Sport i zdrowie

Mistrzynie świata uczą się #wGdyni

Dwie zawodniczki na wodzie

Nina Arcisz i Karolina Jankowska to dwie gdynianki, które zostały mistrzyniami świata // fot. archiwum szkolne

10.06.2022 r.

Mamy w Gdyni aż dwie mistrzynie świata! Nina Arcisz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni, zdobyła złoty medal i mistrzostwo świata w olimpijskiej klasie Formula Kite. Z kolei Karolina Jankowska, uczennica Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej zdobyła mistrzostwo świata w klasie Arrows w Kitefoilu.

 
W klasie Arrows (klasa przygotowawcza do Formula Kite), startują zawodnicy do lat 17. Karolina Jankowska okazała się najlepsza na świecie w kategorii płci pięknej i tym samym zdobyła złoto. Regaty odbywały się na Sardynii. Niedawno informowaliśmy o nich, w kontekście sukcesu innego gdynianina, Marcela Stępniewskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 18, który został wicemistrzem w kategorii do lat 15 chłopców.
 
Nina Arcisz, jak informuje Polski Związek Żeglarski, mimo młodego wieku należy już do światowej czołówki i skutecznie rywalizuje nawet z seniorkami. Zdaniem Pawła Kowalskiego, trenera głównego Kadry Narodowej PZŻ gdynianka żegluje niesamowicie, walczy do ostatnich metrów i wykazuje się odpornością psychiczną i dojrzałością.
 
-  My gdynianie, jesteśmy dumni z sukcesów młodych sportowców. Są oni wielką chlubą dla miasta -  mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. -  W Gdyni wspieramy sport szkolny, tworzymy klasy sportowe, prowadzimy bardzo popularną akcję „Wgraj się”. Wierzymy bowiem, że wyrobienie zdrowych nawyków już u najmłodszych zawsze będzie skutkować wygraną. Może niekoniecznie tak spektakularną, jak sukcesy Niny i Karoliny, ale każdy, kto uprawia sport nawet amatorsko, wygrywa zdrowie. Uzdolnionym gdyniankom serdecznie gratuluję.
 
Nina Arcisz uczy się w trzeciej klasie II LO.
 
- Nie spodziewałam się tak wysokiej wygranej – mówi mistrzyni. - Chcę ochłonąć, nadrobić zaległości w szkole i przygotować się do Mistrzostw Świata Seniorów.
 
- Nasze liceum jest szkołą przyjazną, otwartą na potrzebny naszych uczniów – mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni. - Nina jest bardzo utalentowana, staramy się ją wspierać, jesteśmy bardzo dumni z jej sukcesu, podobnie zresztą jak z sukcesów wszystkich naszych uczniów i absolwentów. 

Karolina Jankowska to uczennica 6 klasy szkoły podstawowej.
 
- Woda i wiatr to jej żywioł – informuje Justyna Nerowska, wicedyrektor Społecznej Jedynki. - Ale to nie jedyne jej środowisko. Karolina jest osobą bardzo empatyczną, w każdej chwili służącą pomocą i bezinteresownym wsparciem. Sprawdza się w relacjach z rówieśnikami. Pomimo dużego zaangażowania w działania sportowe doskonale udaje się jej połączyć obowiązki szkolne z treningami. Dzięki wysoko rozwiniętej sprawności fizycznej, duchowi walki i wytrwałość w dążeniu do celu, z dumą reprezentuje naszą szkołę podczas licznych zawodów sportowych.
  • Zawodniczka na wodzie
  • Zawodniczka na wodzie
  • Zawodniczka w kasku ociera łzy
  • Nina Arcisz na podium
  • Zawodniczka na wodzie
  • Zawodniczka na wodzie
  • Zawodniczka na plaży
  • Zawodniczka na plaży
  • Zawodniczka na wodzie