Kultura

Depesza kulturalna – teatralna

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna

Przedstawienia teatralne zdominowały dzisiejszą depeszę kulturalną. Biblioteka Gdynia i Gdynia Kulturalna proponują dziś aż trzy spektakle online. A ponadto czytanie fragmentów niepublikowanej powieści i wernisaż wystawy poświęconej pandemii.
 
Dzielny Kapitan Ahab 
„Dzielny Kapitan Ahab” – spektakl online Teatru Gdynia Główna dla dzieci 3+, inspirowany powieścią Hermana Melville’a "Moby Dick".
Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, zapoluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem Moby Dick.
(opis za Teatr Gdynia Główna)
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper
Scenografia: Bartosz Dobrowolski, Grzegorz Kujawiński
Lalki: Kinga Tomaszewska Smolarczuk
Stroje lalek: Marta Ubysz
Konsultacje: Piotr Srebrowski
Światło: Marzena Chojnowska
Dzielny Kapitan Ahab

Epitafium dla władzy 
„Epitafium dla władzy” – spektakl online Teatru Gdynia Główna dla dorosłych, inspirowany myślą „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego.
Ryszard Kapuściński –  współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu, który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – „Cesarz”, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl „Epitafium dla władzy” stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.
Nośność ideowa i dramatyczna tekstu Kapuścińskiego sprawia, że spektakl jest jak lustro, pozwala odbiorcy identyfikować się z tekstem. „Cesarz” jest wielkim studium władzy, można jednak śmiało powiedzieć, że nie tylko rządów na szczeblu najwyższym, w osobie króla czy prezydenta – jest psychologicznym traktatem o mechanizmie władzy pojętej szeroko i panującej we wszelkich stosunkach międzyludzkich.
(opis za Teatr Gdynia Główna)
Reżyseria: Ewa Ignaczak 
Obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
Epitafium dla władzy

Incydent 
„Incydent” – czytanie dramatu Jarosława Jakubowskiego od Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
"Incydent" przedstawiany jest w cyklu czytania sztuk-finalistek Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, do której zgłoszono 257 sztuk. Do finału zakwalifikowano pięć dramatów.
„Incydent” to kameralna historia dwojga ludzi - Siwy jest "starym, choć może wcale nie tak starym facetem", Czarna to "kobieta z apteki całodobowej". Los styka ich ze sobą w dramatycznych okolicznościach - w markecie niezrównoważony osobnik próbuje zabić Czarną.
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Obsada: Monika Babicka i Grzegorz Wolf
Incydent

Pierwsze czytanie - Magdalena Parys
Ostatni epizod tegorocznego sezonu Pierwszego Czytania – retransmisja.
Magdalena Parys, autorka powieści „Tunel”, „Magik”, „Biała Rika” czyta fragmenty swojej najnowszej, nieopublikowanej jeszcze książki.
Magdalena Parys urodziła się w Gdańsku w 1971 roku. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Przez kilka lat zajmowała się pracą naukową z dziedziny studiów porównawczych, którą zarzuciła na rzecz pisania. Felietonistka Wysokich Obcasów Extra, laureatka nagród w Polsce i za granicą, między innymi Literackiej Nagrody Unii Europejskiej za powieść sensacyjno-obyczajową Magik (2015), jej książki tłumaczone są na francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, węgierski, chorwacki i wiele innych.
Spotkanie z pisarką prowadzi Olga Kowalska, twórczyni bloga literackiego Wielki Buk, filolożka, literaturoznawczyni.
Pierwsze czytanie - Magdalena Parys

Wystawa Gdańsk 2020 
Wernisaż online Wystawy Gdańsk 2020 Instytutu Kultury Miejskiej.
Na wystawie Gdańsk 2020 prezentowane są prace, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesujące zjawiska, obejmujące środowisko i całe społeczeństwo. Wpłynęła na nasz stan, sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace. Co więcej, kontekst pandemii zmienił wydźwięk wielu istniejących już projektów, które również znalazły dla siebie miejsce na wystawie.
Środa, 03 czerwca, godz. 19.00.
Wystawa Gdańsk 2020 - wernisaż online

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2020 15:03
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2020 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona