1482 (1182) 2022-01-21 - 2022-01-27

Gdynia gra z WOŚP – do końca świata i o jeden dzień dłużej

Plakat 30. finału WOŚP // mat. prasowe

Plakat 30. finału WOŚP // mat. prasowe

Nikt i nic jej nie zatrzyma. W niedzielę, 30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 30. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Gdynia tradycyjnie włącza się w tę szczytną akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcają sztaby, które koordynują działania w naszym mieście, i zaangażowani w pomoc wolontariusze.


Choć jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się dopiero w niedzielę, 30 stycznia, to wiele zbiórek i aukcji już trwa w internecie. W czasie pandemii w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w mieście nie będzie koncertów, które gromadzą w jednym miejscu dużą publiczność. Nie zabraknie jednak na ulicach wolontariuszy i możliwości, aby wesprzeć podopiecznych Orkiestry.

W Gdyni tradycyjnie działają trzy orkiestrowe sztaby: Gdynia dla Orkiestry, sztab In Gremio oraz sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

Sztab Gdynia dla Orkiestry


Podczas 30. finału WOŚP w Gdyni – największym sztabie w Trójmieście i jednym z większych w Polsce – zagra o stu wolontariuszy więcej niż rok temu. Tym razem będzie ich aż 1451.

– Ilość zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania, dlatego rejestracja została zakończona jeszcze przed nowym rokiem. W tym roku tylko z naszego sztabu wyjdzie blisko 831 wolontariuszy i wolontariuszek. Kwestować będą nie tylko w Trójmieście, bo zgłosiły się osoby także z gmin ościennych – informuje Igor Nizio, szef sztabu przy YMCA Gdynia.

Podczas tegorocznego finału na ulicach Gdyni spotkamy także wyjątkowych wolonatariuszy: legendę Solidarności Henrykę Krzywonos-Strycharską, europosła Roberta Biedronia i posła Krzysztofa Śmiszka.

Już teraz dołącz do zbiórki


Nieodłącznym elementem finałów Orkiestry stały się internetowe aukcje, które są dostępne na stronie gdyniadlaorkiestry.pl oraz e-skarbonki. Dzięki temu, jeszcze przed finałem, gdyński sztab uzbierał już blisko 100 tys. zł, a licznik nadal bije.

Dostępnych jest także około 110 aukcji na Allegro i każdego dnia dochodzą kolejne. Wśród nich znajdują się m.in.: kolacja w domu Janusza Palikota, wyjątkowa kolacja z Robertem Biedroniem i jego partnerem Krzysztofem Śmiszkiem, niepowtarzalna grafika LaFerrari, gadżety od Igi Świątek, kolacja z wicemarszałkiem Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką, zaproszenie od senatora Sławomira Rybickiego, rejs jachtem „Copernicus", spacer z Henryką Krzywonos-Strycharską, obraz od Damiana Janikowskiego, vouchery od Traficara, gdyńskich firm, restauracji i hoteli.

Podczas finału w Gdyni w YMCA przy ul. Żeromskiego 26 będzie również czynny sklepik, w którym można kupić kalendarze, koszulki, kubki i inne gadżety związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Sztab w Centrum „Riviera"


Sztab Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”.

Już od grudnia na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których można wrzucać datki.

Z kolei finał WOŚP będzie trwał tu dwa dni. Zaczynie się w sobotę, 29 stycznia, a zakończy w niedzielę wieczorem. W tym czasie w centrum będą czynne dwa stanowiska z gadżetami Orkiestry, a w galerii spotkamy bohaterów Gwiezdnych Wojen – z puszkami na datki i sercami mocy.

Do finału Orkiestry dołączą również gdyńskie centra handlowe „Batory" i „Szperk".

Sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni


Ze względów bezpieczeństwa sztab mieszczący się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza nie planuje tym razem żadnych koncertów. Stawia na wolontariuszy i wielką orkiestrową licytację na dużej scenie, która planowana jest w niedzielę, 30 stycznia o godz. 18:00. Podczas aukcji będzie można zdobyć pióro z grawerem oraz przejazd po mieście elektrobusem z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

W foyer teatru będzie także czynny sklepik z gadżetami WOŚP i loteria fantowa.

Biblioteka Gdynia dla WOŚP


Biblioteka Gdynia również wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do 29 stycznia w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15 do oficjalnej puszki WOŚP zbierane są datki. Tego samego dnia w bibliotece odbędzie się również „Kiermasz książek dla WOŚP”. To czytelnicy zadecydują, ile płacą za książkę i jaką kwotę chcą przekazać na cel organizacji.

W serwisie Allegro dostępna jest także charytatywna aukcja „Zostań bibliotekarzem na jeden dzień”. Potrwa do niedzieli, 30 stycznia do godz. 23:59.

Uniwersytet Morski Gdynia dla WOŚP


Uniwersytet Morski w Gdyni po raz kolejny przyłącza się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Z tej okazji przeznaczył na licytację kilka atrakcyjnych upominków, w tym  m.in. trójwymiarowy model „Daru Młodzieży” w złotej ramie.

Podczas finału 30 stycznia moc atrakcji przygotował też Wydział Nawigacyjny UMG. W godz. 10:00- 14:00 zwiedzającym zostanie udostępniony symulator mostka nawigacyjnego, a co pół godziny w Planetarium im. A. Ledóchowskiego będą odbywały się „kosmiczne seanse”.

Podczas wydarzenia zostaną zachowane wszelkie obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Chwarzno-Wiczlino dla Orkiestry


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni także co roku aktywnie włącza się w działania Orkiestry. Uczniowie w roli wolontariuszy zbierają w mieście datki do oficjalnych puszek, a w budynku szkoły odbywają się dodatkowe zajęcia integrujące społeczność dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

W godzinach działania sztabu, w białym budynku ZSO8 przy ul. Wiczlińskiej 50A, funkcjonować będzie także specjalne stanowisko Fundacji DKMS. To wyjątkowa szansa, aby zrejestrować się do bazy dawców szpiku lub dopytać o zasady jej funkcjonowania.

Lokalizacje oficjalnych puszek sztabowych:

  • Sklep „Diamante" – ul. Chwaszczyńska 2/2 ( puszka dostępna do dnia finału),
  • Keller o. Północ – ul. Azymutalna 11 (zbiera do 29 stycznia),
  • Gabinet kosmetyczny „Monika Bury" – ul. Wielkopolska 28 (zbiera do dnia finału),
  • Biały budynek ZSO8 – ul. Wiczlińska 50a (zbiera wyłącznie w dniu finału).

Więcej o działaniach ZSO nr 8 podczas 30. finału WOŚP można dowiedzieć się z wydarzenia na Facebooku
 

Trójmiejska komunikacja dla WOŚP


Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego. 30 stycznia na ulice Trójmiasta wyjadą specjalne trolejbusy, autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP i w ten sposób wesprzeć akcję.

Specjalnie w ten dzień uruchomiona zostanie linia trolejbusowa 30T. Będzie ona kursować na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – skwer Kościuszki InfoBox – Wzgórze św. Maksymiliana SKM – Orłowo SKM – Wejherowska – Sopot Reja.

Pozostałe linie będę kursować po Gdańsku i Sopocie. Będą to m.in.: autobus 30A na trasie: Sopot Reja – Bobrowa – Cystersów – Oliwa Pętla, tramwaj 30S na trasie: Oliwa Pętla – Zaspa – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Siedlce oraz tramwaj 30P na trasie: Oliwa Pętla – Strzyża PKM – Opera Bałtycka – Brama Oliwska – Okopowa – Przeróbka. Wszystkie przejazdy tymi liniami będą bezpłatne.

W pojazdach będą obowiązywały limity pasażerów. Należy również pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

Do 30. edycji WOŚP w Gdyni będzie można także dołączyć w sobotę, 29 stycznia m.in. w hurtowni zabawek „Dami" (w godz. 11:00-13:00), w restauracji „Muszla" (w godz. 12:00-17:00) i w MAKRO (w godz. 10:00-14.00).

Z kolei w niedzielę, 30 stycznia Orkiestra zagra w restauracjach „Del Mar" i ponownie w „Muszli".

Jurek Owsiak – stały wolontariusz Orkiestry, fot Łukasz Widziszowski Fotografia
Jurek Owsiak – stały wolontariusz Orkiestry, fot Łukasz Widziszowski Fotografia

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2022 14:34
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.01.2022 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także