720 (329) 2005-09-02 - 2005-09-08

Informator Europejski Nr 113

Promocja aktywnego obywatelstwa europejskiego

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2005/C 195/07) Komisja Europejska (KE) zaprosiła związki zawodowe do składania wniosków dofinansowanie działań mających na celu promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Program KE służy wspieraniu inicjatyw poświęconych zgodnych z celami programu promującego aktywne obywatelstwo europejskie ze szczególnym zamiarem włączenia obywateli do budowania wspólnej Europy. Inicjatywy te mogą być prowadzone przez związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, biorące udział w europejskim dialogu społecznym.
Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych oraz zachęcać do rozważań i debaty na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i/lub promowania i propagowania jej wartości i celów:
 Rozwijanie i prezentacja dotychczasowych funkcjonujących partnerstw z organizacjami pozarządowymi przy promocji europejskiego modelu społecznego.
 Wspieranie młodych ludzi (w wieku 15 — 25 lat) w rozwijaniu ich aspiracji jako obywateli europejskich, w świetle Paktu na rzecz Młodzieży, a także wspierania ich integracji w życiu zawodowym.
 Produkcja nowych narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych związanych z działalnością związków zawodowych, promujących ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Wnioskodawcami mogą być związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 1,21 mln euro. Projekty powinny zawierać wniosek o finansowanie między 35 000 i 150 000 euro. Pomoc finansowa od Komisji nie może przekroczyć 60% łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalna kwota dotacji wyniesie 150 000 euro.

Działania należy rozpocząć między 1 maja 2006 i 31 października 2006 i należy je zakończyć nie później niż 30 kwietnia 2007.

Ostateczny termin składania wniosków mija 25 listopada 2005 r.

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:
http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm



Nowy portal informacyjny: ahttp://www.cde.ukie.gov.pl

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zachęca do korzystania z nowo powstałego portalu informacyjnego o nazwie: Centrum Dokumentacji Europejskiej.

Centra Dokumentacji Europejskiej (CDE) to jeden z typów ośrodków działających w ramach europejskiej sieci informacyjnej Unii Europejskiej powstają na mocy umowy zawieranej pomiędzy Komisją Europejską a ośrodkami akademickimi prowadzącymi badania lub nauczanie z zakresu integracji europejskiej. CDE otwierane są nie tylko w państwach członkowskich UE, ale także w wielu innych państwach świata. Celem sieci centrów dokumentacji europejskiej jest wspieranie uczelni wyższych oraz instytucji naukowo-badawczych w promowaniu i rozwijaniu edukacji i badań w zakresie integracji europejskiej, zachęcanie do udziału w debacie o Europie oraz pomoc obywatelom Europy w bliższym zapoznaniu się z politykami wspólnotowymi i działalnością Unii Europejskiej.
Pierwsze centrum powstało w 1963 roku. Obecnie działają 544 centra w państwach członkowskich Unii oraz innych państwach świata.

W Polsce funkcjonuje obecnie 18 centrów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Każde z centrów otrzymuje bezpłatnie jeden egzemplarz publikacji i dokumentów (w formie elektronicznej bądź drukowanej) z Urzędu Publikacji Urzędowych Wspólnot Europejskich. Zbiory te dostarczane są w wybranym przez centrum języku urzędowym Unii Europejskiej.

W ramach współpracy ośrodków powstał Portal Informacyjny CDE http://www.cde.ukie.gov.pl
Zawiera on informacje o ośrodkach i ich zbiorach oraz dane i materiały na temat szeroko pojętej informacji i dokumentacji europejskiej.


Eko-szkolenia

Od 16 sierpnia br. przedsiębiorcy i ich pracownicy poprzez stronę internetową www.ekoszkolenia.pl oraz infolinię 0 801 900 930 mogą zgłaszać się na szkolenia w zakresie ochrony środowiska. Szkolenia oferowane są na terenie całego kraju w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Więcej na stronie: http://www.parp.gov.pl/news.html?id=875



Konkurs projektów Leonardo da Vinci na lata 2005 - 2006

Krajowa Agencja Programu Leonardo da Vinci poinformowała o ogłoszeniu przez Komisję Europejską kolejnego konkursu Programu Leonardo da Vinci na rok 2006.

Program udziela wsparcia finansowego międzynarodowym projektom z zakresu kształcenia i szkolenia zawodowego:
1. Doskonalenie systemów wstępnego kształcenia i szkolenia zawodowego na każdym poziomie, umożliwiającego dostosowanie i przekwalifikowanie zgodnie z wymogami rynku pracy;
2. Poprawa jakości i dostępności ustawicznego kształcenia i szkolenia zawodowego umożliwiającego zdobywanie umiejętności oraz kwalifikacji przez całe życie;
3. Promowanie i poszerzanie wpływu kształcenia zawodowego na procesy innowacyjne wzmacniające rozwój konkurencyjności i kształtujące przedsiębiorczość w celu zwiększenia szans zatrudnienia.

