1339 (1039) 2018-10-12 - 2018-10-18

Ponad 70 mln na ekologiczne ciepło w Gdyni

Trwa budowa nowych sieci ciepłowniczych, prowadzona przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Tylko w Gdyni koszt prowadzonych inwestycji to 78,2 mln zł. To 7 dużych projektów, dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dofinansowanie ma charakter metropolitalny.
Nowe sieci, termomodernizacja istniejących, wykorzystanie ekologicznej kogeneracji – to najważniejsze elementy prowadzonych prac.
OPEC to przedsiębiorstwo, które produkuje i dostarcza ciepło mieszkańcom Gdyni, Rumi i Wejherowa. Obecnie długość wszystkich sieci to ponad 340 km, a budowane w tej chwili ciepłociągi to kolejnych 11 km na terenie Gdyni. Ze względu na wiek istnieją odcinki sieci, na których notowane są straty ciepła. Z uzyskanych środków prowadzona jest termomodernizacja tych właśnie fragmentów sieci i po zakończeniu prac sieć będzie pracowała znacznie bardziej efektywnie. Im mniej strat ciepła niejako „po drodze”, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. To daje prosty efekt ekologiczny i przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczeń powietrza. Ciepło produkowane przez OPEC wytwarzane jest w 57 kotłowniach gazowych, jednej dużej elektrociepłowni węglowej i elektrociepłowni gazowej.
Ciepło sieciowe oznacza wprost zmniejszenie niskiej emisji. Cieszymy się, że spółka OPEC rozbudowuje i inwestuje w gdyńską sieć ciepłowniczą i to w tak dużym zakresie. Niezwykle ważne są inwestycje na Kaczych Bukach, gdzie powstaje duże osiedle. Dobrze, że będzie też rozbudowana sieć w Orłowie i Małym Kacku, oznacza to, że już niedługo właściciele domów ogrzewanych piecami będą mogli się podłączyć do ciepłociągu, likwidując je, co ograniczy niską emisję i przyczyni się do poprawy stanu powietrza – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Warto podłączyć się do sieci. Wystarczy wejść na stronę www.cieplolubni.com i znaleźć wszystkie informacje w jednym miejscu. Warto też skorzystać z pomocy finansowej OPEC, które dofinansuje budowę przyłącza aż w 75% i wybuduje węzeł ciepła w budynku.
Warto zapoznać się też z programem dotacji na wymianę źródła ciepła, które są przyznawane w gminie. Są to środki z programu „Czyste powietrze Pomorza”, o które trzeba starać się wiosną. Od połowy września 2018 roku ruszył też rządowy program „Czyste powietrze”.

ikona