Kultura

Muzealny Oscar dla Muzeum Miasta Gdyni

Fot. mat. prasowe Muzeum Miasta Gdyni

Fot. mat. prasowe Muzeum Miasta Gdyni

Gdyńscy muzealnicy mają powody do świętowania. W XXXIX edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów główna nagroda w kategorii Edukacja trafiła do Muzeum Miasta Gdyni. Jury konkursowe doceniło wystawę „Co widzisz?”
 
W zamyśle twórców projekt edukacyjny w formie wystawy interaktywnej „Co widzisz?” miał być ćwiczeniem w patrzeniu na archiwalne fotografie Gdyni, wyselekcjonowane spośród 40 tysięcy zdjęć znajdujących się w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Celem zrealizowanego w 2018 roku projektu było zachęcenie uczestników do czynnego, świadomego patrzenia na fotografie, połączonego z aktywnością na różnych płaszczyznach i w różnych formach.
 
Gdyńskie muzea zachwycają różnorodnością. Bogactwo propozycji wystawienniczej i edukacyjnej znajduje odbicie w nagrodach i wyróżnieniach, ale przede wszystkim rosnącej liczbie odbiorców muzealnej oferty. Sybilla za projekt edukacyjny „Co widzisz” cieszy podwójnie, ponieważ działania edukacyjne dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu i intelektualnymi. – mówi Maja Wagner, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdyni ds. Kultury.

W projekt „Co widzisz?” zaangażowane były osoby z różnych środowisk twórczych oraz działów merytorycznych Muzeum Miasta Gdyni. Do współpracy włączyła się Agnieszka Pajączkowska, jedna z najbardziej uznanych badaczek fotografii w Polsce. Opiekę graficzną nad całym projektem objęła Anita Wasik z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaś projekt strefy edukacyjnej wykonała Grupa Gdyby.

Takiej wystawy jeszcze u nas nie było. To pierwsza wystawa w pełni edukacyjna. W naszym muzeum najczęściej zobaczymy wystawy historyczne, społeczne i związane ze sztuką. Duży nacisk kładziemy na design. Edukacja oczywiście wszystkim tym wydarzeniom towarzyszy. Jest zawsze gdzieś obok, objaśnia różne wątki wystawy. Teraz edukacja to podstawowy temat wystawy. – mówił Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta  Gdyni. – Działamy na starych fotografiach, nie tylko z okresu międzywojennego. Na jej podstawie pokazujemy różne mechanizmy widzenia. Można je odkrywać i lepiej zrozumieć – tłumaczył.
 
W muzeum oraz na terenie miasta zaaranżowano szereg sytuacji służących patrzeniu na zdjęcia. Jedne wymagały użycia ciała – gestu lub ruchu, inne – uwolnienia wyobraźni, jeszcze inne skłaniały do spojrzenia z niecodziennej perspektywy na to, co wydaje się oczywiste. Projekt „Co widzisz?”, za pomocą fotografii ujmowanej w wielu, często bardzo odległych semantycznie kontekstach, pokazywał różnorodność sposobów patrzenia. Uczestnicy projektu doświadczali widzenia na wiele sposobów – podglądania, skupiania się na szczególe, widzenia przez dany pryzmat, wzrokowego porównywania. Sama fotografia również potraktowana była w sposób różnorodny – jako przedmiot o określonej historii, rejestracja konkretnej sytuacji, ale też świadectwo indywidualnej perspektywy fotografa. Działania edukacyjne skierowaliśmy do wszystkich grup wiekowych oraz dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 
Edukacja kulturalna jest dla Muzeum Miasta Gdyni jednym z najważniejszych celów. Nasz Ośrodek Edukacji, poprzez nowatorskie pomysły pozwala odbiorcom zrozumieć zjawiska wokół nas, ale także dawać narzędzia do samodzielnego interpretowania świata i kultury. „Sybilla 2018” dla ekspozycji „Co widzisz?” napawa nas wielką radością, również z tego powodu, iż bogata historia Gdyni, po raz pierwszy przedstawiona, przez kuratorkę Agnieszkę Pajączkowską, w szerokim kontekście rozwijania w sobie zmysłu obserwacji i interpretacji archiwalnych fotografii została tak bardzo doceniona w kontekście ogólnopolskim! – cieszy się Michał Miegoń, rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdyni.
 
To nie pierwszy sukces muzealnego działu edukacji. Na swoim koncie ma już Sybillę 2015 za projekt „Otwarta Dzielnica”, który był niejako preludium do muzealnych działań w dzielnicach.
 
Idea powołania do życia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej zrodziła się trzydzieści dziewięć lat temu. W 1980 r. w Ministerstwie Kultury zespół ekspertów określił założenia i zasady regulaminowe Ogólnopolskiego Konkursu na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku. Od tego czasu wyróżnienie w konkursie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

  • ikonaOpublikowano: 28.05.2019 15:02
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2019 08:14
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także