Społeczeństwo

We wtorek Gdyńskie Targi Innowacji Społecznych

Aż dziewięć innowacji społecznych rozwijanych przez ostatnie trzy lata w gdyńskim inkubatorze trafiło do upowszechnienia.

Aż dziewięć innowacji społecznych rozwijanych przez ostatnie trzy lata w gdyńskim inkubatorze trafiło do upowszechnienia.

Aż dziewięć innowacji społecznych rozwijanych przez ostatnie trzy lata w gdyńskim inkubatorze trafiło do upowszechnienia. To oznacza, że korzystają z nich osoby zależne (czy to ze względu na stan zdrowia, czy z powodu wieku) i ich opiekunowie. Podczas I Targów Innowacji Społecznych, które we wtorek, 4 czerwca, odbędę się w gdyńskim Urban Labie, będzie można poznać je bliżej, przede wszystkim jednak porozmawiać z autorami.

W czerwcu 2016 Gdynia, działając w partnerstwie z Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA z Warszawy, Miastem Stołecznym Warszawa oraz ECORYS Polska sp. z o.o pozyskała trzy miliony złotych na realizację projektu „Innowacje na ludzką miarę - wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych”.

- Główny cel projektu to znalezienie konkretnych rozwiązań  problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby zależne, z niepełnosprawnością intelektualną czy seniorzy – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych, które wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadzi gdyński inkubator. – Nie ograniczaliśmy inwencji innowatorów, którzy zgłaszali się do trzech przeprowadzonych przez nas naborów. Komisja ekspertów oceniała jednak każdy projekt pod kątem m.in. skuteczności. Zależało nam, by do testowania, a w konsekwencji do codziennego stosowania w całym kraju trafiły projekty, które w realny sposób poprawią jakość życia osób borykających się z różnymi życiowymi problemami, przełamią stereotypy, wprowadzą rzeczywistą zmianę.

Pomysły na innowacje trafiały do dwóch inkubatorów – w Gdyni i w Warszawie. Autorzy wybranych projektów, po kilku miesiącach dopracowywania ich pod okiem ekspertów i uczestnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, otrzymywali grant (średnio ok. 40 000 zł) na przetestowanie swojego konceptu w realnych warunkach.



Efekt trzech naborów to zaproszenie do pracy nad rozwijaniem innowacji 72 pomysłodawców (z organizacji pozarządowych, przedstawiciele biznesu, ale też osoby indywidualne), a następnie przetestowanie w gdyńskim i warszawskim inkubatorze 33 projektów (14 w Gdyni, 19 Warszawie).

W Gdyni po pomyślnych wynikach testowania do upowszechnienia trafiło dziewięć pomysłów:
* JAK? – sakiewka / ocieplacz relacji między osobami z niepełnosprawnością intelektualną a zdrowymi [O INNOWACJI]

* Oswajanie dorosłości – program warsztatów dotyczących rodzicielstwa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, z wykorzystaniem symulatora [O INNOWACJI]

* Wyzwania życia – edukacyjna gra planszowa dotycząca tematu seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną [O INNOWACJI]

* Mistrzowie są wśród nas – system motywacyjny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną [O INNOWACJI]

* Caffe Aktywni – międzypokoleniowa kawiarnia integracyjna [O INNOWACJI]

* Gdyński Lodołamacz Technologiczny - model edukacyjny wspierający rozwój samodzielności, korzystanie z komunikacji w przestrzeni miejskiej i integrację społeczną osób z niepełnosprawnością intelektualną w oparciu o nowe [O INNOWACJI]

* My też jesteśmy rodzicami! – program wsparcia dla rodzin, w których rodzicami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną bazujący na nurcie tzw. rodzicielstwa bliskości [O INNOWACJI]

* Czułość - wypracowany partycypacyjnie zeszyt rozwiązań architektonicznych i projektowych zgodnych ze standardami dostępności do samodzielnego wdrożenia np. w kawiarniach, klubach, restauracjach, bibliotekach, świetlicach przez osoby zarządzające daną przestrzenią [O INNOWACJI]

* Niewidzialna wyprawa - fabularna gra planszowa, w którą mogą grać wspólnie osoby widzące i niewidome [O INNOWACJI]

Pierwsze w Gdyni Targi Innowacji Społecznych pod hasłem „Pomysły na lepsze życie” odbędą się 4 czerwca (wtorek) w godz. 10.00 - 13.00 w UrbanLab – Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, bud. IV).  

W programie m.in.: prezentacje najlepszych przetestowanych pomysłów na poprawę jakości życia osób zależnych, innowacyjne stoliki tematyczne, spotkania i konsultacje z innowatorami i innowatorkami społecznymi, giełda pomysłów wdrożeniowych, mini wystawa wybranych prototypów innowacji społecznych i filmowa prezentacja nowatorskich rozwiązań odpowiadających na realnie zdiagnozowane problemy społeczne.

Targom towarzyszy wydanie najnowszej gdyńskiej publikacji „Innowacje społeczne. 12 pomysłów na lepsze życie”. Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł otrzymać egzemplarz w wersji drukowanej lub elektronicznej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.06.2019 09:36
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2019 14:40
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona