1485 (1185) 2022-02-25 - 2022-03-03

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni za nami

Uroczysta sesja Rady Miasta to stały punkt obchodów urodzin Gdyni. W tym roku odbyła się 10 lutego w Teatrze Miejskim i była transmitowana online. Podczas obrad tradycyjnie wręczono ważne wyróżnienia. Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powędrowały do trojga tegorocznych laureatów. Z kolei nagrodą „Czas Gdyni” uhonorowano najlepsze gdyńskie inwestycje 2021 roku.


Nie zabrakło podniosłej atmosfery i nawiązań do historii naszego miasta. Sesję otworzyła Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił też prezydent Gdyni.
– Historia naszego miasta to historia niezwykłych ludzi, którzy mieli wizję powstania Gdyni, a potem skutecznie ją zrealizowali. W krótkim czasie heroicznie zmieniali, co wzbudzało podziw w Polsce, Europie i na świecie, kawałek wybrzeża w nowoczesne miasto i port. Myślę, że dzisiejszy wieczór dowodzi, że każde kolejne pokolenie mieszkańców naszego niezwykłego miasta ma swoich bohaterów, postaci niezwykłe. Chciałbym życzyć tego, byśmy jak najszybciej doczekali końca tego trudnego, pandemicznego czasu, byśmy znowu spotykali się tłumnie i każdego dnia realizowali tu, w naszym wyjątkowym mieście, swoje pasje i aspiracje – mówił Wojciech Szczurek.
Całość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Pawła Nowaka, a także występ Doroty Lulki – aktorki Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni honorowane są osoby lub organizacje, które przysłużyły się miastu. Trafia do nich Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. To najwyższe odznaczenie przyznawane od 1993 roku przez Radę Miasta Gdyni.
W tym roku medale przyznano:
– Marii Piradoff-Link, która jest kustoszem społecznego Mini-Muzeum Bankowiec,
– Łukaszowi Osowskiemu – twórcy syntezatora mowy Ivona, założycielowi firm Ivona Software oraz Lab4Life,
– Gdyńskiej Fundacji „Dom Marzeń”, która realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą się rozwijać i usamodzielniać, a także pielęgnować swoje hobby i ciekawie spędzać czas.
Od 1995 roku podczas urodzinowej sesji Rady Miasta wyróżniane są także najlepsze gdyńskie inwestycje minionego roku. Nagroda „Czas Gdyni” trafia do inwestorów i architektów. To wyróżnienie przewodniczącej Rady Miasta Gdyni. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: „Inwestycje” oraz „Architektura”. W tym roku o zwycięstwo walczyło 27 różnego rodzaju obiektów.
Nagrodę „Czas Gdyni” w kategorii „Inwestycje” otrzymała spółka 3T Office Park za budowę kompleksu biurowego 3T Office Park przy ul. Kazimierza Górskiego 3. To trzy budynki połączone ze sobą naziemnymi łącznikami. Całkowita powierzchnia użytkowa 3T Office Parku wynosi 54,9 tys. m2, z czego powierzchnia najmu to 38,5 tys. m2. Inwestycja uzyskała certyfikaty BREEEAM Interim (dla budowli spełniających wysokie wymogi ekologiczne) oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, co oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami mogą się tam swobodnie poruszać i pracować.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do:
Spółki Texo Invest Adam Rymarski za My Story Gdynia Hotel (al. Zwycięstwa 14).
Szpitali Pomorskich za rozbudowę, przebudowę i doposażenie Szpitala św. Wincentego a Paulo przy ul. Wójta Radtkego 1.
Spółki 7R za inwestycję 7R City Flex Gdynia przy ul. Hutniczej 48.
Nagroda „Czas Gdyni” w kategorii „Architektura” powędrowała do pracowni MS 15 za My Story Gdynia Hotel (al. Zwycięstwa 14), którego inwestorem jest spółka Texo Invest Adam Rymarski.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
Firma SIM Architekci za odrestaurowanie Willi Leśnej i budowę budynku Willa Leśna Nowa przy ul. Szczecińskiej 14.
Pracownia Horus Firma Architektoniczna za budynek Światowida 11, którego inwestorem jest RWR Probuild Group sp. z o.o. Development sp. j.
Gratulujemy!

ikona