1133 (733) 2014-02-07 - 2014-02-13

Wspólnie świętujemy jubileusz naszego miasta

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. W tym roku więc nasze miasto świętuje 88. urodziny.
Tradycyjnie odbędą się jubileuszowe uroczystości i wydarzenia.

88. Urodziny Gdyni9 lutego br., godz. 10.00
- uroczysta Msza Św. w intencji miasta, w Kościele NMP Królowej Polski, przy ul. Świętojańskiej.
10 lutego, godz., 12.00 - złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, Skwer Kościuszki. W związku z uroczystością 88. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, w godz. 11.45-13.00 wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice: ul. Żeromskiego (od ul. Pułaskiego do Skweru Kościuszki), Skwer Kościuszki (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona).
10 lutego - uroczysta Sesja Rady Miasta w trakcie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2013. Odbędzie się także koncert Królewskiej Orkiestry Salonowej.
11 lutego Gala Urodzinowa, Gdynia Arena, (ul. Kazimierza Górskiego 8). Wstęp wyłącznie na zaproszenia!


Poniżej przedstawiamy szczegóły gali jubileuszowej w Gdynia Arena oraz informacje o pozostałych urodzinowych wydarzeniach.


11 lutego, godz. 13.00, Gala Urodzinowa, Gdynia Arena, (ul. Kazimierza Górskiego 8). Bramy otwarte od godziny 12.30. Wstęp wyłącznie na zaproszenia!
W programie między innymi:
- spektakl „Bożyszcze kobiet" Teatru Capitol z Warszawy, w reżyserii Cezarego Morawskiego, występują: Hanna Śleszyńska, Anna Dereszowska, Piotr Gąsowski, Anna Modrzejewska,
- projekcja filmów: „Gdynia na dużym ekranie. Gdynia filmowa" - Spotkanie poświęcone historii związków miasta z kinematografią polską od okresu dwudziestolecia międzywojennego do współczesności, stale zmieniającemu się filmowemu wizerunkowi Gdyni i filmowym ikonom miasta. Ilustracją będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych zrealizowanych w okresie 20-lecia międzywojennego, czasach PRL-u oraz wyprodukowanych współcześnie. Prowadzenie Jerzy Rados (Gdyńska Szkoła Filmowa) i historyk filmu dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański);
- losowanie nagród w konkursie dla uczestników imprezy.
Poza programem artystycznym przygotowane zostały:
- wystawa Muzeum Emigracji w Gdyni „GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" oraz punkt spotkań z Archiwum Emigranta,
- wystawa fotografii przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni;
- stoiska wydawców i księgarzy, na I piętrze,
- stoisko Nagrody Literackiej,
- kawiarenki,
- warsztaty tworzenia kartki urodzinowej dla Miasta Gdyni,
- promocja książek w sali konferencyjnej. „Pocztówki z Wybrzeża" oraz „Dni bezmięsne, czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków".
Komunikacja miejska na urodziny Gdyni - 11 lutego
11 lutego 2014 r. w Gdynia Arena przy ul. Kazimierza Górskiego 8 odbędzie się urodzinowa gala. Na uroczystość można dojechać autobusami komunikacji miejskiej. Według normalnego rozkładu jazdy funkcjonować będzie linia 109:
http://www2.zkmgdynia.pl/index_rozklady.php?linia=109.
Dodatkowo uruchomiona zostanie linia 372.
Oto rozkład:



Wydarzenia poprzedzające główne uroczystości oraz towarzyszące jubileuszowi:

Teatr Gdynia Główna na urodziny Gdyni - wernisaż wystawy „Młode Dusze", 8 lutego, godz. 18.00 - przestrzeń wystawiennicza w podziemiach Dworca PKP Gdynia Główna (peron -1).
„Młode Dusze" to wystawa fotografii autorstwa Magdaleny Morawskiej inaugurująca działalność przestrzeni wystawienniczej „Pęd Sztuki. Galeria". Składają się na nią portrety młodych gdyńskich twórców. Fotografie stanowią swoistą próbę zajrzenia w głąb duszy artystów, przybliżają odbiorcom charakter ich twórczości wykorzystując jej elementy, drobne detale lub sposób ujęcia postaci.


