1383 (1083) 2019-10-11 - 2019-10-17

80. rocznica wysiedlenia gdynian

Mija kolejna rocznica wysiedleń ludności cywilnej z Gdyni. 15 października przy tablicy na Dworcu Głównym oraz pod pomnikiem Gdynian Wysiedlonych w honorowej asyście wojskowej odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Uroczystości poprzedzi o godz. 10.30 msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46).
O godz. 12.00 przy tablicy na fasadzie dworca Gdynia Główna zostaną zapalone znicze i złożone wieńce. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Gdynian Wysiedlonych u zbiegu ulic Dworcowej i Starowiejskiej. Tam o godz. 12.30 złożone zostaną kwiaty, a także wręczone medale Pro Patria członkom Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, odznaczenia i dyplomy.
W uroczystości wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, samorządowcy, harcerze i wszyscy, którym temat wysiedleń jest szczególnie bliski.
Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku honorowym patronatem objął prezydent Wojciech Szczurek.
Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się praktycznie zaraz po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Okupant chciał, by Gdynia stała się portem wojennym. Ludność polska była tu niepożądana i miała ją zastąpić ludność niemiecka. Według zarządzenia wysiedleńcy musieli pozostawić całe mienie za wyjątkiem podręcznego bagażu, zaś w drzwiach miały zostać klucze. Przez cały okres II WŚ z miasta, liczącego przed wojną 127 000 mieszkańców, wysiedlono prawie 80 000 osób. Równocześnie z wysiedleniami dokonano represji i eksterminacji całych grup ludności – głównie w lasach piaśnickich czy w KL Stutthof. Wielu nie przeżyło trudów wysiedlenia. Większość wysiedlonych wróciła do Gdyni, podążając za frontem radzieckim w kwietniu 1945 r.

ikona