1418 (1118) 2020-07-31 - 2020-08-13

Morze książek na bulwarze Nadmorskim

31 lipca rozpocznie się Plener Literacki w Gdyni i potrwa do 2 sierpnia. W programie spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, ciekawa oferta książek przygotowana przez 60 wystawców oraz wiele atrakcji dla całych rodzin.
Wśród gości pleneru m.in. Łukasz Orbitowski, Jakub Ćwiek, Nina Majewska-Brown, Tomasz Organek, Barbara Kosmowska, Ziemowit Szczerek, Marcin Kącki, Janusz Leon Wiśniewski, Maciej Siembieda, Jakub Szamałek, Adrianna Trzepiota, Stefan Szczepłek, Aleksandra Tyl i Iwona Kienzler. Spotkania z autorami poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Adam Szaja oraz Piotr Dobrołęcki.

Na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego swoją ofertę zaprezentuje 60 wystawców z całej Polski. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach.
Zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia szczególnie polecamy wizytę na stoisku Nagrody. Można się tam będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.
Plener Literacki rozpocznie się w piątek o godz. 12.00. Atrakcje i otwarcie stoisk zaplanowano do godz. 19.00. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 sierpnia, z książką spotkamy się w godz. 11.00-19.00.
PIĄTEK, 31 LIPCA
– w godz. 12.00-12.50 – Rodzinne czytanie bajek – Fundacja Miasta Słów zaprasza do udziału w plenerowym czytaniu bajek; scena pleneru.
– o godz. 13.00 – otwarcie Pleneru Literackiego w Gdyni; scena pleneru.
– w godz. 13.20-13.50 – Rodzinne czytanie bajek; scena pleneru.
– w godz. 14.00-14.50 – spotkanie z Barbarą Kosmowską, która w swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Aleksandrą Tyl, autorką bestsellerowych powieści obyczajowych. Akcja jej ostatniej powieści „Wschody i zachody słońca” zaczyna się w 1936 roku i przenosi nas do Sopotu. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie: Adam Szaja; scena pleneru.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa ze Stefanem Szczepłkiem, dziennikarzem sportowym, znawcą piłki nożnej o sporcie, życiu i pasji, a także o jego najnowszej książce „Szkoła falenicka”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 18.00-18.50 – spotkanie i rozmowa z Iwoną Partyką wokół premiery książki „Teodor Hoppe idzie do nieba”, niezwykłej historii pełnej cudowności i oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. Prowadzenie: Elżbieta Żukowska; scena pleneru
SOBOTA, 1 SIERPNIA
– w godz. 11.00-11.50 – spotkanie i rozmowa z Rafałem Skąpskim poświęcone książce Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 12.00-12.50 – spotkanie i rozmowa z Łukaszem Orbitowskim najnowszej książce „Kult”. Prowadzenie: Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Niną Majewską-Brown, autorką znaną czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, która opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 14-00-14.50 – spotkanie i rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Jakubem Szamałkiem, autorem trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, ukazał się w 2018 roku, „Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja bestsellerowej serii. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem. Jego najnowsza książka „Cham z kulą w głowie” to epicka powieść utrzymana w klimacie kryminału noir, w której II wojny światowej nie było… Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa z Marcinem Kąckim, który w swojej najnowszej książce „Oświęcim. Czarna zima” przedstawia studium miasta napiętnowanego przez historię. Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 18.00-18.50 – spotkanie i rozmowa z Małgorzatą Starostą, która zadebiutowała w kwietniu tego roku komedią kryminalną „Pruskie baby”, wokół jej premierowej powieści „Wesela nie będzie!”. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki; scena pleneru.
NIEDZIELA, 1 SIERPNIA
– w godz. 11.00-11.50 – spotkanie z Barbarą Kosmowską, która w swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki, scena pleneru.
– w godz. 12.00-12.50 – spotkanie i rozmowa z Maciejem Siembiedą, dziennikarzem i reportażystą, autorem bestsellerowych thrillerów: „444”, „Miejsce i imię”, „Gambit” oraz najnowszej „Wotum”, która jest trzecim tomem serii z Jakubem Kanią. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Klementyną Suchanow, autorką m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza wokół najnowszej książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze”. Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Niną Majewską-Brown, autorką znaną czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, która opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 14.00-14.50 – Marcin Kącki i Ziemowit Szczerek – Jak reporter z reporterem – rozmowę dwóch znanych i nagradzanych autorów reportaży poprowadzi Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Jakubem Ćwiekiem, autorem ponad dwudziestu książek, w tym kryminału „Szwindel”. Jego najnowsza książka to thriller obyczajowy „Topiel”. Prowadzenie: Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Łukaszem Orbitowskim o najnowszej książce „Kult”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Adrianną Trzepiotą, która zadebiutowała w październiku 2015 roku powieścią „Zwilczona”, a jej najnowsza powieść to „Zimowa jutrzenka”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Tomaszem Organkiem wokół książki „Teoria opanowywania trwogi”, debiutu prozatorskiego polskiego muzyka, dwukrotnego zdobywcy platynowej płyty. Prowadzenie: Szymon Kloska; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa z Iwoną Kienzler, autorką książek historycznych i popularnonaukowych m.in:. „Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet”, „Bodo i jego burzliwe romanse”, „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości”, „Krwawa Luna i inni”, czy najnowszych „Waleczne kobiety roku 1920” „Kobiety wojowniczki”, „Czerwone księżniczki PRL-u”. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki; scena pleneru.
Szczegóły na www.historiaikultura.pl/pl/plener-literacki-w-gdyni/program.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Historia i Kultura oraz Miasto Gdynia. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

  • ikonaOpublikowano: 30.07.2020 14:29
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.07.2020 14:29
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona