Aktualności

Gdynia inspiruje modernizmem

Wydarzenie uświetniło przyznanie Gdyni certyfikatu potwierdzającego członkostwo miasta w prestiżowej organizacji DOCOMOMO, fot. Jan Ziarnicki

Wydarzenie uświetniło przyznanie Gdyni certyfikatu potwierdzającego członkostwo miasta w prestiżowej organizacji DOCOMOMO, fot. Jan Ziarnicki

Przez najbliższe dni Gdynia będzie centrum debat nad światowym dziedzictwem architektury modernistycznej. To za sprawą międzynarodowej konferencji „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Architektura XX w. – badania i popularyzacja”. Wydarzenie uświetniło przyznanie Gdyni certyfikatu potwierdzającego członkostwo miasta w prestiżowej organizacji DOCOMOMO International, zajmującej się m.in. promocją i ochroną architektury modernistycznej. Konferencja odbywa się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Konferencja „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni’ to przede wszystkim platforma do debaty nad badaniami architektury modernistycznej oraz miejsce do omówieniem aktualnych problemów ochrony i konserwacji modernistycznych zabytków. Jest to także okazją dla wszystkich miłośników architektury do wysłuchania prelekcji wybitnych polskich i zagranicznych architektów czy ekspertów od historii architektury.

Certyfikat z rąk João Belo Rodeia, przedstawiciela DOCOMOMO International, odebrał Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- DOCOMOMO jest światową siecią łączącą ludzi i organizacje skupione wokół bogactwa modernistycznej architektury. Jesteśmy jedną z większych organizacji działających na polu ochrony zabytków oraz na polu szeroko rozumianej kultury związanej z architekturą. Dzięki rosnącej społecznej świadomości istoty modernistycznego dziedzictwa architektonicznego możemy działać globalnie. Obecnie organizacja zrzesza 3000 członków z 5 kontynentów. I to właśnie różnorodność kulturowa i różnorodne doświadczeń naszych członków reprezentują prawdziwą wartość DOCOMOMO — mówi João Belo Rodeia, przedstawiciel DOCOMOMO International.

- Certyfikat potwierdzający nasze członkostwo w DOCOMOMO jest dla nas dużą nobilitacją i świadectwem, że nasze dotychczasowe wysiłki w zakresie dokumentacji i konserwacji obiektów modernistycznych zostały dostrzeżone — mówi dr inż. arch. Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


„Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

Dzisiejsze prelekcje były podzielone na 3 bloki tematyczne, z czego ostatni był w całości poświęcony Gdyni. Uczestnicy mogli posłuchać wykładów: dra hab. Andrzeja Szczerskiego - „Gdynia i geografia architektury modernistycznej w II Rzeczypospolitej”, prof. dra hab. inż. arch. Marii Jolanty Sołtysik – „Architektura gdyńskich kościołów okresu międzywojennego i jej powojenne kontynuacje”, dra inż. arch. Anny Orchowskiej-Smolińskiej - „Architektoniczne środki wyrazu w kształtowaniu modernistycznych witryn i parterów gdyńskich budynków”, dra Marcina Szerle i mgr Weroniki Szerle - „Willa czynszowa” na gdyńskich Działkach Leśnych. Funkcjonalny i społeczny wymiar architektury mieszkaniowej dzielnicy, na tle równoległych realizacji doby modernizmu”, dra Artura Tanikowskiego „Tel Awiw i Gdynia: miejskie pejzaże kulturowe”.



Drugi dzień konferencji rozpocznie się o godz. 9.00 od wręczenia medalu Civitas e Mari, wyróżnienia przyznawanego za wybitne zasługi na rzecz ochrony gdyńskiego dziedzictwa modernistycznego. Referaty wygłoszone w trakcie konferencji zostaną zebrane i opracowane, a następnie opublikowane. Artykuły będące dorobkiem poprzednich konferencji ukazały się w książkach wydanych przez Urząd Miasta Gdyni w latach 2009, 2011, 2014 i 2017.

DOCOMOMO to międzynarodowa organizacja, której celem jest wspieranie tworzenia dokumentacji i badań naukowych na temat modernizmu w architekturze, a także rozpowszechnianie wśród opinii publicznej informacji na temat jego znaczenia kulturowego. Nazwa stowarzyszenia, będąca skrótem od International Working Party for Document and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement oznacza dosłownie Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Dokumentacji i Konserwacji Obiektów Budowlanych Modernizmu. DOCOMOMO zostało założone w 1988 w Eindhoven. W 2002 roku centrala Docomomo przeniosła się do Paryża. Obecnie w wielu krajach świata istnieją narodowe sekcje, określane jako national working parties.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia.
Współorganizatorem: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Patronat naukowy: DOCOMOMO International, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS.
Miejsce konferencji: Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.05.2018 16:25
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.05.2018 14:16
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona