1389 (1089) 2019-11-29 - 2019-12-05

Miasto gotowe na zimowe wsparcie dla osób bezdomnych

Miejsca w noclegowniach, schroniskach i ogrzewalni; specjalne patrole wyruszające w teren, gdy temperatura spada poniżej zera, ale przede wszystkim szyty na miarę indywidualnych potrzeb plan dający realną szansę na wyjście z bezdomności. W okresie zimowym Gdynia wzmaga, prowadzone konsekwentnie od 20 lat i przez cały rok, wsparcie osób bezdomnych.
„Najpierw mieszkanie” – tak brzmi główna zasada i filar gdyńskiego programu „Utrecht”. W pierwszej kolejności działanie koncentruje się na zapewnieniu osobie bezdomnej bezpiecznego miejsca przebywania, a w następnej – proponuje się jej rozpoczęcie pracy nad rozwiązaniem problemów stojących za bezdomnością.
– Indywidualne programy wychodzenia z bezdomności realizujemy w Gdyni od roku 2001. Oczywiście, wsparcie instytucjonalne jest ważne, ale w reintegracji najważniejsze jest, by osobie borykającej się z bezdomnością i chcącej zmienić swoje życie dać realny wpływ na tę zmianę – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Po dwudziestu latach działań w tym obszarze mogę stwierdzić, że dziś jesteśmy w stanie zaoferować pomoc każdej osobie, która powie: „znów chcę mieć dom”.
Takie podejście to m.in. efekt oceny skuteczności wcześniej prowadzonych działań. Systemowa praca z osobami bezdomnymi rozpoczęła się w Gdyni 20 lat temu, w roku 1999. Wówczas opierała się na tzw. drabince: zapewnieniu w pierwszej kolejności miejsca w noclegowni, później w schronisku, skąd można było przeprowadzić się do mieszkania chronionego, i wreszcie – do samodzielnego.
Wykaz miejsc, gdzie można uzyskać pomoc, znajduje się na 8 stronie „Ratusza”.
W roku 2009 schroniska sprofilowano, w zależności od problemów osób bezdomnych. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się jednak w roku 2015, wraz z projektem „Utrecht”, dla którego inspiracją był projekt społeczny realizowany w tym mieście oraz metoda pracy „housing first” – najpierw mieszkanie. W pierwszej kolejności osobie bezdomnej zapewnia się miejsce bezpiecznego pobytu. Może to być pokój czy mieszkanie wynajęte na wolnym rynku przy finansowym udziale gminy. Przebywająca w nim osoba, przy wsparciu pracowników Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni realizuje kontrakt: samodzielnie określony i własnoręcznie spisany plan zmiany swojego życia.
Liczba przebywających w Gdyni osób bezdomnych spada. W lutym tego roku, gdy przeprowadzono badanie socjodemograficzne Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w naszym mieście przebywały 344 osoby bezdomne.
Zapotrzebowanie na miejsca w schroniskach zmalało o prawie 80. W roku 2018 zamknęliśmy Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy przy ul. Chwarznieńskiej, trwa wygaszanie placówki przy Fredry. – informuje wiceprezydent Michał Guć. – Tzw. bezdomność uliczna nie jest w Gdyni dotkliwym problemem. Od 2006 roku w mieście pracują streetworkerzy. Regularnie odwiedzają osoby bezdomne w miejscach, w których one przebywają. Te odwiedziny, rozmowy mogą być przyczynkiem do zmiany, ale mają też charakter prewencyjny. Umożliwiają szybką interwencję, gdy zagrożone może być ludzkie życie lub zdrowie.
To ważne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy niskie temperatury mogą zagrozić osobom przebywającym w miejscach niemieszkalnych. W teren wyruszają wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) Straży Miejskiej i policji. Odbywają się codziennie, jeśli przez dłuższy czas utrzymują się niskie temperatury.
5 i 6 grudnia w Gdyni, podobnie jak w innych miastach na Pomorzu, odbędzie się 10. badanie socjodemograficzne osób bezdomnych, organizowane przez Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności.
ZIMA 2019-2020. TU SZUKAJ POMOCY
W Gdyni koordynacją działań związanych z pomocą osobom bezdomnym zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia: ul. Zygmunta Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11, od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.45, e-mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl. Zgłaszające się tu osoby mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy, m.in: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika oraz uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.
Informacje o obecności osób bezdomnych i potrzebujących pomocy można przekazywać do:
– Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia: ul. Zygmunta Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11;
– Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego: 112;
– Straż Miejska: 986;
– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: 987.
Gdynia dysponuje dwoma schroniskami dla osób bezdomnych oraz noclegownią i ogrzewalnią:
– Zespół Opiekuńczy (Schronisko dla kobiet i mężczyzn), ul. Fredry 3, tel. 58 661 65 26 – 20 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
– Stowarzyszenie Alter Ego – Schronisko dla rodzin, ul. Leszczynki 153, tel. 58 713 57 44 – ok. 40 miejsc – kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.
– Stowarzyszenie Alter Ego – noclegownia i ogrzewalnia, ul. Janka Wiśniewskiego 24, tel. 58 776 20 01 – 50 miejsc w noclegowani i 14 miejsc w ogrzewalni. Placówki prowadzone przez organizację pozarządową. Zapewniają interwencyjny nocleg, posiłek, możliwość kąpieli, w miarę potrzeb środki czystości, odzież.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpisał też umowę ze schroniskami w Trójmieście i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne.
Gdynia dysponuje 124 miejscami dla osób bezdomnych, z miejscami objętymi umowami MOPS jest ich 284 (to minimalna liczba miejsc udostępnionych).

ikona