Warsztaty plastyczne: kartka urodzinowa dla miasta Gdyni, 8 lutego, godz. 12.00-15.00, Gdynia, InfoBox oraz 11 lutego, godz. 14.00-16.00 w hali Gdynia Arena.
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART wraz z artystkami: Katarzyną Konieczną - Kałużną, Karoliną Sprung - Zalewską i Magdaleną Nowak zapraszają na warsztaty plastyczne, w czasie których wszyscy chętni wykonają kartki okolicznościowe na urodziny miasta z wykorzystaniem prostej techniki graficznej: linorytu i stempla gumowego, zaprojektowanego specjalnie na tę okazję.


Bieg i Marsz Urodzinowy, 8 lutego, Skwer Kościuszki
Podczas tegorocznego Biegu Urodzinowego pobity zostanie kolejny rekord frekwencji, a uczestnicy będą mogli skorzystać z zupełnie nowych atrakcji... Ponad 5.500 - tyle nazwisk widnieje na wszystkich listach startowych Biegu Urodzinowego, który odbędzie się już 8 lutego 2014 roku. Bieg Urodzinowy 2014
Program imprezy:
godz. 9.30 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Open oraz Szkoły Ponadgimnazjalne,
godz. 9.33 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Szkoły Podstawowe oraz Szkoły Gimnazjalne,
godz. 10.30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Podstawowych,
godz. 11.00 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Gimnazjalnych,
godz. 11.30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Ponadgimnazjalnych,
godz. 13.00 Start Biegu Niepodległości na 10 km.
Warto dodać, że po raz pierwszy pomiarem czasu za pomocą champion-chipów objęci zostaną również uczestnicy biegów szkolnych. Co więcej - po otrzymaniu oficjalnych wyników ze strony www.gdyniasport.pl będzie można pobrać dyplom ukończenia Biegu w formie elektronicznej. Dla podniesienia bezpieczeństwa wprowadzono dwustronny numer startowy - na jego rewersie umieszczono specjalną tabelę, w której zawodnicy mogą umieścić informacje dotyczące np. przyjmowanych leków czy uczuleń.
To jednak nie wszystko!
Na specjalną uwagę zasługują też cztery tegoroczne medale, które po złożeniu tworzą figurkę Daru Pomorza o wymiarach ok. 15x3x12 cm. Wzięcie udziału we wszystkich Biegach pozwoli na skompletowanie poszczególnych elementów - trzech żagli i kadłuba.
Warto dodać, że w biegu wystartuje 80 pracowników firmy Lotos - w ten sposób chcą pomóc swojej koleżance pomoże Joannie Jasińskiej w walce z rakiem. Grupa LOTOS postanowiła przekazać określoną sumę na konto 30-letniej Asi za każdego swojego pracownika, który weźmie udział w Urodzinowym Biegu Gdyni i go ukończy.
UWAGA!!!
W związku z Biegiem Urodzinowym Gdyni w godzinach 12.00 - 15.30 nastąpia utrudnienia w ruchu w śródmieściu Gdyni.
- zostaną wyłączone z ruchu następujące ulice: al. Jana Pawła II, Skwer Kościuszki, Waszyngtona, św. Piotra, Wendy, Chrzanowskiego, Polska (w kierunku do Chrzanowskiego), Janka Wiśniewskiego (w kierunku do Obłuża), Świętojańska (od Skweru Kościuszki do Piłsudskiego) oraz Piłsudskiego, natomiast ul. Jana z Kolna zostanie zawężona do jednego pasa ruchu.
Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników poszczególnych odcinków trasy biegu. Dodatkowo pomiędzy godzinami 6.00 - 18.00 zamknięta dla ruchu będzie al. Jana Pawła II oraz część Skweru Kościuszki.
W związku z zamknięciem ulic obowiązywać będą zmienione trasy trolejbusów linii: 21, 22, 23, 24 oraz autobusów linii: R, 128, 133, 137, 146, 147, 150, 152, 170, 173, 182 i 194.
Szczegóły na stronie internetowej: http://www.zkmgdynia.pl/?mod=komunikaty&id=368&lang=pl.
Wszystkich kierowców prosimy o podporządkowanie się zmienionej organizacji ruchu oraz stosowanie się do poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem.


