Kultura

Muzyka, kultura, fotografia – marzec w Muzeum Miasta Gdyni

Marzec w Muzeum Miasta Gdyni gwarantuje wiele atrakcji // fot. materiały prasowe

Marzec w Muzeum Miasta Gdyni gwarantuje wiele atrakcji // fot. materiały prasowe

To będzie miesiąc przepełniony historią, architekturą, obrazami miasta i muzyczną pasją. Marzec w Muzeum Miasta Gdyni zapowiada się zaskakująco i interesująco. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca będzie, zaplanowany na 27 marca, wernisaż wystawy „Gdynia – Tel Awiw”, która pokazuje podobieństwa tych kurortów i ich modernistyczny styl. To jednak nie wszystko. Coś dla siebie znajdą również melomani oraz miłośnicy literatury i fotografii.

Trzeci miesiąc roku w Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się od oprowadzania po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. 1 marca o godz. 14.00 poprowadzi je Anna Śliwa. Wystawa prezentuje historię naszego miasta wielowątkowo: poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół obiektów, fotografii czy instalacji. Opowieści nie ograniczają się tylko do lokalnej perspektywy. Wystawa składa się z dwóch głównych części – chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni - od decyzji o powstaniu portu do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć związanych z naszym miastem.

Okazja do zwiedzenia tej wystawy z przewodnikiem nadarzy się w marcu jeszcze trzy razy. 15 marca o godz. 14.00 poprowadzi je Marta Borowska, a 22 marca, o tej samej porze, wszystkich chętnych oprowadzi Artur Wodziński.
Wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy – 5 złotych a rodzinny – 15 złotych. Dzieci, które nie ukończyły 7 lat zwiedzają za darmo.

Z kolei 28 marca o godz. 12.00 odbędzie się specjalne zwiedzanie z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Wszystko w ramach cyklu Dostępna sobota. Jest on dedykowany osobom z niepełnosprawnościami oraz z utrudnionym dostępem do kultury. Oprowadzanie poprowadzi Iza Meronk.

fot. materiały prasowe

Poznaj historię bulwaru Nadmorskiego


5 marca w pełną ciekawostek podróż po bulwarze Nadmorskim zabierze wszystkich zainteresowanych Elżbieta Malec. O godz. 17.00 w Muzeum Miasta Gdyni poprowadzi ona wykład „Już widziane: bulwar Nadmorski”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się więcej o tym popularnym i lubianym przez mieszkańców miejscu spotkań, rekreacji i spacerów. Już w latach 20. powstała tu ścieżka spacerowa, a w 1949 roku zbudowano nową betonową opaskę z murkiem, która chroniła teren przed falami morskimi. Ciekawostką jest też to, że na początku to miejsce nazywano bulwarem Szwedzkim.

Wstęp na wykład jest wolny.

fot. materiały prasowe

Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie


„Dawno temu nad Bałtykiem” to kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni. Obrazuje gdyński port i powstające wraz z nim miasto. Wizualną dokumentację tego procesu tworzyło wielu fotografów. Jednym z nich był Roman Morawski. W swoich pracach uwiecznił nie tylko rozwój nabrzeża czy Marynarki Wojennej RP, ale również codzienne sceny z życia miasta i jego mieszkańców. Poza wyjątkowymi zdjęciami rozwijającej się Gdyni, uczestnicy poznają też ciekawą historię samego autora fotografii.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowano na 8 marca. Start o godz. 14.00. Wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy – 5 złotych a rodzinny – 15 złotych. Dzieci, które nie ukończyły 7 lat zwiedzają za darmo.

fot. materiały prasowe

Stwórz dźwig

10 marca muzeum przejmą miłośnicy sklejania wszelkiego rodzaju modeli. Tym razem będą mieli szansę stworzyć coś naprawdę dużego. O godz. 17.30 ruszą warsztaty pod hasłem „Dźwigacze historii”. Uczestnicy, we współpracy ze specjalistami, wspólnie wykonają model dźwigu. Zajęci poprowadzi tuBAZA.

Inspiracją do przeprowadzenia tych warsztatów były maszyny portowe uwiecznione na fotografiach Romana Morawskiego.

Udział w wydarzeniu jest płatny. Bilet to koszt 10 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego wszyscy zainteresowani uczestnictwem muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny online na stronie muzeum.

Fot. Roman Morawski, „Montaż pierwszych dźwigów na nabrzeżu Szwedzkim”

Soundedit


Z kolei 17 marca będzie należeć do pasjonatów muzyki. Wtedy w Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się pierwsze spotkanie z cyklu „Soundedit prezentuje w Gdyni”. Głównym tematem będzie to, jak powstaje muzyka w obecnych czasach. Podczas spotkań z wybitnymi producentami muzycznymi będzie można wysłuchać opowieści o pracy w studiu, na koncertach  i o wszystkim tym, czym jest rzemiosło ludzi decydujących o kształcie artystycznym płyt, singli i przebojów. Spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmowe oraz koncerty.

Bohaterami pierwszego spotkania będą: Daniel LanoisBrain Eno. To producenci muzyczni i artyści, którzy zostali uhonorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”, czyli nagrodą Soundedit. Ich dorobek artystyczny i producencki jest doceniany i szanowany na całym świecie.

O godz. 18.30 w auli Muzeum Marynarki Wojennej wyświetlony zostanie film w reżyserii Lanoisa - „Here Is What Is”. To dokument, w którym artysta prezentuje swoje metody pracy oraz sposób, w jaki podchodzi do procesu tworzenia. Po projekcji, około godz. 19.45, widzowie wezmą udział w panelu pt. „Kim jest producent muzyczny?”. To spotkanie z muzykiem, kompozytorem i producentem Leszkiem Biolikiem oraz założycielem i wokalistą zespołu Hedone Maciejem Werkiem, które odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni. Poprowadzi je Piotr Metz. Goście opowiedzą m.in. o tym, jaką rolę we współczesnym przemyśle muzycznym pełni producent muzyczny.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacji można dokonać mailowo na adres: m.kraszewska@gdynia.pl lub telefonicznie: 58 527 49 08 (pon.-pt. godz. 8.00-15.00).

Drugie spotkanie pod hasłem „Gwiazdy ze stolicy, cynicy z Wybrzeża” odbędzie się 21 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni. Będzie to dyskusja na temat różnic kulturowych oraz mentalnych. Różnic, jakie występują pomiędzy sceną trójmiejską, a resztą kraju w podejściu do działań́ artystycznych. Natomiast trzecie spotkanie zaplanowano na 11 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym. Jego tematem będzie „Eno na Księżycu” - dyskusja wokół albumu „Apollo” z 1983 roku, który stał się niekwestionowaną ikoną muzyki ambient.

fot. materiały prasowe organizatora

Wędrowny Zakład Fotograficzny


18 marca upłynie pod znakiem spotkania autorskiego z Agnieszką Pajączkowską. To autorka, która w 2018 roku prezentowała w gdyńskim muzeum swoją wystawę „Co widzisz?”. Teraz odwiedzi nasze miasto ze swoją nową książką, która powstała jako rezultat kilku lat pracy nad  projektem „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. To będzie wycieczka na pogranicze – do miejsc zapomnianych, świata małomiasteczkowych podwórek i osobistych historii.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Poprowadzi je Iza Meronk. Wstęp wolny.

Fot. Kamila Szuba; „Agnieszka Pajączkowska i jej volkswagen bus”

Awers i rewers


Wędrowny Zakład Fotograficzny to jednak nie jedyna okazja spotkania z Agnieszką Pajączkowską. Poprowadzi ona też warsztaty o relacji fotografii i tekstu „Awers i rewers”. Odbędą się 19 marca o godz. 18.00. Ich uczestnicy przyjrzą się wybranym fotografiom i będą próbować opisać ich ramy, estetykę czy historię.

Warsztaty są skierowane do osób dorosłych. Wstęp na niej jest płatny. Bilet to koszt w wysokości 10 złotych. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętni do udziału w zajęciach muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy online dostępny na stronie muzeum.

Kolekcjonuj wspomnienia


20 marca o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni powinni się stawić pasjonaci fotografii. Małgorzata Czyżewska poprowadzi wtedy wykład „O radości kolekcjonowania fotografii”. Jego uczestnicy zastanowią się nad zjawiskiem zbierania zdjęć. Postarają się też znaleźć odpowiedź na pytanie czy współcześnie nadal mamy potrzebę ich kolekcjonowania.

O swoich doświadczeniach w obcowaniu z fotografią opowie Małgorzata Czyżewska - współzałożycielka Ośrodka Pogranicze w podsejneńskiej Krasnogrudzie, która wraz z grupą przyjaciół odrestaurowała dworek należący do rodziny Czesława Miłosza.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

fot. materiały prasowe

Rodzinny czas w muzeum


Dzień rodzinny, czyli zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat odbędzie się 21 marca. Od godz. 11.00 do godz. 15.30 na najmłodszych będzie czekać moc atrakcji.

Na początek, od godz. 11.00 do godz. 13.00, dzieci wezmą udział w otwartych warsztatach fotograficznych „Co słychać na mieście?”. Poprowadzi je Olga Lewandowska. Uczestnicy cofną się w czasie o prawie sto lat, do dawnej Gdyni i spróbują fotograficznie odtworzyć scenę miejską przedstawioną na zdjęciu Romana Morawskiego. Nie będzie jednak łatwo, bo źródłem inspiracji nie będzie obraz, tylko słowo.

Uczestnicy posiadający własne aparaty fotograficzne albo telefony z dobrym aparatem proszeni są o ich przyniesienie.

Obowiązują zapisy na wydarzenie. Wszystko, co trzeba zrobić, to wypełnić formularz online, który jest dostępny tutaj.

O godz. 13.00 w ramach Dnia Rodzinnego zaplanowano oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”. A pół godziny później wystartują drugie zajęcia dla najmłodszych. Będą to otwarte warsztaty dźwiękowe „Co w mieście piszczy?”. Ich uczestnicy nagrają dźwiękową pocztówkę Gdyni za pomocą niepozornych przedmiotów. Warsztaty poprowadzi Michał Jeziorski.

Obowiązują zapisy na wydarzenie. Wszystko, co trzeba zrobić, to wypełnić formularz online, który jest dostępny tutaj.

Szczegółowe informacje można znaleźć na facebooku.

Udział w Dniu Rodzinnym jest płatny. Bilety - 10 zł od dziecka, a jeśli w warsztatach uczestniczyć będzie rodzeństwo, to koszt biletu wstępu dla drugiego dziecka wynosi 5 zł.  Opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny.

fot. materiały prasowe


Gdynia – Tel Awiw


Końcówka marca przyniesie prawdziwy muzealny hit. Do naszego miasta zawita wystawa „Gdynia – Tel Awiw”. Jej wernisaż zaplanowano na 27 marca. Rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wystawa była prezentowana od 13 września 2019 roku do 3 lutego 2020 roku w Muzeum POLIN w Warszawie. Od 27 marca do 7 czerwca 2020 będzie można ją odwiedzić w Gdyni. Podkreśla podobieństwa między tymi dwoma miastami. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury. Oba odegrały też podobną rolę w historii Izraela i Polski. Na wystawie pokazane są zdjęcia i makiety najpiękniejszych budynków, dokumenty obrazujące codzienne życie i święta, przedmioty z epoki i dzieła współczesnych artystów.

Fenomen podobieństwa dwóch nadmorskich miast odzwierciedla przede wszystkim określenie „białe miasto”. Używane częściej w odniesieniu do tej części Tel Awiwu, która od 2003 roku jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest też określeniem Gdyni, której układ urbanistyczny ścisłego śródmieścia od czterech lat chlubi się tytułem polskiego Pomnika Historii.

Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników Muzeum Miasta Gdyni pod kierunkiem historyka Marcina Szerle oraz architektki i badaczki Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego. Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.

Ci, którzy nie zdążą wybrać się na wernisaż, będą mogli udać się na oprowadzanie po wystawie – 29 marca o godz. 14.00. Bilety w cenie 10 złotych – normalny, 5 złotych - ulgowy i 15 złotych – rodzinny. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

fot. materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2020 21:44
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2020 23:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona