Sport i zdrowie

Regaty Polonusów

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, fot. Tadeusz Lademan / zeglarski.info

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, fot. Tadeusz Lademan / zeglarski.info

12.06.2021 r.

Pochodzący z Polski amatorzy jachtingu z Europy i Ameryki zjadą nad Zatokę Gdańską, by powalczyć o tytuł polonijnego mistrza świata. 25 czerwca wystartują II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. Tadeusza Wendy na Jachtach 2020.

Polonusi zawitają do Gdyni w czwartek 24 czerwca, a już następnego dnia staną na starcie regat. Zawody żeglarskie odbędą się na Jachtach 2020, które dzięki swojej konstrukcji zapewniają zarówno bezpieczeństwo jak i płynność żeglugi oraz dobrą zabawę.

W drugiej edycji cyklu regat weźmie udział 13 załóg. Zawodnicy reprezentują między innymi Austrię, Czechy, Niemcy, Szwecję, Danię oraz Stany Zjednoczone. Każda załoga po oficjalnym losowaniu zostanie przydzielona do konkretnego Jachtu 2020. Dwudniowe regaty odbędą się na Zatoce Gdańskiej, zaś Jachty 2020 będą stacjonować w Marinie Yacht Park w Gdyni.

Rozpoczęcie pierwszego wyścigu regat przewidywane jest na godzinę 11.00 w piątek 25 czerwca, zaś w sobotę 26 czerwca uczestnicy zawodów wezmą przed startem udział w upamiętnieniu wybitnych polskich żeglarzy podczas uroczystości odsłonięcia tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Start wyścigów w sobotę zaplanowany jest na godzinę 11.30.

Regaty zostaną przeprowadzone dzięki współpracy Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej", którego celem jest umacnianie więzi Polonii z ojczyzną, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020.

Wszelkie informacje dotyczące regat będą umieszczane na profilu Facebookowym Jacht 2020 oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska".

Wydarzenie jest częścią obchodów Święta Morza 2021.

Zaproszenie na II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. Tadeusza Wendy na Jachcie 2020