EXPERYMENTalny i konstruktorski weekend, 8-9 lutego, godz. 12.00 -15.00, Gdynia InfoBox
Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza do udziału w warsztatach, które w weekend 8 i 9 lutego odbędą się w Gdynia InfoBox. Edukatorzy Centrum przygotowali dla wszystkich odwiedzających mnóstwo atrakcji, dzięki którym zasady działania maszyn i wynalazków nie będą już miały przed nimi żadnych tajemnic.
Podczas warsztatów goście sprawdzą, jak działają interaktywne modele maszyn (takich jak dźwignia czy przekładnia) wykonane z prostych materiałów. Dowiedzą się również o fizycznych ciekawostkach i fascynujących historiach z nimi związanych. Sprawdzą także, jakie dzisiejsze urządzenia i przedmioty codziennego użytku opierają się na mechanizmach maszyn prostych - jest ich mnóstwo!
Nie zabraknie również tak bardzo lubianych przez wszystkich działań konstruktorskich, podczas których będzie można wykonać, między innymi, zabawki z zastosowaniem tekturowych kół zębatych. Na pewno będą działać!
EXPERYMENT zaprezentuje również w Gdynia InfoBox eksponaty z "Wirtualnej Wystawy Wynalazków Leonarda da Vinci". Za pomocą smartfonów i tabletów będzie można obejrzeć niektóre wynalazki tego geniusza Renesansu w technice rozszerzonej rzeczywistości. Kawałek wystawy będzie można również „zabrać" do domu - dzięki specjalnym markerom, na których zakodowany jest eksponat.
Ponadto, jako że warsztaty odbędą się w przeddzień gdyńskich urodzin, będą one również okazją do zapoznania się z informacjami na temat polskich i pomorskich wynalazców, także związanych z przemysłem stoczniowym.
Do udziału w EXPERYMENTalnym weekendzie zapraszamy niezależnie od wieku! W sobotę i niedzielę (8 i 9 lutego) od godz. 12.00 do 15.00.


Wypij toast gorącą czekoladą z okazji Urodzin Gdyni. W poniedziałek, 10.02 o godzinie 13.00 przed gdyńskim InfoBoxem odbędzie się nietypowa uroczystość.
Uczniowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego STO oraz Pierwszego Społecznego Gimnazjum będą rozdawać gorącą czekoladę i zachęcać przechodniów do wspólnego urodzinowego zdjęcia! Punktualnie o godzinie 13.00 zostanie wzniesiony toast. W tym momencie, będziemy chcieli zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie To jednak nie koniec atrakcji - zachęcamy mieszkańców do przynoszenia udekorowanych kartonów, stylizowanych na pudełka z prezentami. Skoro Gdynia obchodzi swoje 88. urodziny, to chcemy, aby było 88 pięknie przystrojonych paczek, na których przechodnie będą mogli złożyć swoje życzenia! Niech będzie to największy prezent tego dnia, jaki będzie można zobaczyć w Gdyni!
Organizatorzy: Gdyńskie Liceum Autorskiego STO (http://www.gla.edu.pl/) oraz Pierwsze Społeczne Gimnazjum (www.psg.gla.edu.pl).


Spotkanie z twórcami komiksuSpotkanie z twórcami komiksu historycznego o Gdyni „Miasto z widokiem", 10 lutego, godz. 17.00, Gdynia InfoBox.
Komiks historyczny Miasto z widokiem. Opowieści, które wymyśliła Elżbieta Żukowska (literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka) ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego. W książce znajdzie się komentarz merytoryczny, który przygotował dr hab. Jerzy Szyłak, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autorytet w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej. Patronat medialny Radio Gdańsk.


Wieczór autorski z pisarzem Mariuszem Wilkiem z okazji wydania książki „Dom włóczęgi" - poprowadzi Roman Nowicki, Muzeum Miasta Gdyni (sala audiowizualna), 10 lutego, godz. 17.00.
Mariusz Wilk (ur. 1955) - pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki „Konspira: rzecz o podziemnej Solidarności" (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury", „Zeszytów Literackich" i „Rzeczpospolitej" - te podróżnicze eseje złożyły się na książki „Wilczy notes" (1998), „Wołoka" (2005), „Dom nad Oniego" (2006), „Tropami rena" (2007) i „Lotem gęsi" (2012). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Wieczór autorski z Pawłem Huelle z okazji wydania najnowszej powieści „Śpiewaj ogrody" - poprowadzi Renata Gorczyńska, Teatr Gdynia Główna (peron -1), 11.02, godz. 18.30.
Paweł Huelle (ur. 1957) - pisarz, popularność przyniosła mu debiutancka powieść „Weiser Dawidek" (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu. W 2008 za powieść „Ostatnia Wieczerza" nominowany do nagrody literackiej Nike. W 2001 za książkę „Mercedes-Benz: z listów do Hrabala" został laureatem Paszportu Polityki. W 2012 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najnowsza jego powieść to Śpiewaj ogrody wydana w 2014 roku, to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony.
O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.


„GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" - czyli Muzeum Emigracji w Gdyni na urodzinach miasta, 11 lutego, hala Gdynia Arena, godz. 13.00-18.00.
Wystawa „GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj", prezentuje historię, współczesność i przyszłość Dworca Morskiego - docelowej siedziby placówki. Fotografie obudzą wspomnienia związane z tym miejscem, a może nawet przywołają historie tych, którzy stąd wyruszyli na pokładach legendarnych transatlantyków. Urodziny Gdyni to także doskonała okazja by przedstawić projekt zbierania emigracyjnych wspomnień, które Muzeum Emigracji prowadzi pod nazwą Archiwum Emigranta. Pracownicy placówki opowiedzą, jak zapisują do historii wspomnienia mieszkańców, jakie opowieści można już znaleźć w archiwum i dlaczego ten projekt jest ważny dla nas wszystkich.


W Galerii Ratusz podziwiać będzie można wystawę prac młodej gdynianki Julii Biały „Moja wizja gdyńskiego modernizmu". Wernisaż 13 lutego 2014 roku o godz. 17.00.
To plastyczna koncepcja autorska czternastoletniej Julii Biały, laureatki II nagrody w konkursie „Szkicownik Gdyńskiego Modernizmu". Konkurs (w formule open - bez ograniczeń wieku i doświadczenia) zorganizowany w 2012 r. w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Konkursowe dzieło - wówczas jeszcze dwunastoletniej Julii, przedstawiające śmiałą wizję plastyczną kamienicy Hundsdorffów przy ul. Starowiejskiej 7, znalazło się wśród trójki nagrodzonych (wybrane przez jury spośród prac ponad 40 uczestników z całej Polski), a sama autorka była jedyną wyróżnioną poniżej 18. roku życia. Zmotywowana sukcesem odniesionym w konkursie przygotowała autorski cykl prac, którego tematem przewodnim jest architektura modernistyczna Gdyni. Julia Biały jest absolwentką SP nr 18, obecnie uczęszcza do Gimnazjum nr 24. Wygrała szereg konkursów plastycznych w województwie i w kraju.

ikona