1339 (1039) 2018-10-12 - 2018-10-18

Gdynia prekursorem walki z cyberprzemocą

Cyberprzemoc ma wiele twarzy – zastraszanie, groźby, kradzież tożsamości, nękanie. To tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi można spotkać się w sieci. Gdyński samorząd, jako pierwszy w kraju podjął kompleksowe działania w walce z tym nowym zjawiskiem.
W ramach „Gminnego programu przeciwdziałania cyberprzemocy na lata 2015-2018” przeprowadzono 480 warsztatów z uczniami, 40 szkoleń dla rodziców i o 8 więcej dla rad pedagogicznych. Odbyła się kampania społecznościowa, międzynarodowa konferencja tematyczna oraz badanie uczniów. Równolegle odbywały się eksperymenty mające na celu pokazać możliwość bycia offline.
W 2015 r. jako pierwszy samorząd w Polsce pochyliliśmy się systemowo nad zjawiskiem cyberprzemocy. We wrześniu tego roku przyjęliśmy program na kolejne lata i dodaliśmy do niego działania wymierzone w poważny problem, jakim jest infoholizm – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Kontynuacją i zarazem rozszerzeniem zakończonego już programu jest przyjęta przez Radę Miasta nowa uchwała „Gminny program przeciwdziałania cyberprzemocy i infoholizmowi na lata 2018-2020”.
Gdynia konsekwentnie pochyla się nad problemami współczesnej młodzieży. Dlatego poszerzyliśmy grupę docelową o przedszkolaki. Drugim biegunem jest grupa seniorów. Seniorzy coraz odważniej zaczynają wchodzić do świata internetu. Chcemy ich przygotować na pułapki które w tym świecie czyhają. Dlatego gminny program przeciwdziałania cyberprzemocy i infoholizmowi będzie bardzo poszerzony. – mówi Jakub Ubych, ekspert w dziedzinie cyberprzemocy, Stowarzyszenie In gremio.
Zastraszanie, nękanie, prześladowanie, poniżanie – cyberprzemoc ma wiele postaci i najczęściej dotyka najmłodszych użytkowników internetu. W takim przypadku najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja rodzica lub opiekuna.
Rodzice mogą szukać pomocy na www.cyberprzemocgdynia.pl. Mogą wysłać anonimowego maila z opisaną sytuacją, która ich niepokoi. Wówczas otrzymają fachową poradę, czy należy skupić się na działaniach informatycznych, czy na pomocy psychologicznej. Rodzice mogą przyjść także na konsultację w Ośrodku Psychologiczno-Pedagogicznym RAZEM (ul. Pomorska 39/41) – mówi Paweł Brzeziński, dyrektor ośrodka.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2018 11:45
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2018 11:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona