1405 (1105) 2020-04-10 - 2020-04-16

Nowoczesny sposób na aktywizację mieszkańców Gdyni – pobierz ebooka!

UrbanLab to nowoczesna forma partycypacji społecznej, łącząca pomysły mieszkańców z doświadczeniem ekspertów. Projekt zyskał na świecie dużą popularność, a z modułu korzystają czołowe europejskie miasta. Gdynia jako jedno z dwóch pierwszych polskich miast testuje koncepcję i dostosowuje formułę do swoich potrzeb. Aby rozpowszechnić wiedzę wśród mieszkańców i mieszkanek, powstał bezpłatny internetowy katalog dobrych praktyk. Ebook opowiada o najważniejszych obszarach działalności gdyńskiego UrbanLabu.

– UrbanLab Gdynia to projekt, w którym mieszkańcy i mieszkanki mogą podnosić swoje umiejętności, kompetencje oraz realizować wymyślone przez siebie pomysły. Jest niezwykle ważny i powinien być realizowany nie tylko w Gdyni, ale także w pozostałych miastach. Każde z nich stoi przed wyzwaniami, a obecna sytuacja doskonalone pokazuje, że samorządowcy i mieszkańcy muszą ściśle współpracować dla dobra wspólnego. Żadne rozwiązania nie pomogą, jeśli będziemy działać w pojedynkę. My wierzymy w mądrość naszych mieszkańców, dlatego pozwalamy im działać i dajemy im fundusze by ich pomysły mogły być realizowane – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, odwołał zaplanowaną na marzec konferencję „Miasta Świadome – globalne wyzwania, lokalne rozwiązania”. Równolegle powstawał ebook, w którym w nowoczesnej formie przedstawiono projekty i osoby zaangażowane w rozwój UrbanLab. Z racji przeniesienia konferencji na drugą połowę 2020 roku organizatorzy postanowili nie czekać i udostępnić ebook już teraz. Można go pobrać ze strony lis.gdynia.pl.
– Jesteśmy dumni, że Gdynia może testować pilotażową formułę UrbanLabu. Sprawdzamy, które rozwiązania działają dobrze, które należy usprawnić – opowiada Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. – Do tej pory wprowadziliśmy Inkubator Innowacji, a w nim dwa projekty: Program Kompetencji Miejskich oraz Pomysł na Miasto, ponadto ruszyły spotkania w ramach UrbanCafe i zasililiśmy gdyńską stronę z Otwartymi Danymi. Zachęcamy do poznawania naszych miejskich aktywistów i oczywiście do dołączenia do kolejnych edycji poszczególnych programów.
Ebook jest namiastką rozmów i debat, które miały odbyć się podczas konferencji. W związku ze zmianą terminu jest prologiem i zachętą do uczestnictwa w jesiennej edycji konferencji. Wszelkie informacje będą na bieżąco dodawane na stronę lis.gdynia.pl oraz na fanpage na Facebooku.

ikona