Społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami #wGdyni

Muzeum bez Wyjątku 2018/fot. Bogna Kociumbas

Muzeum bez Wyjątku 2018/fot. Bogna Kociumbas

30.11.2019 r.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji w Gdyni odbędą się wydarzenia dla małych i dużych. Świętowanie zaczynamy już w niedzielę.

Od potańcówki i spotkania przy bajkach po debatę z edukatorem filmowym. Tak będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Chociaż w mieście bez barier coraz więcej projektów kulturalnych, które pozwalają wszystkim przeżywać kulturę, takich jak Muzeum bez Wyjątku, Ino Mig czy projekty Teatru Gdynia Główna i Dostępne Soboty, ten dzień niech będzie wyjątkowy.

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 1 grudnia na świętowanie Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.
W programie:
– godz. 16.00 – pokaz filmu „La La Land” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy;
– godz. 18.00 – potańcówka w rytmie swinga z The Warsaw Dixielanders.
Podczas wydarzenia będzie można skorzystać ze specjalnej strefy Poczuj się jak gwiazda. Z kolei w strefie foto można spodziewać się niepowtarzalnej okazji zrobienia sobie zdjęcia z Ryanem.
Wstęp wolny.
Informacje na temat dostępności obiektu znajdują się na www.polska1.pl.
Ze względu na budowę terminala portowego przy ul. Polskiej liczba miejsc parkingowych przed budynkiem muzeum jest ograniczona. Organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej – do muzeum z centrum miasta kursują pojazdy niskopodłogowe ZKM.

Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2), Dom Filmowy, Millennium Docs Against Gravity i Akademia Dokumentalna zapraszają uczniów, nauczycieli, pedagogów na pokaz filmów dokumentalnych poruszających tematykę niepełnosprawności: „Bracia”, „Moje życie: Wyzwolenie” i „To Ja i tyle”. 
Seans, połączony z dyskusją z edukatorką filmową Pauliną Pohl, odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością 3 grudnia o godz. 9.30.
Budynek Gdyńskiego Centrum filmowego jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.

Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu i Centrum Aktywności Rodziny zapraszają 3 grudnia w godz. 10.00-14.00 do Gdynia InfoBoksu (ul. Świętojańska 30) na promocję medialną bajek edukacyjnych Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu.
Promocja publikacji odbędzie się podczas Międzynarowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada 3 grudnia. Gośćmi będą Wojciech Mecwaldowski (Ambasador Projektu „Dwie Strony Medalu. Bajki edukacyjno-integracyjne”, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny) i Dominik Bąk (aktor teatralny i filmowy).
Program wydarzenia:
– czytanie bajek edukacyjnych „Dwie Strony Medalu. Bajki integracyjno-edukacyjne” przez zaproszonych gości,
– integracyjne gry i zabawy sportowe dla dzieci i dorosłych
– integracyjny kącik rękodzielniczy
– prezentacja gdyńskich organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie Gdyni.
Bajki zostały wydane nakładem trójmiejskiego Wydawnictwa Harmonia w marcu w postaci ilustrowanej książki oraz audiobooka, na którym swojego głosu udzielili znakomici artyści polskiej sceny m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Robert Gonera, Adam Ferency, Dominik Bąk czy Grażyna Wolszczak.
Wstęp wolny.
Budynek Gdyńskiego Centrum filmowego jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.