Sport i zdrowie

Jubileuszowe 10. urodziny Narodowego Stadionu Rugby

Jubileuszowe 10. urodziny Narodowego Stadionu Rugby

Jubileuszowe 10. urodziny Narodowego Stadionu Rugby

14.02.2020 r.

14 lutego to rokrocznie data wyjątkowa, bo świętują ją zakochani. Oprócz tego, Gdynia ma dodatkowe powody do wznoszenia toastów. 10 lat temu oddany do użytku został Narodowy Stadion Rugby – pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Dokładnie 3652 dni temu prezydent Wojciech Szczurek wrzucił pierwszą piłkę z autu w meczu rugby pomiędzy Arką Gdynia a reprezentacją Polski.

- Od tego czasu na obiekcie rozegrano tysiące spotkań ligowych i niezliczoną liczbę sparingów. Przeżywaliśmy na nim emocje różnej maści z różnych dyscyplin. Pot, łzy szczęścia i radości – Narodowy Stadion Rugby zdążył już to zobaczyć. To właśnie jest piękno sportu, a my cieszymy się, że mogliśmy je współtworzyć, budując wspólnie ten stadion – przyznaje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Swojego czasu Narodowy Stadion Rugby był już nawet obiektem domowym piłkarzy Arki Gdynia. Podczas trwania budowy nowego stadionu przy ulicy Olimpijskiej, żółto-niebiescy grali tu spotkania rundy wiosennej sezonu 2009/10 oraz rundy jesiennej sezonu 2010/11. Mecze rozgrywane na sztucznej murawie NSR to pierwszy taki przypadek w historii piłkarskiej Ekstraklasy.

- Dzięki sztucznej murawie z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania, czynny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Służy nie tylko seniorom i reprezentacjom Polski. Gości również najmłodszych piłkarzy, rugbistów i wszystkich, których pasją jest sport. Na nim swoje mecze rozgrywają też czterokrotni mistrzowie Polski, rugbiści Arki czy seniorzy Bałtyku – dodaje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

NSR mieści ponad 3 000 miejsc siedzących. To obiekt nowoczesny, przystosowany do rozgrywania najwyższej rangi meczów rugby i piłki nożnej. Stadion jest w pełni eksploatowany, w tym również przez trenujące na nim gdyńskie kluby młodzieżowe. Płyta boiska spełnia standardy zgodne z wymaganiami zarówno IRB jak i FIFA. Stadion był również gospodarzem m.in. zawodów o Puchar Świata w dronach (2018 rok), mistrzostw Europy OCR (2019), a także wszelkiej maści imprez charytatywnych.
Stał się wizytówką polskiego rugby i nie tylko. Służy gdynianom od 10 lat i służyć będzie przez lata kolejne.