1494 (1194) 2022-04-29 - 2022-05-12

Plac Wolnej Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już dwa miesiące. Obserwując bohaterską walkę Ukraińców i angażując się na wiele sposobów w pomoc na ich rzecz, demokratyczny świat życzy wolności zaatakowanemu, niepodległemu państwu. Do tego świata należy też Gdynia, gdzie w czwartek, 28 kwietnia odbędzie się uroczystość nadania placowi na końcu ul. Armii Krajowej nazwy Wolnej Ukrainy.


To bardzo rozpoznawalne w mieście miejsce, na którym bywa tłoczno – niegdyś cisnęły się tu samochody, obecnie przewijają się przez nie liczni mieszkańcy, gdyż odbywają się tu plenerowe koncerty i wystawy. Mowa o placu na końcu ulicy Armii Krajowej, pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy i plażą miejską. Plac do tej pory nie miał oficjalnej nazwy. Od najbliższego czwartku, 28 kwietnia będzie dumnie nosił nazwę plac Wolnej Ukrainy.
- Wszyscy jesteśmy poruszeni tym co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów, zarówno okrucieństwem rosyjskiego najeźdźcy, jak i bohaterstwem ukraińskich obrońców. Nie zostawiamy ich w tych trudnych chwilach i dajemy temu wyraz na wiele sposobów. Z dumą i wzruszeniem obserwuję liczne gesty solidarności i pomoc, jaką niosą gdynianie walczącej Ukrainie oraz naszym ukraińskim gościom, którzy znaleźli w Gdyni schronienie przed okrucieństwem wojny. Chcemy uczcić w szczególny sposób bohaterstwo narodu ukraińskiego, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa. Dlatego nadamy nazwę plac Wolnej Ukrainy reprezentacyjnemu miejscu w Śródmieściu Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wniosek w tej sprawie złożyli radni z Klubu Radnych Samorządność, a uchwała, której projekt skierował do Rady Miasta prezydent Wojciech Szczurek, została poddana pod głosowanie podczas XLI sesji Rady Miasta Gdyni w środę, 27 kwietnia. Podczas sesji została także podpisana umowa o współpracy na zasadzie miast siostrzanych z Żytomierzem w Ukrainie. Wystąpienie online mera Żytomierza Serhija Suchomłyna transmitowano online. Gościem sesji był także konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi. Odegrane zostaną również hymny narodowe Polski i Ukrainy, a sesję uświetni występ Kozaków z zespołu tanecznego „Sonechko” Żytomierskiej Szkoły Sztuki Choreograficznej.

Uroczystość nadania imienia plac Wolnej Ukrainy odbędzie się w czwartek, 28 kwietnia. Rozpocznie ją koncert zespołu „Sonechko” w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni o godz. 17.30.
Ukraiński zespół może pochwalić się niemal 50-letnią tradycją występów. Formację tworzy 40 utalentowanych tancerzy i artystów w różnym wieku. Grupa „Sonechko” (czyli ukr. „Słoneczko”) rozpoczęła właśnie charytatywne tournée po Europie, gdzie promuje ukraińską kulturę i zbiera pieniądze dla walczącej Ukrainy. Program koncertów zespołu obejmuje kompozycje choreograficzne, suity, miniatury oraz tańce różnych narodów świata. Widzowie zobaczą m.in. ukraińskie tańce liryczne „Jaka księżycowa noc”, „Idę do Ciebie”, przejmujący męski taniec z tamburynami oraz usłyszą Mazur ze słynnej opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”. Podstawą każdego koncertu zespołu są ukraińskie tańce ludowe oraz tańce rodzimego Polesia. Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniędzy na wsparcie Ukrainy dotkniętej agresją zbrojną Rosji.
Po koncercie, o godz. 20.00 nastąpi pamiątkowe odsłonięcie tablicy z nazwą placu Wolnej Ukrainy, z udziałem zespołu „Sonechko”. Podczas uroczystości zostaną odśpiewane hymny Polski i Ukrainy.


ikona