Kultura

Depesza literacka – fantastyczna

Depesza literacka science-fiction i urban fantasy. Źródło: Biblioteka Gdynia

Depesza literacka science-fiction i urban fantasy. Źródło: Biblioteka Gdynia

Magowie, wampiry, wikołaki, kosmici, stalkerzy, podróżnicy międzygalaktyczni łączcie się! Biblioteka Gdynia poleca lektury z półki science-fiction i urban fantasy. Selekcji dokonał Dariusz Domagalski z Biblioteki Grabówek.

Sergiej Łukjanienko „Nocny patrol” 
Sergiej Łukjanienko „Nocny patrol”
Niesamowity rosyjski klimat, świetne ujęcie tematu walki dobra ze złem i pokazanie świata nadprzyrodzonego, ezoteryki, który wcale nie jest taki znowu zmyślony.
Akcja powieści dzieje się współcześnie w Moskwie. Wśród ludzi żyją Inni. To różnego rodzaju magowie, wampiry, wilkołaki, zmiennokształtni, którzy niczym nie wyróżniają się z tłumu. Żyją w ukryciu. Jednak oni sami o sobie wiedzą, znają się doskonale. Dzielą się na tych, którzy należą do Jasności i tych, co należą do Ciemności. Siły Dobra i Zła walczą ze sobą od tysiącleci, jednak teraz panuje między nimi rozejm. Strony konfliktu jednak bacznie się obserwują i pilnują wzajemnie. Tytułowy nocny patrol obserwuje poczynania sił ciemności, by nie łamały traktatu i żeby zło za bardzo nie rozprzestrzeniało się na świecie. Natomiast patrol dzienny pełni podobną funkcję, pilnując tych z Jasności. Równowaga musi być zachowana.

Alfred Bester „Gwiazdy moim przeznaczeniem” 
Alfred Bester „Gwiazdy moim przeznaczeniem”
To historia wendety w stylu Hrabiego Monte Christo wpleciona w kosmiczną space operę. Na tle międzygwiezdnego konfliktu zbrojnego mamy sensacyjną fabułę, pościgi, akcje oddziałów specjalnych, wojnę i miłość. Oprócz rozrywkowej fabuły Bester zadaje pytania o odpowiedzialność człowieka za siebie i innych ludzi, o rządzące elity i o to, jak daleko można się posunąć, mając nieograniczoną władzę. Ale przede wszystkim to z rozmachem napisana space opera, pełna przygód, szaleństwa i ciekawych bohaterów.

Isaac Asimov „Fundacja” 
Isaac Asimov „Fundacja”
To sztandarowe dzieło science fiction ma oprawę space opery, ale to powieść posiadająca głębszy wymiar. Asimov snuje w niej rozważania o socjologii, sztuce manipulacji, polityce. Trudno nie zauważyć odniesień do Cesarstwa Rzymskiego, którego odbiciem jest Imperium Galaktyczne. Podobny jest jego upadek, który poprzedzał okres rozkładu społecznego, wszechobecny nihilizm, korupcję, stagnację w dziedzinie kultury i nauki, starzejące się społeczeństwo, napływ i osadnictwo barbarzyńców na terenach Rzymu.
Badając historię oraz procesy społeczne, można wyciągać wnioski. Wyciągał je wybitny matematyk Hari Seldon, tworząc swoiste przepowiednie dzięki opracowanej przez siebie psychohistorii. Powinniśmy wyciągnąć je i my. Czy świat zachodni nie przypomina Wam starożytnego Rzymu i Imperium Galaktycznego?

Arkadij i Borys Strugaccy „Piknik na skraju drogi” 
Arkadij i Borys Strugaccy „Piknik na skraju drogi”
Przybysze z kosmosu zjawili się na Ziemi nagle. Wylądowali w sześciu miejscach, które potem nazwano Strefami. Nie podjęli żadnych prób kontaktu, nie dokonali inwazji. Po jakimś czasie odlecieli, pozostawiając po sobie dziwne artefakty i obszary, w których nie obowiązywały znane prawa fizyki. Stalkerzy to ludzie, którzy gotowi są ryzykować nielegalne wejście do Strefy, żeby zdobyć artefakty i sprzedać je na czarnym rynku.
„Piknik na skraju drogi” to doskonała powieść science-fiction, ale to również książka poruszająca temat miejsca człowieka we wszechświecie, natury ludzkiej czy sensu naszego istnienia. Jeśli dodamy do tego rosyjski styl pisarski, przemyślenia natury filozoficznej otrzymamy dzieło, które daleko wykracza poza literaturę fantastyczną.

Janusz Zajdel „Limes Inferior” 
Janusz Zajdel „Limes Inferior”
To absolutny klasyk fantastyki socjologicznej. Opowiada o zautomatyzowanym świecie, znajdującym się pod pełną kontrolą totalitarnego systemu, który narzuca odpowiednie role społeczne. Wizja świata z pozorną tylko równością, z podziałem na klasy zależne od inteligencji. To świat, czarnego rynku, walki o niedostępne dobra, gdzie doskonale odnajdują się drobni kombinatorzy.
Zajdel, pisząc swoją powieść pod koniec la 70 ubiegłego wieku, pod płaszczykiem fantastyki przemycał treści anty-komunistyczne. Stworzony przez niego świat, Argolandia, to nic innego jak alegoria rzeczywistości czasów PRL. Co niezwykłe, powieść nic a nic nie straciła na swojej aktualności. Dotyka współczesnych problemów takich jak wolność, równość i bezpieczeństwo.

ikona