1176 (776) 2015-01-09 - 2015-01-15

Za granicą sztuki - o Marku Żuławskim

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na cykl wykładów ZA GRANICĄ SZTUKI Artyści-emigranci: uciekinierzy, wygnańcy, dobrowolni rezydenci, obywatele świata... ? 14 stycznia 2015 r. o godz. 17.30 w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) bohaterem kolejnego spotkania w cyklu „Za granicą sztuki" będzie Marek Żuławski, jeden z najważniejszych polskich artystów XX wieku tworzących poza graniami Polski.

Wyjątkowy malarz i autor plakatów, które zna każdy Polak. O jego twórczości opowie Sławomir Mojoch, kurator zbiorów Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk sztuki i muzealnik oraz wykładowca uniwersytecki; autor ponad dwudziestu wystaw, w tym monografii artystów emigracyjnych.

Marek Żuławski urodził się w 1908 r. Rzymie; dorastał w zakopiańskim, a następnie toruńskim środowisku bohemy artystycznej (w domu bywali m.in. Witkacy, Tymon Niesiołowski, Stanisław Przybyszewski i Bronisław Malinowski). Ukończył warszawską Szkolę Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom z malarstwa (1933), a rok później z malarstwa dekoracyjnego. W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryża, a potem do Londynu, gdzie pozostał aż do śmierci w 1985 r.

Obok malarstwa sztalugowego i monumentalnego uprawiał grafikę (jest autorem słynnego plakatu Poland: First to fight) i rzeźbił. Był także pisarzem oraz krytykiem sztuki; współpracował z polską sekcją radia BBC. Należy do najważniejszych polskich artystów XX w. tworzących poza granicami.

Podczas spotkania dowiemy się m.in. o jego relacjach z Witkacym, Niesiołowskim oraz Przybyszewskim, o tym, czy prawdą jest, że uczył Tadeusza Trepkowskiego sztuki plakatu, co robił przed wojną w Gdyni i dlaczego po wojnie nie objął katedry sopockiej PWSSP, po co zadzwonił do Cyrankiewicza, dlaczego namalował obraz „Ucieczka od Potworowskiego" i jakie więzy łączą go z Andrzejem Żuławskim.

Wstęp wolny.

ikona