Program Leonardo da Vinci dofinansowuje:
 Projekty pilotażowe – czas trwania do 2 lat, dofinansowanie – do 75% kosztów, do 200 000 euro rocznie;
 Projekty wymian i staży – czas trwania do 2 lat, dofinansowanie – do 100% kosztów, czas trwania pobytu beneficjenta za granicą od 1 tygodnia do 12 miesięcy, dofinansowanie stażu – do 5 000 euro na beneficjenta;
 Projekty językowe – czas trwania do 2 lat, dofinansowanie – do 75% kosztów, do 200 000 euro rocznie;
 Międzynarodowe sieci instytucji - czas trwania do 2 lat, dofinansowanie – do 50% kosztów, do 150 000 euro rocznie;
 Badania i analizy - czas trwania do 2 lat, dofinansowanie – 50-100% kosztów, do 200 000 – 300 000 euro rocznie;

W konkursie obowiązują priorytety:
 Promowanie przejrzystości kwalifikacji;
 Rozwój jakości systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich funkcjonowania;
 Rozwój innowacyjnych treści kształcenia dostosowywanych do wymogów e-learningu;
 Kształcenie ustawiczne nauczycieli i szkoleniowców.

Projekty mogą składać wszystkie instytucje posiadające osobowość prawną, zaangażowane w rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego m.in. instytucje szkoleniowe, szkoły zawodowe, uczelnie, instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i inne.

Terminy zgłaszania projektów oraz przewodniki udziału w programie są dostępne na stronie Krajowej Agencji Programu: http://www.leonardo.org.pl
Krajowa Agencja Programu serdecznie zaprasza na konsultacje w sprawie projektów pod numerem telefonu: (22) 625 39 37.


Austriacki rynek pracy od 2009 roku

Austria utrzyma zakaz zatrudniania pracowników z nowych państw Unii Europejskiej co najmniej do 2009 roku. Oznacza to, że obywatele nowych krajów członkowskich UE będą mogli legalnie pracować w Austrii najwcześniej od 2009 roku. Jednak to ostatecznie poziom bezrobocia zadecyduje, czy Austria w pełni skorzysta z przysługującego jej moratorium i otworzy swój rynek pracy dopiero w 2011 roku.
Według oficjalnych danych Instytutu Badania Gospodarki (Wifo) w Wiedniu, przy uwzględnieniu wszystkich osób poszukujących pracy bądź nauki zawodu, uczestników szkoleń oraz pobierających wcześniejsze emerytury starszych pracowników, bezrobocie sięgało pod koniec ubiegłego roku 9 procent.
Austria może skorzystać z 7-letniego okresu ochronnego dla swego rynku pracy. Do kwietnia przyszłego roku musi się zdecydować, czy ograniczenia wobec dziesięciu nowych państw członkowskich UE przedłuży o kolejne trzy lata. Stanowisko to spotkało się z krytyką władz Słowacji, której stolica leży niecałe 50 kilometrów od Wiednia.
Doświadczenia państw, które okresów przejściowych nie wprowadziły, potwierdzają, iż obawy przed „zalaniem” ich rynków pracy przez obywateli Europy Środkowej nie potwierdziły się. .
Opracowano na podst. EuroPAP, 18.08.05


Oferty pracy w Estonii

Pracownicy polscy są oszukiwani przez estońskich i polskich pośredników. Firmy oferujące pracę w Estonii nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i nie wypłacają zatrudnionym wynagrodzenia - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
MSZ radzi, aby przed podjęciem pracy za granicą dogłębnie sprawdzić ofertę zatrudnienia. Osoby zainteresowane powinny zażądać od przedstawiciela firmy okazania certyfikatu wydanego przez Ministra Gospodarki i Pracy, "oraz pamiętać, że kierowanie do zatrudnienia za granicą odbywa się na podstawie umowy zawieranej między pośredniczącą firmą a obywatelem" - informuje MSZ. Informacje na temat jednostek, które są uprawnione do pośredniczenia
w poszukiwaniu pracy za granicą, umieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Pracy - www.praca.gov.pl w dziale ,,Pośrednictwo pracy'', oraz dostępne są w Powiatowym Urzędzie Pracy lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Opracowano na podst. EuroPAP, 17.08.05

ikona