Kultura

Zobacz gdyński port okiem Henryka Poddębskiego

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

Setną rocznicę utworzenia portu w Gdyni miasto świętuje w wyjątkowy sposób. Jednym z elementów obchodów jest kolejna wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, przybliżająca tamten okres. Od piątku, 23 września, w przestrzeni muzeum obejrzeć można fotografie Henryka Poddębskiego, który w obiektywie uwiecznił czas rozwoju portu i miasta.


Muzeum Miasta Gdyni od początku roku świętuje 100-lecie powstania portu w Gdyni. Do dwóch fantastycznych wystaw związanych z tą rocznicą, dołącza właśnie trzecia. Dokładnie 100 lat temu, 23 września 1922 roku, Sejm II RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie.

- W bardzo symbolicznym dniu, kiedy dokładnie 100 lat temu Sejm II RP uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni – otwieramy kolejną wystawę poświęconą historii portu gdyńskiego i historii powstającego przy nim miasta. Tym razem tę historię portu i miasta opowiadamy oczami fotografa Henryka Poddębskiego, który w swoim życiu odwiedził ponad 700 miejscowości i wykonał ponad 20 tysięcy fotografii – mówi Marzena Markowska, zastępca dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.


Wystawa „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” prezentuje zdjęcia Henryka Poddębskiego, dokumentujące powstawanie gdyńskiego portu. Zostały one wykonane podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Wernisaż ekspozycji zaplanowano na 23 września. Wystawę podziwiać będzie można aż do 23 kwietnia 2023 roku.

- Fotografie i odbitki fotograficzne, które przedstawiamy na naszej wystawie, zostały wykonane z oryginalnych negatywów autorstwa Henryka Poddębskiego, które są w naszych zbiorach. Posiadamy 537 negatywów celuloidowych, wykonanych aparatem fotograficznym Leica oraz 236 negatywów szklanych. Poza tym w naszych zbiorach jest ponad 70 odbitek pozytywowych z oryginalnymi stemplami i pieczątkami. Na zdjęciach Henryka Poddębskiego Gdynia jest miejscowością nowoczesną. Stąd też tytuł nasz „Wymiary Nowoczesności”. Tu już pokazujemy port funkcjonujący, wyposażony w nowoczesne urządzenia przeładunkowe, takie jak: wywrotnica wagonowa, taśmociąg do przeładunku węgla czy nowoczesne budynki portowe, nowoczesna, funkcjonalna architektura modernistyczna – tłumaczy Dariusz Małszycki, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni, współkurator wystawy.

fot. Paweł Kukla

Gdyńskie zdjęcia Henryka Poddębskiego przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem, do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.

- Na wystawie można zobaczyć wymiary nowoczesności w Gdyni, które widzieli odbiorcy fotografii Poddębskiego, które znajdowały się w przewodnikach, w prasie, były kolportowane w pocztówkach. Jednak przede wszystkim można zobaczyć to, jak była rozumiana nowoczesność w II RP w latach 30., i jaki wizerunek kreował autor. Chcemy też zwrócić uwagę odbiorcy na to, że to fotograf decyduje, o tym co widzimy na zdjęciach – wyjaśnia Katarzyna Piotrowska, wpółkuratorka wystawy.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycję dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2022 14:48
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.09.2022 10:48
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona