1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Wspomnienie tych, którzy odeszli

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą, zostaną po nich buty i telefon głuchy…”. Okres Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas zadumy. Tradycyjnie wspominamy gdynian i osoby związane z naszym miastem, które odeszły w ciągu ostatniego roku.

18 listopada odszedł Zbigniew Jujka, trójmiejski dziennikarz i rysownik satyryczny.
Przez ponad 30 lat był redaktorem graficznym „Dziennika Bałtyckiego”. Komentował poprzez rysunki satyryczne najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne.
17 grudnia na wieczną wachtę odszedł Edward Kinas. Był doskonałym żeglarzem, wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
9 stycznia w wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak. Wspólnie z redaktorami Tadeuszem Jabłońskim i Kazimierzem Kołodziejem był pomysłodawcą ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1970 roku. Zaangażowany był również w powstanie Bractwa Kaphornowców, Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”.
24 stycznia na wieczną wachtę odszedł komandor rezerwy Janusz Walczak, były rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i szef służb prasowych Marynarki Wojennej. W Marynarce Wojennej służył 20 lat. Pracował też jako dziennikarz Gazety Morskiej, redaktor naczelny miesięcznika Marynarki Wojennej „Bandera”.
16 lutego w Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”. W latach 80. dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego.
26 marca w wieku 55 lat zmarł Maciej Kosycarz. Przez lata tworzył niezwykłą zdjęciową opowieść o Trójmieście i kontynuował pracę swojego ojca Zbigniewa Kosycarza. Gdynianie mogą podziwiać ich wspólne dzieła m.in. w albumie „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni”.
7 kwietnia zmarła Aurelia Polańska, prof. nauk ekonomicznych, wieloletni wykładowca akademicki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
Aurelia Polańska była działaczką społeczną, katolicką i związkową, od wielu lat związaną z Gdynią i Archidiecezją Gdańską. Angażowała się w sprawy miasta. Za swoją działalność została uhonorowana Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz nagrodą Archidiecezji Gdańskiej Pro Ecclesia et Populo.
17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego. Był członkiem Yacht Klubu Polski Warszawa, Harcerskiego Ośrodka Wodnego Warszawa i Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zasiadał też w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży.
Za swoją działalność otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”, a w 2017 roku godność Członka Honorowego PZŻ.
13 maja na wieczną wachtę odszedł Andrzej Aleksandrowicz, komandor rezerwy, Naczelnik Biura Spraw Obronnych Żeglugi Urzędu Morskiego w Gdyni, koordynator pokazu działań ratowniczych i antyterrorystycznych na morzu podczas corocznych obchodów Święta Morza.
4 października zmarł prałat Andrzej Miszewski. Laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznanego przez Radę Miasta Gdyni w 2005 r. Dla wielu gdynian przewodnik w Gdyńskim Duszpasterstwie Akademickim przy parafii NSPJ. Stworzył jeden z najliczniejszych i najprężniej działających ośrodków duszpasterstwa akademickiego Pomorza.
16 października odszedł Adam Gotner – stoczniowiec, uczestnik wydarzeń Grudnia ’70, radny I kadencji Rady Miasta Gdyni.
Był członkiem założycielem Fundacji Ochrony Zdrowia przy NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdynia S.A oraz Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa (inicjowanej przez Radę Miasta). Działał w Fundacji Pomocy Stypendialnej ks. Hilarego Jastaka. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. Krzyżem „Wolność i Solidarność”.

ikona