Kultura

Zakochaj się w architekturze #wGdyni

Spacer architektoniczny zainaugurował Weekend Architektury 2018/fot. Jan Ziarnicki

Spacer architektoniczny zainaugurował Weekend Architektury 2018/fot. Jan Ziarnicki

Modernizm jest częścią gdyńskiej tożsamości, powodem do dumy i odnajdywania się na architektonicznej mapie świata. Pozwala też doświadczać wspólnych emocji z ludźmi z całego świata, nie tylko mieszkańcami miast zbudowanych w duchu modernizmu, ale też z tymi, którzy po prostu kochają architekturę. W tym roku w dniach 22-25 sierpnia czekają nas cztery dni jej niespiesznego kontemplowania – od rana do wieczora, bowiem nadchodzi Weekend Architektury.

Weekend Architektury na stałe wpisał się już w kalendarz gdyńskich wydarzeń miejskich. W tym roku – w dniach 22-25 sierpnia – odbędzie się już jego IX edycja. W programie wydarzenia znalazły m.in. się prelekcje, panele dyskusyjne, spacery architektoniczne, wystawy, projekcje filmowe.

Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło „Minimum”, które poruszy dyskusje zarówno w obszarach wdrażania rozwiązań proekologicznych, pozostawiających jak najmniejszy ślad węglowy, jak i postulatów odwołujących się do uwzględniania przez planistów i architektów ważnych potrzeb społecznych w mieście.
Wydarzenie, podobnie jak w ostatnich latach, będzie się składało z kilkunastu otwartych, bezpłatnych modułów, w których uczestniczyć będą mogli zarówno miłośnicy architektury, urbanistyki i „dizajnu”, jak również zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści. Prelegentami i panelistami festiwalu będą znani architekci, eksperci oraz badacze historii architektury.

W ramach bloku Archi Film, obejrzymy takie obrazy jak m.in. „REM” (2016) oraz znane z tegorocznej edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity „Duch Bauhausu” (2018), „Architektura Nieskończoności” (2018). Projekcje odbędą się w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) oraz Sali Teatralnej Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Archi Film to także znakomita okazja do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze – najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów. 
 
Fotografia architektoniczna przechodzi obecnie swój renesans. Weekend Architektury  proponuje wydarzenia zachęcające do współpracy grupy pasjonatów fotografii architektury modernistycznej, w tym wzajemnego poznania oraz dzielenia się z innymi twórczymi inspiracjami. Miłośników fotografii architektonicznej może zainteresować Otwarty Foto Spacer, wernisaż wystawy  Gdyński Modernizm w Obiektywie, wieczorne projekcje oraz  pokazy foto-filmowe.
 
Niespieszny charakter festiwalu sprzyja rozważaniom o współczesnej architekturze i przestrzeni miejskiej. I dzień Archi Prelekcji pt. „Życie między budynkami” (23 sierpnia w godz. 12.00-16.30), stanowiący de facto  kontynuację zeszłorocznych wątków, będzie okazją do analizy różnych opcji i możliwości aktywizowania życia mieszkańców oraz przyciągania do miasta nowych, kreatywnych jednostek na przykładach z Polski i ze świata (z udziałem wiceprezydenta ds. innowacji Michała Gucia, wizjonera miejskiego, architekta Jakuba Szczęsnego oraz liderów Urban Lab Gdynia czy stowarzyszenia Traffic Design). 
 
W ramach Archi Prelekcji odbędą się także dwa tematyczne panele dyskusyjne z udziałem architektów, urbanistów, planistów miejskich oraz badaczy architektury.
Tradycyjnie atrakcyjną ofertę „bliskich spotkań z architekturą” stanowi bogaty program otwartych spacerów architektonicznych, prowadzonych przez doświadczonych przewodników i ekspertów. W czasie spacerów pojawi się wiele okazji do poznania obiektów od środka oraz górnych tarasów przedwojennych kamienic modernistycznych.
 
Minimum X, Apartament Minimum, Życie między budynkami i Gdyński Modernizm w Obiektywie to tytuły wystaw, które będą stanowiły w tegorocznej edycji komplementarne tło wydarzeń festiwalowych, w tym inspirowane hasłem „Minimum”. Miejscem wystaw będzie m.in. Gdyńskie Centrum Filmowe (galeria, Forum Studenckie), Gdynia InfoBox (sala multimedialna), galeria w Miejskiej Informacji oraz partnerskie galerie i przestrzenie wystawiennicze.

Szczegóły i linki do zapisów na stronie www.weekendarchitektury.pl.

Źródło: modernizmgdyni.pl.

  • ikonaOpublikowano: 13.08.2019 12:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.08.2019 12:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona