Społeczeństwo

Wakacyjna oferta Wymiennikowni. Zmienią się godziny otwarcia

Wymiennikownia zaprasza młodzież na wydarzenia w czerwcu i lipcu/fot. mat. pras. Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Wymiennikownia zaprasza młodzież na wydarzenia w czerwcu i lipcu/fot. mat. pras. Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

13.06.2022 r.

Wymiennikownia zaprasza młodzież na wydarzenia w czerwcu i lipcu. Wakacyjna oferta będzie realizowana w innych niż zwykle godzinach. Jakie aktywności przygotowano dla odwiedzających?

Choć wakacje za pasem, młodzież nadal będzie mogła korzystać z bezpłatnych zajęć oferowanych przez Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia.
– Nie zwalniamy tempa, osoby w wieku 13-35 lat przez całe lato będą mogły nas odwiedzać i korzystać zarówno z przestrzeni, jak i z oferowanych zajęć – mówi Martyna Winnicka, koordynatorka Wymiennikowni.
Latem młodzieżowe centrum (ul. Kartuska 20B) w najbliższym czasie będzie funkcjonowało w zmienionych godzinach.
  • poniedziałek 15:00-20:00
  • wtorek 12:00-16:00
  • środa 12:00-16:00
  • czwartek 12:00-20:00
  • piątek 12:00-16:00
Na jakie wydarzenia mogą liczyć odwiedzający?
– Oprócz cyklicznych warsztatów rękodzielniczych, które odbywają się co tydzień popołudniami, będziemy realizować również ofertę letnich warsztatów - w każdym tygodniu tematycznie we wtorek, środa i czwartek w godzinach 12.00-14.00 – mówi Martyna Winnicka i przypomina, że ze względu na duże zainteresowanie na warsztaty obowiązują zapisy. – Wydarzenia dla warsztatów tworzymy na Facebooku zawsze na jeden tydzień przed datą ich realizacji. Dopiero gdy dodamy konkretne wydarzenie, ruszają na nie zapisy - czyli trzeba nam wysłać maila ze swoim imieniem, nazwiskiem oraz wiekiem na adres wymiennikownia@lis.gdynia.pl.
Warto dodać, że w warsztatach może wziąć udział ograniczona liczba osób. Oprócz warsztatów nie zabraknie także zajęć breakdance i karate. Dodatkowo w lipcu (przez pierwsze trzy tygodnie) w czwartki będzie się odbywał dancehall. Zajęcia z rysunku kończą się natomiast w czerwcu.

Pełna oferta zajęć poniżej:

WTORKOWE WARSZTATY HANDMADE CZERWIEC:

14.06, 17:00-19:00
Warsztat „Malowanie owocowych toreb”
Warsztaty z malowania farbami toreb w owocowym klimacie. Do użytku uczestników będą dostępne lniane ekologiczne toby, farby do malowania na tkaninach oraz elementy, dzięki którym każdy będzie mógł nadać swojej torbie indywidualnego stylu.
 
21.06, 17:00-19:00
Warsztat „Pieczątki ekslibris”
Warsztaty z linorytu dla wszystkich miłośników książek. Podczas zajęć będziemy posługiwać się dłutkami, by w specjalnym linoleum wykonać wzory do odbijania pieczątek. Ekslibris to pieczątka, którą możecie użyć w książkach z waszych domowych zbiorów, umieszczając na nich swoje imię albo inicjały wraz ze zaprojektowanym znakiem graficznym.
 
28.06, 17:00-19:00
Warsztat „Odpicuj se koszulkę”
Warsztaty z customizacji koszulek. Każdy z uczestników dostanie biały, klasyczny t-shirt, który  będzie mógł przerobić w dowolny sposób. Na uczestników czekają tamborki do wyszywania, wszystkie kolory mulin, kolorowe guziki, cekiny oraz markery akrylowe do malowania tkanin.
 
CZWARTKOWE WARSZTATY HANDAMDE LIPIEC:

07.07, 17:00-19:00
Warsztat „Eko kosmetyki”
Warsztaty z własnoręcznego tworzenia kosmetyków o bardzo prostym, naturalnym i przyjaznym dla skóry składzie. Uczestnicy wykonają dwa rodzaje scrubów do ciała (cukrowy oraz kawowy) a także balsam do ust. Każdy będzie mógł wybrać ulubiony zapach kosmetyków, dzięki różnorodnym olejkom eterycznym.
 
14.07, 17:00-19:00
Warsztat „Breloczki do kluczy”
Podczas warsztatów wykonamy breloczki, które będzie można zamocować przy kluczach czy plecaku. Materiałem będzie specjalna masa ceramiczna, którą można ozdobić farbami i markerami a także przymocować do niej kolorowe elementy takie jak koraliki, cekiny czy plecionki ze sznurków.
 
21.07, 17:00-19:00
Warsztat „Ozdoby do włosów”
Modne frotki z materiałów z odzysku oraz własnoręcznie robione spinki i gumki do włosów. Uczestnicy uszyją na maszynie frotki typu „scrunchie” z dostępnym w Wymiennikowni materiałów i tkanin. Dodatkowo każdy wykona spinki do włosów we własnym, niepowtarzalnym stylu używając do tego modeliny, koralików i ozdobnych elementów.
 
28.07, 17:00-19:00
Warsztat „Świeczki z łąki”
Podczas warsztatów wykonamy własnoręcznie świeczki z wosku sojowego w słoikach. Elementem zdobiącym będą suszone kwiaty oraz trawy prosto z zielonych łąk zatopione w naturalnym wosku.
 
LETNIA OFERTA WYMIENNIKOWNI NA LIPIEC (wtorek, środa i czwartek w każdym tygodniu)

5, 6, 7.07, 12:00-14:00
ZUMBA
Trzydniowe zajęcia taneczne z zumby, które poprowadzi licencjonowana instruktorka Zumba Fitness. Dzięki części fitnessowej poprawimy kondycję i wzmacniamy dolną partię mięśni. Dzięki części tanecznej poprawimy koordynację ruchową, pamięć i popracujemy nad świadomością własnego ciała.  
 
12, 13, 14.07, 12:00-14:00
SZYCIE TOREB PLAŻOWYCH
Każdy z uczestników uszyje na maszynie plażową torbę z materiałów, które sam wybierze. Torby będą posiadać dodatkowe kieszonki do schowania drobnych przedmiotów. Dodatkowo uszyjemy saszetkę z grubego wodoodpornego materiału, w którą będzie można schować mokry strój kąpielowy czy ręcznik. Uczestniczy będą mogli ozdobić swoje torby kolorowymi akcesoriami.
 
19, 20, 21.07, 12:00-14:00
ZAMKNIJ LATO W SŁOIKU
Warsztaty z robienia domowych przetworów.  Zrobimy i zawekujemy w słoikach nasze ulubione smaki lata. Zrobimy powidła i dżemy z owoców oraz piklowane warzywa.
 
26, 27, 28.07, 12:00-14:00
EKOLOGICZNE ŚRODKI CZYSTOŚCI
Podczas warsztatów wykonamy proste detergenty do czyszczenia domu. W planach między innymi mydło, proszek do prania, mleczko do czyszczenia powierzchni czy zapachowe kostki do toalety. Wszystkie składniki, których użyjemy, będą naturalne i hipoalergiczne a także proste do samodzielnego wykonania, gdy skończą się te które wykonamy na warsztatach.