1180 (880) 2015-02-06 - 2015-02-12

Po 4. Sesji Rady Miasta Gdyni

W środę 21 stycznia 2015 roku odbyła się IV Sesja siódmej kadencji Rady Miasta Gdyni. Po długiej i burzliwej dyskusji Radni uchwalili budżet miasta Gdyni na 2015 rok. Poza tym podjęto 8 uchwał, w tym przyznanie medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla miasta. Jeden projekt uchwały wycofano.

Budżet 2015
Poza kontynuacją inwestycji rozpoczętych w latach poprzednich, są nowe zadania, gdzie wyraźnie widać przesunięcie akcentów na realizację potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności. Warto zwrócić uwagę na to, że na tym etapie budżet nie zawiera zapisów związanych z realizacją inwestycji finansowanych z funduszy unijnych dostępnych w nowej perspektywie finansowej.
Finisz dużych inwestycji:
- Muzeum Emigracji - zakończenie prac, otwarcie placówki - w budżecie 2015 przewidziano na ten cel 12,5 miliona zł;
- Gdyńskie Centrum Filmowe wraz z parkingiem podziemnym i kolejką na Kamienną Górę - zakończenie prac, otwarcie placówki - koszt 23,5 miliona zł;
- Rozbudowa SP37 na Wiczlinie - w dynamicznie rozwijającej się Gdyni Zachód - koszt 12 milionów zł.
Nowe inwestycje:
- Rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej przy VI Liceum Ogólnokształcącym
- Rozpoczęcie prac inwestycyjnych po zakończeniu projektowania - na węźle Dworcowa/ 10 Lutego/Podjazd
Inwestycje drogowe:
Planuje się wydatkowanie na ten cel 113 milionów zł, w tym aż 26,5 miliona na modernizację dróg gminnych - tu tak oczekiwane przez mieszkańców modernizacje ulic: Heweliusza w Redłowie, Żukowskiej w Chyloni, Apollina, Izydy, Marzanny, Kwadratowej i Okrężnej na Chwarznie, Wilczej, Zwierzynieckiej i Bobrowej w Demptowie, a w Śródmieściu - Wybickiego, Armii Krajowej i Borhardta. Długa jest lista dróg powiatowych, które będą w tym roku modernizowane; są na niej między innymi: ul. Jaskółcza - strategiczna dla mieszkańców Pustek Cisowskich, odcinki al. Zwycięstwa, ulic Morskiej, Wiczlińskiej, wydłużenie lewoskrętu z Chwaszczyńskiej na Fikakowo, budowa kolejnych sygnalizacji świetlnych (Zwycięstwa/Bernadowska, Chwaszczyńska/Rdestowa, Dąbka/Sikorskiego, Władysława IV/Obrońców Wybrzeża. 15 milionów zarezerwowano na odnowę taboru dla komunikacji zbiorowej poprzez zakup autobusów hybrydowych.
Polityka rowerowa:
Najbliższe przewidziane inwestycje rowerowe to droga dla cyklistów na odcinku ulicy Orłowskiej, spajająca w całość już istniejące trakty; pasy rowerowe na ulicy Stryjskiej, połączenie Stryjska - Lotników. Już ruszyło projektowanie ważnego połączenia Świętojańska - Władysława IV - Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski. Ponadto rozpocznie się projektowanie dróg rowerowych związanych z planowaną inwestycją - węzłem PKM Gdynia Karwiny oraz dróg rowerowych w ramach międzynarodowej trasy turystycznej R-10.
Z planowaną przebudową węzła Dworcowa/10 Lutego/Podjazd związana jest realizacja tunelu pod torami, łączącego ulicę Morską z okolicami dworca SKM Gdynia Śródmieście i - poprzez kładkę dla rowerów - z Aleją 17 Grudnia, która pozwoli na bezpieczna jazdę w kierunku Wzgórza Świętego Maksymiliana i dalej. Wiosną stanąć ma także pylon wyświetlający liczbę rowerzystów przejeżdżających wzdłuż al. Zwycięstwa.
Utrzymanie jakości edukacji - inwestycje + duża akcja remontowa w gdyńskich placówkach oświatowych
W 2015 roku zaplanowane są remonty w 21 szkołach podstawowych, 3 gimnazjach, 9 liceach, 9 budynkach szkół zawodowych i aż 19 przedszkolach. Jeśli do tego dodać wspomnianą rozbudowę SP 37 i budowę sali gimnastycznej przy VI LO, to widoczna jest duża skala podejmowanych przedsięwzięć i ich równomierne rozsianie po całym mieście i wszystkich typach placówek. W ramach ochrony zdrowia - utrzymanie szeroko dostępnej i adresowanej do różnych grup mieszkańców oferty programów profilaktycznych. W roku 2015 zaplanowano realizację aż 12 różnych programów profilaktycznych, w tym dotyczących osteoporozy, zwyrodnień kręgosłupa, raka dolnego odcinka przewodu pokarmowego, raka prostaty, raka piersi, szczepień przeciw wirusowi HPV, diagnozowania jaskry, dla dzieci z zaburzeniami psycho-ruchowymi.
Przewidziane środki w budżecie ~ 1,6 miliona złotych lodowisko
Odpowiadając na oczekiwania gdynian i rosnące zainteresowanie aktywnością sportową, rozpoczniemy realizację pełnowymiarowego lodowiska - w tym roku w ścisłej konsultacji z zainteresowanymi zostanie wybrana lokalizacja i opracowana koncepcja tak, by powstał obiekt nowoczesny i optymalnie dopasowany do potrzeb różnych grup użytkowników.
- Radni uchwalili zmiany miejscowego zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni - Polana Bernadowo wraz z drogą dojazdową i ciągiem infrastruktury technicznej.
Podjęto również 5 uchwał zawartych w aneksie do porządku obrad. I tak między innymi od dnia 21.01.2015 roku Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji nosi nazwę Gdyńskie Centrum Sportu. Uchwalono również projekt nowych granic Portu Morskiego.

ikona