1505 (1205) 2022-08-26 - 2022-09-01

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojennym w Redłowie rozpoczną się tradycyjne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę.


W honorowej asyście wojskowej pod pomnikiem głównym zostaną złożone wieńce i odbędą się przemówienia gości. W uroczystościach wezmą udział samorządowcy, wojsko oraz mieszkańcy.
1 września 1939 roku, o świcie, wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Ofensywa była nagła, bezlitosna i niehonorowa. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, która pozbawiła życia miliony ludzi. To był atak bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny. Ofensywa Niemców przyszła z wody, lądu i powietrza. 1 września 1939 roku życie wielu ludzi zmieniło się na zawsze. II wojna światowa tragicznie zapisała się na kartach historii.
Dodatkowo od 1 września na skwerze Kościuszki będzie dostępna ekspozycja plenerowa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.
Wystawa plenerowa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum. Ekspozycja opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.
Dotychczas była ona prezentowana w dwudziestu jeden krajach. W Polsce po raz pierwszy wystawę otwarto w styczniu 2022 r. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dotychczas była także prezentowana w Warszawie, we Wrocławiu i w Łodzi.
Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało?
Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni miasta do 30 września.

ikona