Kultura

FPFF startuje w poniedziałek

Konferencja przed 43. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, od lewej: Jerzy Rados - zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Maja Wagner - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury, Leszek Kopeć - dyrektor FPFF i Anna Wróblewska - rzecznik prasowy FPFF, fot. Kamil Złoch

Konferencja przed 43. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, od lewej: Jerzy Rados - zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Maja Wagner - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury, Leszek Kopeć - dyrektor FPFF i Anna Wróblewska - rzecznik prasowy FPFF, fot. Kamil Złoch

Już w najbliższy poniedziałek, 17 września, od uroczystego pokazu filmu „Kamerdyner” startuje 43. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gdynia na tydzień staje się stolicą polskiego filmu, a sale kinowe wypełnią się po brzegi festiwalową publicznością. Czeka na nas blisko 50 filmów – tych z Konkursu Głównego, Innego Spojrzenia i Krótkich Metraży, a ponadto cały zestaw sekcji pozakonkursowych.

„Kamerdyner” Filipa Bajona, opowieść o burzliwych losach Kaszubów, Polaków i Niemców z miłością i wojną w tle będzie oficjalnie otwierał tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To pierwszy film z Konkursu Głównego, który zostanie wyświetlony na Dużej Scenie Teatru Muzycznego, chociaż dla publiczności pokazy filmów walczących o nagrody rozpoczną się już od poniedziałkowego poranka, od godziny 9:00, a zakończy je uroczysta gala z wręczeniem nagród.



Czeka nas łącznie 6 festiwalowych dni pełnych kinowych wrażeń z dziełami najlepszych polskich twórców. Przez ten czas będzie można zobaczyć między innymi wyselekcjonowanych 16 najlepszych, pełnometrażowych filmów rodzimej produkcji w Konkursie Głównym, który zawsze wzbudza największe zainteresowanie.

W tym roku to powroty uznanych twórców, jak Krzysztof Zanussi czy Marek Koterski, z nowym filmem pojawi się także Wojciech Smarzowski, a niespodziankę mogą sprawić debiutanci. Widzów nastawionych na bardziej alternatywną twórczość zadowoli rywalizacja w Konkursie Inne Spojrzenie, a perełki młodych twórców jak zwykle znajdą się wśród Krótkich Metraży.

Wszystkie karty dotyczące 43. FPFF odsłonięto podczas konferencji prasowej w Gdyńskim Centrum Filmowym.

- 50 filmów będzie w 3 trzech sekcjach konkursowych ocenianych przez 3 zespoły jurorskie. Na czele zespołu Konkursu Głównego stoi Waldemar Krzystek i szacowne grono doświadczonych filmowców z dorobkiem – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Myślę, że w Konkursie Głównym mamy znowu zderzenie dwóch pokoleń, to zdarza się już nie pierwszy raz. Mamy dość silną reprezentację mistrzów, takich jak Krzysztof Zanussi, Filip Bajon i jeszcze paru innych, a z drugiej strony kilka filmów młodych twórców, którzy, jak pokazała historia tego festiwalu w poprzednich latach, bez trudu potrafią też wygrywać i zdobywać główną nagrodę. W Innym Spojrzeniu jest dużo oryginalnych, ciekawych filmów. Bardzo polecam tę sekcję, tym bardziej że z roku na rok jej ranga rośnie, a nie skupia się ona wyłącznie na filmach bardzo oryginalnych, odbiegających od konwencji i gatunków filmowych, to również tematy, które poruszają, a nie znalazły się z różnych powodów w Konkursie Głównym. Wreszcie Krótki Metraż, jest 26 filmów wybranych spośród 95, więc z olbrzymiej liczby. To wszystkie szkoły filmowe oraz studio Munka i paru innych producentów, poziom jest bardzo wysoki i myślę, że też bardzo długo będą trwały dyskusje jurorów.

Festiwalowych emocji będzie można szukać w różnych gdyńskich lokalizacjach. Recepcja festiwalu będzie działać w Teatrze Muzycznym, a projekcje konkursowych filmów i reszta pokazów w ramach innych sekcji będą odbywać się w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego, na Scenie Nova Teatru Muzycznego, w Multikinie przy ul. Waszyngtona i w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna.

Na Placu Grunwaldzkim zostaną wyświetlone wcześniej nagradzane filmy w ramach plenerowego kina, a dodatkowe wydarzenia związane z festiwalem odbędą się też w Muzeum Miasta Gdyni, w kinie Helios w Centrum Riviera, Hotelu Mercure Gdynia Centrum, Parku Rady Europy oraz w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

Oprócz samego festiwalu, miłośników kina czeka też dobra wiadomość – poznamy pomysł na nową gdyńską placówkę związaną ze światem filmowym.

- Gdynia stoi filmem, ale nie tylko w trakcie tego festiwalu. Film jest związany z tkanką miasta już od wielu lat, stanowi jeden z ważniejszych filarów budowania polityki kulturalnej miasta. Bardzo ciekawa inicjatywa, o której dowiedzą się państwo w trakcie trwania festiwalu to pomysł otwarcia Gdyńskiego Centrum Animacji. Razem we współpracy z firmą o 30-letnim doświadczeniu na rynku, firmą Trefl, stworzymy nową placówkę, która też będzie realizowała założenia związane z filmem. Więcej szczegółów poznają państwo już podczas festiwalu - mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury.

Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury, fot. Kamil Złoch

Jak wziąć udział w festiwalowych pokazach? Trwa sprzedaż biletów na pojedyncze seanse w różnych lokalizacjach, jeszcze wcześniej uruchomiono też sprzedaż karnetów. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetowego systemu.

System sprzedaży biletów i rezerwacji na 43. FPFF w Gdyni

Harmonogram całego 43. FPFF w Gdyni jest dostępny na stronie internetowej oraz w pliku w formacie PDF.

Więcej informacji o festiwalowych sekcjach w naszym wcześniejszym tekście oraz na oficjalnej stronie www.festiwalgdynia.pl.

ikona

Zobacz także