1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Wiceprezydent Gdyni w „Hackathonie dla Miast”

Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z GovTech Polska, wychodząc naprzeciw wyzwaniom samorządów w dobie pandemii COVID-19, zorganizował „Hackathon dla Miast”, w którym programiści z całej Polski pomagają wybranym czterem miastom i ich samorządom w walce ze skutkami kryzysu. Podczas piątkowej gali inauguracyjnej wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiedziała między innymi o współpracy samorządów z innowatorami, o tym, jak budować wartościowe rozwiązania dla miast i o przydatnych innowacjach w Gdyni.

„Hackathon dla Miast” to wydarzenie w ramach GovTech Festival. W tym roku odbywał się online w dniach 20-22 listopada. Pierwszego dnia w roli prelegentki wystąpiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Wystąpienie dotyczyło innowacji, jakie dotąd wprowadzono w Gdyni?
– Innowacja jest zmianą, która ma sens tylko wtedy, gdy jest robiona w jakimś celu. Musimy wiedzieć po co chcemy wprowadzić taką zmianę i jaki efekt chcemy uzyskać. Nie zawsze musimy wiedzieć, jakim to zrobić narzędziem czy który element nam szwankuje, ale zawsze trzeba wiedzieć, co jest naszym celem. Nie każda innowacja wiąże się z wielkimi rewolucjami technologicznymi. Czasami jakiś drobiazg umożliwia zupełnie inne podejście do znanego od lat procesu i owocuje ogromną zmianą – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Poruszone przez wiceprezydent zagadnienia dotyczyły: perspektywy miasta na wdrażanie innowacji, unikalnych zasobów posiadanych przez miasto, udanych wdrożeń z obszaru nowych technologii w Gdyni i największych błędów w rozmowach przedsiębiorców z samorządem.
Wiceprezydent przedstawiła przykłady udanych innowacji zastosowanych w Gdyni, które były możliwe dzięki współpracy miasta z przedsiębiorcami, z firmami i z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym - gdyńskim filarem wspierania przedsiębiorczości: Pelixar (dron patrolowy w gdyńskim porcie), Master Telecom (urządzenie do automatycznego odpytywania jednostek oświaty o ich parametry), Madkom Exd Sidas (aplikacja do zarządzania obiegiem dokumentów), Ivona Software (syntezator mowy, wykorzystywany na przykład w komunikacji miejskiej lub w call center), Mpico Sys (energooszczędny wyświetlacz w PPNT), Omnioxy (komora hiperbaryczna dla sportowców, używana między innymi przez piłkarzy Arki Gdynia), Selo/WiRan (czujnik jakości powietrza zainstalowany w PPNT), Struckview (makieta miasta niezwykle przydatna mieszkańcom, turystom oraz inwestorom), Portman Custom Lights (oświetlenie sceniczne produkowane przez gdyńską firmę), aplikacja firmy Posbit (dzięki której uzbierano fundusze potrzebne na leczenie małej Tosi), Toolploox (Visual Crowd Detector – algorytm pozwalający na wykrycie grupy ludzi, wykorzystywany w monitoringu Straży Miejskiej w czasie lockdownu) i drukarki 3D wykorzystane do produkcji elementów do przyłbic, które były potem przekazywane pomorskim szpitalom.
– Nawet najlepsza innowacja może się nie udać, jeżeli nie przygotujemy innych na zmiany. Zanim ją wprowadzimy, musimy przemyśleć wiele procesów społecznych – zarówno ze strony tych, którzy taką innowację przygotowują, tych, którzy będą ją wdrażać oraz jej odbiorców. Miasto nigdy nie zasypia i bardzo szybko się zmienia. Dlatego nieustanna diagnoza, szczera i dogłębna, jest warunkiem tego, aby dobrze stworzona innowacja mogła działać długo i podlegać ciągłym zmianom, które są niezbędne. – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Odbiorcami prelekcji wiceprezydent Gdyni byli przede wszystkim programiści, studenci i absolwenci uczelni technicznych, młodzi przedsiębiorcy oraz pracownicy dużych spółek technologicznych.
„Hackathon dla Miast”
Najlepsi programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin opracują rozwiązania czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez miasta: Chełm, Świdnik, Stargard i Zduńską Wolę. Wszystko po to, aby lepiej przygotować tamtejsze samorządy na sytuacje kryzysowe.
Zwycięskie zespoły programistów otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 120 000 złotych.
„Hackathon dla Miast" to kolejne wydarzenie w ramach cyklu cyfrowych inicjatyw GovTech Festival. W listopadzie w ramach festiwalu organizowane były webinaria, warsztaty i hackathony mające na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na możliwości związane z cyfryzacją oraz digitalizacją.
Organizatorami wydarzenia są: GovTech Polska i Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

ikona