Społeczeństwo

Wymiennikownia zorganizowała roślinnego grilla

Wymiennikownia zorganizowała roślinnego grilla/fot. Wymiennikownia

Wymiennikownia zorganizowała roślinnego grilla/fot. Wymiennikownia

06.05.2022 r.

Świetne towarzystwo, roślinne przekąski i inspirujące warsztaty – w poniedziałek 2 maja Wymiennikownia zorganizowała roślinnego grilla. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach miejskiej akcji Gdynia w Klimacie.


Maj to miesiąc, który otwiera sezon grillowy.
– W trakcie majówki postanowiliśmy zorganizować wspólne grillowanie w nieco innej odsłonie. Zamiast tradycyjnych mięsnych dań, postawiliśmy na lekką wegańską kuchnię, która jest także mniej szkodliwa dla środowiska – wyjaśnia Martyna Winnicka, koordynatorka Młodzieżowego Centrum Innowacji i Designu Wymiennikownia.

Podczas wspólnego grillowania dopisała nie tylko pogoda.
– Cieszymy się ze sporej frekwencji, odwiedziło nas wielu naszych sympatyków. Każdy z uczestników naszej małej imprezy dołożył swoją cegiełkę, byśmy mogli dobrze się tu bawić – dodaje.

Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko odpoczywać przy grillu. Zorganizowano także warsztaty, w których trakcie uczestnicy dowiedzieli się, jak przygotować wegańskie potrawy.

– Na warsztatach pokazywaliśmy uczestnikom, jak przygotować grillowane warzywa, wegańskie pasty na kanapki, zdrowe przekąski i różne wersje orzeźwiających lemoniad, które będą mogli w prosty sposób przygotowywać podczas wszystkich wakacyjnych imprez skupionych wokół wspólnego biesiadowania – dodaje Justyna Iwankowicz z Wymiennikowni.

Podczas wydarzenia zaprezentowano także, w jaki sposób przygotować oryginalne doniczki, czy lampiony w stylu boho, które można przygotować ze słoików. Każdy z uczestników otrzymał także mikro przepiśniki z recepturami na wege pasty.

– Przepiśniki cieszyły się sporą popularnością, ale jeśli ktoś nie mógł do nas dotrzeć i zabrać ich ze sobą, nic straconego. Wersję elektroniczną umieściliśmy w naszych mediach społecznościowych. Można ją stamtąd bezpłatnie pobrać i korzystać z wegańskich przepisów – wyjaśnia Martyna Winnicka.
Wymiennikownia zaprasza młodzież na popołudniowe zajęć i aktywności.


Na poniedziałki (w godz. 18:00–20:00) zaplanowano zajęcia breakdance, na wtorki kreatywne warsztaty handmade:
 • 10.05 – warsztaty origami,
 • 17.05 – warsztaty tworzenia domków dla owadów,
 • 25.05 – warsztaty tworzenia sukulentów z filcu,
 • 31.05 – tworzenie ceramicznych ozdób tzw. "ręki fatimy".
Liczba miejsc na każdy z warsztatów jest ograniczona do 10. Zapisów można dokonywać na tydzień przed każdym z zajęć.

W środy w godzinach 17:00-19:00 w Wymiennikowni będą odbywać się zajęcia z rysunku oraz równolegle - karate. Te zakończą się o godz. 20:00. Czwartkowe zajęcia k-popu formacji Navy będą rozpoczynać się o godz. 18:00 i potrwają dwie godziny. Piątki w Wymiennikowni poświęcone będą treningom dancehallu. Początkujący będą rozpoczynać o godz. 17:00, a formacja zaawansowana o godz. 18:00.
 • Na zdjęciu przed Wymiennikownią widać uczestników grilla
 • Roślinne potrawy na grillu
 • Uczestnicy warsztatów tworzenia boho lampionów
 • Zielone wegańskie smarowidło na talerzu
 • Roślinne potrawy na grillu
 • Na zdjęciu przed Wymiennikownią widać uczestników grilla
 • Uczestnicy warsztatów tworzenia boho lampionów
 • Uczestnicy grilla przygotowujący potrawy w kuchni Wymiennikowni