1456 (1156) 2021-05-28 - 2021-06-10

Rusza przebudowa na osiedlu Meksyk

Przebudowa układu drogowego na osiedlu Meksyk na Chyloni, o której realizację w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji zabiegali sami mieszkańcy, właśnie się rozpoczyna – umowa z wykonawcą została podpisana. Prace, dzięki którym powstanie zupełnie nowa przestrzeń, mają potrwać do lipca 2022 r.


Osiedle Meksyk w Chyloni położone jest pomiędzy ulicami Pucką, Północną, Przemysłową i torami kolejowymi. Mimo że to przemysłowa część miasta, dominuje zabudowa jednorodzinna. Większość mieszkańców żyje tu od pokoleń i są z nim mocno związani.
Dzięki staraniom lokalnej społeczności osiedle zostało objęte Gminnym Programem Rewitalizacji, przyjętym przez Radę Miasta Gdyni w marcu 2017 r. Na etapie konsultacji zapisów GPR mieszkańcy Meksyku przekonali urzędników, że w ich części miasta zmiana jest potrzebna. Jako największą bolączkę wskazywali brak inwestycji w infrastrukturę. Wcześniej miasto nie prowadziło tu inwestycji na szeroką skalę, ponieważ większość terenów osiedla jest prywatna.

Gdy zapadła decyzja o objęciu osiedla Gminnym Programem Rewitalizacji i po rozmowach z mieszkańcami, zdecydowano o położeniu największego nacisku inwestycyjnego na realizację układu drogowego i stworzenie od nowa praktycznie nieistniejącej w tej części Chyloni przestrzeni publicznej. Prace zostaną sfinansowane z budżetu miasta Gdyni.
– Chylonia – dzielnica Gdyni z największą, bo przekraczającą 20 tysięcy liczbą mieszkańców, zmienia się. Poprawiają się warunki, w jakich żyją tu gdynianki i gdynianie, zwiększa oferta zajęć czy wsparcia, z jakiej mogą korzystać. Rewitalizacja prowadzona w dzielnicy na osiedlu Meksyk i na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego to nie jedyne działania prowadzone w tej części Gdyni – zauważa Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zmiana, jaką przejdzie osiedle Meksyk, będzie dobrze uzupełniać się z tym, co dzieje się po drugiej stronie torów kolejowych, czyli z budową węzła Chylonia.
Rozpoczyna się realizacja inwestycji na osiedlu Meksyk – zgodę na nią wydał wojewoda pomorski, po rozpatrzeniu złożonych odwołań. Podpisano już umowę z przedstawicielami wykonawcy wyłonionego w przetargu. To konsorcjum firm Romado-Brzeziński Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Przemysław Kozłowski. Wartość przebudowy, która zostanie przeprowadzona na osiedlu Meksyk, to 10 mln zł – w tej kwocie zawarte jest dofinansowanie w ramach projektu „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II”.
Prace mają zakończyć się w lipcu 2022 r.
– To, że możemy przekazać informację o rozpoczynających się na osiedlu Meksyk pracach, jest wielką zasługą mieszkańców: ich zaangażowania, determinacji i troski o miejsce, w którym mieszkają. Mieszkańcy, dzięki którym osiedle objął Gminny Program Rewitalizacji sprawili, że miejsce to przejdzie ogromne zmiany – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Projekt przebudowy to efekt prac prowadzonych także z udziałem lokalnej społeczności. W przyszłym roku mieszkańcy korzystać będą z przestrzeni bezpiecznej, wygodnej i eliminującej uciążliwości, na jakie dotąd się uskarżali. To inwestycja bardzo przez nich oczekiwana i bardzo potrzebna.
Przebudowane zostaną drogi publiczne, powstanie ulica równoległa do ul. Orzechowej, która tak jak dziś przebiegać będzie od ul. Hutniczej – od nowo wybudowanego skrzyżowania. Nowa droga otaczać będzie pętlę autobusową, która skomunikuje osiedle Meksyk z centrum miasta. Tuż obok powstaną ogólnodostępne miejsca postojowe oraz miejsca dla rowerzystów.
Remont przejdą odcinki ul. Orzechowej i Nowodworskiego. Piesi korzystać będą z oświetlonych chodników, zaplanowano skrzyżowania wyniesione, co ma uspokoić ruch.
Na odcinku ul. Nowodworskiego przez ul. Palmową wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Dzięki połączeniu z istniejącą siecią w ul. Przemysłowej, mieszkańcy posesji w rejonie Nowodworskiego 63 nie będą się już musieli martwić o to, czy po większych opadach ich domy zostaną zalane wodami spływającymi ulicą.
Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” realizowany jest przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.

ikona