Kultura

Depesza kulturalna

Depesza Kulturalna -od lewego górnego : kurs języka migowego, spotkanie z Olgą Bieniek, rozmowa ze Zbigniewem Hołdysem, spotkanie autorskie z Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim.

Depesza Kulturalna -od lewego górnego : kurs języka migowego, spotkanie z Olgą Bieniek, rozmowa ze Zbigniewem Hołdysem, spotkanie autorskie z Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim.

Kurs Polskiego Języka Migowego, rozmowa z producentką filmową Olgą Bieniek o tajnikach jej zawodu, spotkanie autorskie z Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim wokół ich książki o węglu z Donbasu oraz rozmowa o protest songach ze Zbigniewem Hołdysem. To propozycje kulturalne z dzisiejszej depeszy.

Muzeum Migane – lekcje Polskiego Języka Migowego
Muzeum Migane – lekcje Polskiego Języka Migowego
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na cykl 10 lekcji video pt. Muzeum Migane. Jest to materiał dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać świat osób niesłyszących i nauczyć się od podstaw Polskiego Języka Migowego.
Lekcje przeznaczone są również dla pracowników instytucji kultury, dla których udostępnione są lekcje PJM związane z dostępnością Muzeum dla osób niesłyszących.
Wszystkie lekcje można oglądać w domu lub w pracy, samotnie lub w grupie! Ten materiał ma posłużyć do nauki oraz do zniesienia wszelkich barier w komunikacji.
Polski Język Migowy - lekcja I

Nowa Przestrzeń Kina – Jak one to robią? - Olga Bieniek
Nowa Przestrzeń Kina – Jak one to robią? - Olga Bieniek
Gdyńskie Centrum Filmowe przedstawia w ramach cyklu „Jak one to robią” rozmowę z producentką filmową Olgą Bieniek, która wraz z Mirosławem Piepka prowadzi spółkę FILMICON.
Pierwszą samodzielną produkcją FILMICONu był „Układ zamknięty” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, z Januszem Gajosem w roli głównej. Ostatnio spółka wyprodukowała film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona i dokument o zespole Kult pt. „Kult Film”, w którym Olga Bieniek zadebiutowała jako scenarzystka i reżyserka.
Od czego zaczyna się praca producenta? Czym różni się model producencki od reżyserskiego? Dobra organizacja, wytrwałość - co jeszcze jest potrzebne, żeby być skutecznym producentem filmowym?
Rozmowę prowadzi Magda Jacoń. 
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".
Jak one to robią - Olga Bieniek

Spotkania z książką - „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”
Spotkania z książką - „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”
Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawia spotkanie autorskie z Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939".
Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu węglem nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. O imponującym śledztwie dziennikarskim i kulisach powstawania książki z jej autorami rozmawia Bartosz Siudak.
Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu - spotkanie autorskie

Artyści w sieci Gdyni – Zbigniew Hołdys
Artyści w sieci Gdyni – Zbigniew Hołdys
Studio Konsulat przedstawia w ramach cyklu „Artyści w sieci Gdyni” rozmowę ze Zbigniewem Hołdysem, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów, publicystą.
Rozmowę o „protest songach” i pieśniach, które same są protestem, prowadzi twórca cyklu Krystian Nehrebecki. Punktem wyjścia do rozmowy jest utwór zespołu Perfect „Chcemy być sobą”.
Zbigniew Hołdys - rozmowa

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2020 15:34
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2020 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona