia – w rocznicę śmierci pisarza. Biblioteka Gdynia oraz Polskie Towarzystwo Nautologiczne zapraszają o godz. 11.00 na molo Południowe.

Pamięć pisarza uczczą gdyńscy samorządowcy, delegacje Urzędu Morskiego, Marynarki Wojennej, Związku Piłsudczyków, Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, bibliotekarze i mieszkańcy.
Obowiązuje dystans społeczny.
Józef Conrad Korzeniowski zmarł 96 lat temu. Gdyński pomnik autorstwa Zdzisława Kosedy i Wawrzyńca Sampa odsłonięto w 1976 roku. Ma kształt stylizowanego żagla z popiersiem pisarza od strony frontowej.

***
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. W 1874 roku, mając siedemnaście lat, zaciągnął się do francuskiej marynarki. Dwa lata później odmówiono mu przedłużenia paszportu, więc przeniósł się do Anglii, której marynarka potrzebowała załogi. To tam zmienił nazwisko na Joseph Conrad. Jednym z powodów był fakt, że jego polską wersję pisano na wiele różnych i zarazem niepoprawnych sposobów. Przez kilkanaście lat pływał po całym świecie. Jego pierwsza powieść ujrzała światło dzienne w 1895 roku i było to Szaleństwo Almayera. Później pojawiły się równie ważne i znane: Tajfun, Lord Jim, Jądro Ciemności i Nostromo, czyli kanony zarówno polskiej, jak i brytyjskiej literatury. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.