815 (424) 2007-08-03 - 2007-08-09

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek VI) * Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Działające w Gdyni Biuro Porad Obywatelskich zostało utworzone na wzorcach zaczerpniętych z Wielkiej Brytanii. To tam narodziła się po II wojnie światowej idea poradnictwa obywatelskiego. Początkowo biura zakładane były w celu rozwiazywania problemów powstałych z powodu wojny tj. poszukiwania zaginionych członków rodziny oraz kontroli sprzedaży żywności.
Obecnie Biura Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau, w skrócie CAB) w Wielkiej Brytanii prowadzą bezpłatne, poufne, bezstronne i niezależne poradnictwo obywatelskie. Doradcy biur pomagają rozwiązać problemy związane z: zadłużeniem, świadczeniami, mieszkaniami, naruszeniem prawa, dyskryminacją, zatrudnieniem, prawami konsumenckimi oraz innymi problemami.
Ze świadczonego poradnictwa może skorzystać każdy bez względu na rasę, wiek, płeć, religię, wyznanie, narodowość, stopień niepełnosprawności. W razie potrzeby doradca może Cię również skierować do konkretnego specjalisty. Wykwalifikowani doradcy pomagają w wynegocjowaniu praw klientów również w sądzie.
Każdy Polak przebywający w Wielkiej Brytanii lub też planujący wyjazd może skorzystać ze świadczonego przez CAB poradnictwa. Sieć CAB oraz miejsc udzielających informacji liczy ponad 3000 punktów. Aby sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy CAB należy wejść na stronę http://www.adviceguide.org.uk/, gdzie po prawej stronie znajduje się przycisk (Find your local CAB), dzięki któremu można wejść do specjalistycznej wyszukiwarki.
Swój problem można zgłosić za pomocą maila, listownie, telefonicznie lub też osobiście w siedzibie wybranego CAB (niektóre CAB w szczególnych przypadkach np. chorób, niepełnosprawności oferują wizyty domowe).
Dobrą informacją dla osób nie władających językiem angielskim jest możliwość zapoznania się z przepisami dotyczącymi zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii w formie przystępnie opracowanych broszur w języku polskim. W tym celu należy wpisać adres http://www.adviceguide.org.uk/ i po prawej stronie wybrać przycisk Translated information... na stronie, która się otworzy należy wybrać jezyk polski i przycisnąć podkreślony link: zawierający tematy opracowane dla Polaków. (Dokładny adres http://www.adviceguide.org.uk/index/translations_languages_index/translations_polish_index/translations_polish_employment.htm). W dziale zatrudnienie znajdują się pliki (w formie pdf.) dotyczące: choroby w pracy, krajowej płacy minimalnej, pracowników sezonowych, ubezpieczenia społecznego, wymiaru czasu pracy i zatrzymania wynagrodzenia przez pracodawcę).
Skorzystać z internetu można również w jednej z tysiąca kafejek internetowych rozsianych na terenie całego kraju (średnia opłata za godzinę to 50 p- £1). W kafejkach istnieje możliwość spokojnego surfowania po internecie, a także wydrukowania potrzebnych materiałów lub skorzystania z popularnego edytora tekstu itp. Z internetu można również skorzystać w budkach telefonicznych BT (aparaty z możliwością szybkiego dostępu do internetu a także wysyłania e-maili). Osoby nie korzystające z internetu mogą znaleźć najbliższy CAB wyszukując pod literą „C" w lokalnej książce telefonicznej adres i telefon do najbliższego biura.
Już wkrótce więcej informacji dotyczących pobytu i pracy w Wielkiej Brytanii znostanie umieszczonych w formie plików pdf. na stronie Stowarzyszenia Ovum prowadzacego Biuro Porad Obywatelskich www.ovum.org.pl (należy wybrać przycisk „Polak w Europie").
cdn
Artykuł został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego artykułu odpowiada Stowarzyszenie OVUM; poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.
* Rubryka redagowana przez Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2, dyżur tel. (058) 661 31 51 w pon., wt., śr. w godz.17.00-19.00, oraz w czw. w godz.10.00-12.00.
Biuro udziela porad bezpłatnie.

  • ikonaOpublikowano: 02.08.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona