Kultura

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna, od górnego lewego zdjęcia zgodnie z zegarem: rozmowa z montażystką filmową Milenią Fiedler; spotkanie z pisarka Joanną Jax; debata o wolności z prof. Normanem Daviesem, ks. prof. Michałem Hellerem i prof. Szewachem Weissem; protest robotników (źródło MMG).

Depesza kulturalna, od górnego lewego zdjęcia zgodnie z zegarem: rozmowa z montażystką filmową Milenią Fiedler; spotkanie z pisarka Joanną Jax; debata o wolności z prof. Normanem Daviesem, ks. prof. Michałem Hellerem i prof. Szewachem Weissem; protest robotników (źródło MMG).

Spotkanie autorskie z pisarką, oprowadzanie po nowym muzealnym module solidarnościowym, debata o wolności i rozmowa o tajnikach pracy z montażystką filmową. To dzisiejsze propozycje kulturalne w naszej depeszy.

Joanna Jax – spotkanie autorskie
Joanna Jax – spotkanie autorskie
Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Jax w Bibliotece Chylonia (ul. Opata Hackiego 33), a przede wszystkim na transmisję on-line na FB Biblioteki Gdynia.
Joanna Jax – pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przez lata pracowała w korporacjach finansowych, w roku 2018 r. zrezygnowała z pracy etatowej na rzecz pisarstwa. Głosami czytelników wybrana finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Uhonorowana Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników). W 2018 r. jej powieść "Narodziny gniewu" znalazła się wśród dwunastu bestsellerów promowanych w ramach ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL.
Spotkanie poprowadzi Dorota Lińska-Złoch – autorka bloga Przeczytanki.pl.
Ze względów bezpieczeństwa na spotkanie stacjonarne w Bibliotece Chylonia obowiązują zaproszenia. Szczegóły: filianr12@bibliotekagdynia.pl.
Czwartek, 03 września, godz. 17.00.
Joanna Jax - spotkanie

Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień'80 – muzealne oprowadzanie. Na zdjęciu protest robotników, źródło: Muzeum Miasta Gdyni
Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień'80 – muzealne oprowadzanie
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na otwarcie nowego modułu zmiennego na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte” poświęconemu rocznicy porozumień sierpniowych.
W module zaprezentowane zostaną obiekty dotyczące Solidarności, a pochodzące ze zbiorów Muzeum. Mini-ekspozycja poprzez wybrane fotografie, dokumenty i przedmioty kultury materialnej, poruszy różne wątki gdyńskiego Sierpnia i ruchu solidarnościowego lat 80. Znajdą się na niej również, charakterystyczne dla tamtej dekady, a wyjątkowe z dzisiejszej perspektywy, przypinki. Noszenie ich na odzieży było wyrazem wspólnoty i wsparcia, a także opozycji i oporu wobec komunistycznych władz.
Po module zmiennym „Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień'80” oraz wystawie stałej oprowadzi Dariusz Małszycki. Będzie to okazja aby spojrzeć na kluczowe dla ostatnich dziesięcioleci wydarzenia z perspektywy miasta z morza i marzeń.
Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez formularz.
Niedziela, 06 września, 14.00-16.00.
Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień'80

O wolności – urodzinowa retransmisja debaty o wolności, w której wzięli udział widoczni na zdjęciu prof. Norman Davies, ks. prof. Michał Heller i prof. Szewach Weiss.
O wolności – urodzinowa retransmisja debaty
Konsulat Kultury obchodzi swoje drugie urodziny. Z tej okazji przypomina i udostępnia na swoim kanale YouTube debatę „O wolności”, która odbyła się z okazji otwarcia Konsulatu Kultury 25 sierpnia 2018 roku.
Było to wydarzenie bez precedensu. W jednym miejscu spotkali się trzej uczeni: prof. Norman Davies, ks. prof. Michał Heller i prof. Szewach Weiss, aby rozmawiać o wolności w nauce, twórczości i świecie współczesnym. Czym jest wolność? Jak ją rozumieć? Kiedy wolność staje się problemem? Co wolno a czego nie wolno wolnym obywatelom wolnego kraju?
Debata o wolności - retransmisja

Jak one to robią – Milenia Fiedler
Jak one to robią – Milenia Fiedler
- Montaż filmowy to nie tylko łączenie ujęć. To przede wszystkim tworzenie sensów - mówi profesor Milenia Fiedler. Właśnie jako pierwsza kobieta i pierwsza montażystka filmowa objęła funkcję rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od lat współpracuje również z Gdyńską Szkołą Filmową.
Milenia Fiedler jest kolejną bohaterką cyklu GCF „Jak one to robią? Rozmowy o zawodach filmowych", który realizowany jest w ramach projektu "Nowa Przestrzeń Kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci". Z montażystką rozmawia Magda Jacoń.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".
Jak one to robią - Milenia Fiedler

  • ikonaOpublikowano: 31.08.2020 13:46
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2020 10:16
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona