Kultura

Święto kina dla młodych

Kadr z jednego z nominowanych filmów „Rocca Changes The World”/mat.prasowe

Kadr z jednego z nominowanych filmów „Rocca Changes The World”/mat.prasowe

Dla młodych miłośników kina najbliższa niedziela będzie wyjątkowa. W Gdyni po raz kolejny odbędą się obrady komisji konkursowej złożonej z młodych jurorów, która weźmie udział w przyznaniu Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej. W Polsce transmisja z ceremonii rozpocznie się o godz. 16.00.

EFA Young Audience Award 2020 to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do widzów w wieku 13-14 lat z całej Europy. Młodzi Europejczycy, w tym jurorzy z Gdyńskiego Centrum Filmowego, będą tego samego dnia pełnić rolę profesjonalnego jury i głosować na zwycięzcę.

Gdyńskie jury będzie obradować

26 kwietnia młodzi jurorzy wezmą udział w wirtualnej dyskusji (w języku polskim) oraz w uroczystej Gali Przyznania Nagród (w języku angielskim). Bycie Młodym Jurorem to zatem nie tylko okazja, by rozwinąć swoje kompetencje w zakresie krytyki filmowej, ale również te językowe.
Oprócz tego młodych filmoznawców czeka rozmowa z filmoznawcą Bartoszem Filipem i spotkanie z jurorami z innych krajów.
Nastoletni jurorzy wyłonieni przez kapitułę Gdyńskiego Centrum Filmowego spośród zgłoszeń mają swoje zdanie, czym jest dobre kino.
Moim zdaniem dobry film powinien przenosić widza z fotela do... innej przestrzeni. Do akcji filmu, żeby oglądający mógł poczuć więź między bohaterami. Zawsze to uwielbiałam, a teraz jeszcze bardziej lubię się przenieść w inny świat i odbiec od rzeczywistości siedząc na kanapie, więc myślę, że to niezwykle ważne. – pisze jedna z jurorek.
Zwracają też uwagę na punkty składowe każdej produkcji:
Ostatnim, ale równie decydującym dla mnie punktem jest muzyka. Muzyka powinna wspomagać w pewien sposób odczucie emocji w danym momencie. To są według mnie najważniejsze cechy dobrego filmu, a moimi ulubieńcami które wywołały na mnie w różne sposoby wrażenie jest: „Interstellar” wyreżyserowany przez Christophera Nolana ze względu na niesamowitą muzykę stworzoną przez wybitnego Hansa Zimmera, historię oraz ważną wiadomość, którą film przekazuje.
Pośród filmów, które zrobiły na nich największe wrażenie, znalazły się: „Interstellar”, „Joker”, „Green Book", „Jojo rabbit” , „Trzy kroki od siebie”. A od czwartku gdyńskie jury ogląda filmy, które znalazły się w finale nagrody. 
Produkcje nominowane do tegorocznej nagrody to:
  • „My Brother Chases Dinosaurs” (Mio Fratello Rincorre I Dinosauri), reż. Stefano Cipani (Włochy/Hiszpania);
  • „My Extraordinary Summer With Tess” (Mijn Bijzonder Rare Week Met Tess), reż. Steven Wouterlood (Holandia/Niemcy);
  • „Rocca Changes The World” (Rocca Verändert Die Welt), reż. Katja Benrath (Niemcy).

Europejska Akademia Filmowa

Europejska Akademia Filmowa (EFA) została założona w 1988 roku z inicjatywy szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który był jej pierwszym prezesem. Dzisiaj zrzesza ponad 2 800 filmowców z całej Europy – reżyserów, producentów, aktorów i aktorki, kinematografów, scenarzystów, montażystów, scenografów i inne osoby zawodowo związane z filmem. Każdego roku EFA przyznaje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszych filmów europejskich.

Nagroda Młodej Publiczności

Myśląc o młodych widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków, Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę – Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza.
Impreza urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego Jury. To wyjątek na skalę światową.
Wszyscy młodzi widzowie biorący udział w wydarzeniu, pełnią rolę Jury i głosują na zwycięski film. Zwycięzca zostanie ogłoszony tego samego dnia w Erfurcie (Niemcy) i otrzyma statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej. W Polsce transmisja ceremonii rozpocznie się o godz. 16.00.


Na stronie https://yaa.europeanfilmawards.eu można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o projekcie i uczestniczących miastach. Tam będzie też dostępna transmisja.

  • ikonaOpublikowano: 25.04.2020 16:51
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2020 23:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona