Aktualności

Kościół pw. NSPJ z szansą na wygraną w prestiżowym konkursie dla zabytków w Polsce

Nawa główna oraz prezbiterium, monumentalna mozaika zaprojektowana przez Bogumiła Marszala w 1968 r., nad prezbiterium umieszczono przeszkloną latarnię, która oświetla tą część kościoła naturalnym światłem, fot. Bartłomiej Ponikiewski

Nawa główna oraz prezbiterium, monumentalna mozaika zaprojektowana przez Bogumiła Marszala w 1968 r., nad prezbiterium umieszczono przeszkloną latarnię, która oświetla tą część kościoła naturalnym światłem, fot. Bartłomiej Ponikiewski

Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni znalazł się wśród finalistów ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”. Powojenna świątynia z powodzeniem przeszła kolejne etapy kwalifikacji i jest obecnie jednym z czterech kandydatów z szansą na wygraną w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”. Ostateczne wyniki konkursu poznamy 20 czerwca.


„Zabytek Zadbany” to bardzo prestiżowy konkurs organizowany od 1975 roku i promujący obiekty zabytkowe, przy których w sposób wzorowy prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematycznie działania na rzecz ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku w konkursie „Zabytek Zadbany”, w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych" główną nagrodę przyznano budynkowi Dworca Morskiego, ob. Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 w Gdyni. To dotąd jedyne takie wyróżnienie dla zabytku z terenu Gdyni.

W tym roku szansę na główną nagrodę w jednej z konkursowych kategorii ma kościół NSPJ, wybudowany według projektu Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Świątynia zlokalizowana tylko 200 metrów od Dworca Kolejowego Gdynia Główna jest jedną z pierwszych nowoczesnych budowli sakralnych w Polsce i jednocześnie architektoniczną pamiątką i symbolem burzliwych dziejów powojennej Gdyni.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski
 
W 2015 roku kościół został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków (nr A-1927). Wkrótce po tym obecny proboszcz ks. prof. Jacek Bramorski podjął długofalowe i systematyczne działania prowadzące do przywrócenia zabytkowi jego wyglądu z czasów bezpośrednio po wybudowaniu. Podczas wieloetapowych prac prowadzonych od 2016 roku wyremontowano m.in. dach kościoła, mur przy schodach wejściowych, oczyszczono elewacje powyżej parteru i poddano renowacji kamienną okładzinę ścian, w tym detale elewacji wykonane ze stłuczki neclowskiej, czyli ceramiki kaszubskiej o charakterystycznej ornamentyce.
Działania zostały dofinansowane z budżetu Miasta Gdyni, z programu dotacji na zabytki. Łączne wsparcie w ciągu 7 lat wyniosło 563 490,22 zł.
 
Kościół był gospodarzem organizowanego w 2018 roku wydarzenia pn. „Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki”, podsumowującego prace przy obiektach zabytkowych, które przeprowadzono rok wcześniej z wykorzystaniem środków i dotacji Miasta Gdyni. Z kolei w 2019 roku w świątyni odbyła się uroczysta msza święta towarzysząca obchodom Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowanego w Gdyni przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Dzięki wydarzeniu, w którym udział wzięli przedstawiciele ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego, zabytek zyskał ponadlokalną popularność.

Wnętrze kościoła pw. NSPJ, fot. Bartłomiej Ponikiewski
Południowa strona kościoła pw. NSPJ z witrażami o zimnych barwach, po przeciwnej, północnej stronie zastosowano kolorowe witraże o barwach ciepłych, fot. Bartłomiej Ponikiewski

  • ikonaOpublikowano: 24.05.2023 07:49
  • ikona

    Autor: Celina Łozowska (c.lozowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.05.2023 16:58
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także