1000 (600) 2011-04-29 - 2011-05-05

Dobiega końca kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej

Dobiega końca kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej - czas podejmowania oficjalnych i obywatelskich inicjatyw dla zachowania w pamięci tragicznego dla Polski i świata okresu II Wojny Światowej.
W Gdyni czciliśmy pamięć polskich i gdyńskich ofiar wojny - szczególnie tych osób, których los jest wciąż nieznany - zarówno Ich bliskim jak i nam wszystkim.
Pamiętamy więc zarówno o żołnierzach, zamordowanych w Katyniu i w innych, ale wciąż nieustalonych miejscach, jak i o Polakach, mordowanych i represjonowanych przez władze sowieckie na terenach okupowanych przez ZSRR.
Z Gdyni, na wschodnie tereny Rzeczypospolitej ewakuowane były instytucje i osoby cywilne, w tym rodziny wojskowych czy pacjenci szpitali - dla ochrony przed spodziewaną agresją niemiecką. Osoby te spotkał los, równie okrutny jak los Polski pod okupacją niemiecką - szczególnie w lasach piaśnickich, obozach koncentracyjnych, gettach, miejscach pracy przymusowej. Wydarzenia te przypomniał m.in. wernisaż „Gdynia 1939. Losy Miasta i Ludzi", zorganizowany przez Akademię Morską, Muzeum Miasta Gdyni i Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych - w dniu 8 kwietnia br. Uczestnicząc w licznych, uroczystych spotkaniach - szczególnie w świątyniach i na cmentarzach - oddaliśmy cześć wszystkim ofiarom wojny.
Już czwarty rok rozwija się edukacyjny program badawczy: „Miasto Gdynia w okresie II Wojny Światowej". Jego główne ustalenia prezentowane są na stronie internetowej www.2wojna.gdynia.pl. Zapraszam do zapoznania się z tym portalem. Zawiera on wiele informacji oraz reprodukcji map i dokumentów pomocnych w poznaniu wojennej historii Gdyni i jej mieszkańców. W zakładce „Straty wojenne Gdyni" opublikowano najnowszą wersję dokumentu: „Straty Osobowe Gdyni w okresie II Wojny Światowej".
Dzięki współpracy z Archiwum Państwowym - Oddział w Gdyni, prowadzona jest weryfikacja danych osobowych ofiar, w oparciu o ich karty meldunkowe.Współpraca z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie, pozwala na coraz większą wiedzę o ofiarach represji: więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych, osobach deportowanych do pracy przymusowej, osobach wysiedlonych. Opublikowano po raz pierwszy długą listę osób deportowanych do pracy przymusowej w III Rzeszy. Zdecydowana większość z nich nie ukończyła w chwili wybuchu wojny 18 roku życia. Najmłodszy z deportowanych - według dotychczasowych ustaleń - nie ukończył 12 lat. Deportowano ich bez opiekunów i środków do życia. Jako robotnicy przymusowi - a do tego Polacy, czyli osoby o statusie „bezpaństwowca" - nie korzystali z żadnej ochrony prawnej.
Przewidujemy kolejną, 19 aktualizację smutnych list i rejestrów strat, już za pół roku - czyli we wrześniu br.
Dziękując wszystkim instytucjom, organizacjom i osobom, zaangażowanym w obchody Miesiąca Pamięci Narodowej - oraz w rozwój projektu edukacyjnego „Miasto Gdynia w okresie II Wojny Światowej" - proszę o dalszą pomoc i współpracę. Gdynia pamięta.

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

ikona