1430 (1030) 2020-11-06 - 2020-11-19

102. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

102. Gdyńskie Urodziny Niepodległej z powodu pandemii będą inne, nie odbędzie się tradycyjna Parada Niepodległości. Ale jak zawsze mają być patriotyczne, wzruszające, radosne i aktywne. Na tegoroczne Święto Niepodległości przygotowano szereg aktywności, które uwzględniają aktualne obostrzenia i środki bezpieczeństwa. Świętowanie potrwa kilka dni.

Ciesząca się popularnością Parada Niepodległości w tym roku nie odbędzie się, a gdynianie zachęcani są do spacerów w małych grupach, w gronie domowników i najbliższych osób, z którymi pozostają w kontakcie na co dzień.
11 listopada od godz. 16.00 wybrane budynki w Gdyni zostaną oświetlone barwami narodowymi. Warto wybrać się i sfotografować biało-czerwono rozświetlone Muzeum Emigracji, Muszlę, Muzeum Marynarki Wojennej, gdyński InfoBox czy Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

Do współpracy przy przygotowaniu Gdyńskich Urodzin Niepodległej Gdynia zaprosiła znane z działań w przestrzeni publicznej stowarzyszenie Traffic Design. Szykuje ono wielkoformatowy neon, który zostanie odpalony 11 listopada. Szczegóły i miejsce uruchomienia instalacji będą znane już wkrótce.
Dla spacerowiczów przygotowano 5 miejskich tras do pobrania w formacie PDF (dostępne na stronie paradagdynia.pl od 10 listopada). Obejmą one Chwarzno-Wiczlino, Orłowo, Działki Leśne, Chylonię i Cisową. Spacery mają na celu wzmocnienie lokalnego patriotyzmu poprzez ukazanie bogactwa historii dzielnic Gdyni oraz pokazanie nieznanych powszechnie miejsc. Pośrednim celem jest promocja aktywności fizycznej w przestrzeni otwartej, jaką są spacery.
Wszyscy z możliwością połączenia się z internetem przez telefon, będą mogli aktywnie spędzić czas, poruszając się po trasach. Każda z nich będzie przebiegała wzdłuż 11 określonych punktów (11 punktów z okazji 11 listopada), o których opowieści w wersji audio będzie snuł przewodnik Michał Miegoń. Nagrania zostaną uzupełnione o dźwięki natury oraz odgłosy miasta. Dzięki temu osoby, które nie mogą odbyć spaceru fizycznie, będą mogły niemal dosłownie przenieść się na trasę, pozostając w domach.
Dla mieszkańców, którzy zdecydują się na pozostanie w domu, przygotowano także inne aktywności online. W dniu święta na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej swoją premierę będą miały warsztaty animatorek z Mamywene, które zaprezentują, jak w  warunkach domowych można wykonać kotyliony i ozdoby z okazji 11 listopada. Swoją odsłonę będzie miało także wideo o gdyńskiej modzie w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Na podróż w czasie zaprosi Agata Braun, gdyńska animatorka kultury.
Aktualności dotyczące 102. Gdyńskich Urodzin Niepodległej można śledzić na stronie paradagdynia.pl.
***
Z inicjatywy ks. dr. Sławomira Decowskiego oraz Stowarzyszenia11 listopada o godz. 9.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz chłopców i zakładników zamordowanych w 1939 przez okupanta.
Po mszy pod tablicą pomordowanych chłopców zostaną złożone kwiaty. Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym.
***
Chór Symfonia i Przyjaciele z towarzyszeniem Kameralnej Orkiestry Smyczkowej i dyrygent Bogna Swiłło zapraszają na Koncert Niepodległościowy „Miejcie nadzieję!” w formie transmisji online 11 listopada o godz.19.40 na YouTube kanał Parafia Franciszkanie Gdynia.
Przedsięwzięcie sfinansowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego.
***
Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce, organizatorzy Grand Prix Gdyni zdecydowali, że dwa ostatnie biegi w ramach cyklu – Bieg Niepodległości oraz Bieg Europejski – nie odbędą się w oryginalnie zaplanowanej formule. Uczestnicy będą mogli jednak wystartować w biegu hybrydowym. Alternatywą będzie bieg wirtualny lub zwrot pieniędzy.

W dniach 7-8 listopada
(Bieg Niepodległości) oraz 28-29 listopada (Bieg Europejski) na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni zostanie wytyczona i odmierzona trasa 5 i 10 km. Zawodnicy będą mieli do pokonania dwie lub cztery pętle po 2,5 km każda. Start w biegu będzie możliwy o dowolnej porze między godz. 8.00 a 16.00 – zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Organizator zapewni w tym czasie elektroniczny pomiar czasu i będzie kontrolował, by na trasie nie przebywało więcej niż 250 osób jednocześnie lub tyle, ile w danym momencie będzie wynosił limit dla imprez sportowych na świeżym powietrzu. Na miejscu będzie też dostępne niewielkie biuro zawodów, w którym będą na bieżąco wydawane pakiety startowe, a po biegu medale dla finisherów.
W Biegu Niepodległości oraz w Biegu Europejskim będzie można także wystartować wirtualnie. Każdy chętny będzie mógł pobiec w dowolnym miejscu na świecie, a dzięki nowoczesnej platformie zostanie sklasyfikowany od razu po ukończeniu swojego biegu. Narzędzie współpracuje z najpopularniejszymi aplikacjami monitorującymi naszą aktywność fizyczną: Garmin, Polar, Suunto, Fitbit, Nike+, MapMyRun, Runkeeper, Rouvy, DecathlonCoach, TomTom, Movescount, HealthMate.
Posiadacze całorocznych karnetów Grand Prix Gdynia i osoby zapisane na dwa ostatnie biegi tegorocznego cyklu w tradycyjnej formule, będą mieć też możliwość uzyskania zwrotu opłaty startowej, jeżeli nie zdecydują się na start w formule wirtualnej lub hybrydowej.
Więcej informacji na gpxgdynia.pl.

Plakat dziewczyny z makami

ikona