Aktualności

Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni

Wernisaż wystawy Doroty Kareckiej odbędzie się już dziś na placu Grunwaldzkim // fot. materiały prasowe
Przedstawiają ludzi, którzy nadają charakter miastu. To subtelne portrety gdyńskich osobistości, ale też galeria postaci zaskakująco nieoczywistych. W ramach czwartej edycji  festiwalu Open House na placu Grunwaldzkim stanie niezwykła wystawa. „#zGdyni – portrety” składa się z kilkudziesięciu fotografii gdynian. Autorką zdjęć jest Dorota Oza Karecka. Wernisaż wystawy już dziś o godz. 19.00.
 
Projekt „#zGdyni – portrety” to próba odpowiedzi na pytanie o pochodzenie niepowtarzalnego klimatu Gdyni - miasta posiadającego magnetyczną siłę przyciągania indywidualistów i obieżyświatów. Wystawa, którą będzie można obejrzeć w przestrzeni miejskiej, to 33 fotografie gdynian. Wykonała je Dorota Oza Karecka. Ich bohaterowie nie są przypadkowi. Fotografka starannie wybiera gdynian, których chce sfotografować. Poszukuje ludzi, którzy nadają temu miastu charakter. Dlatego portrety przedstawiają różne osoby. Jest rodzina szewców na ul. Abrahama, krawiec Wiśniewski z ul. Starowiejskiej, zasłużony dla drużyny rugby - Zbyszek Rybak, czy muzyk Przemek Dyakowski.
 
Wystawę mogą zobaczyć wszyscy chętni. Jest ona częścią festiwalu Open House. Fotografie zostaną rozstawione na placu Grunwaldzkim w Gdyni. Wernisaż prac odbędzie się już dziś - w piątek, 25 maja, o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 3 czerwca.
 
Fotografie Doroty Kareckiej mają duszę, dzięki relacji jaką tworzy ona z portretowanymi osobami. Poznaje tych ludzi i ich historie. Projekt „#zGdyni – portrety” to dzieło otwarte. Praca nad nim trwa już półtora roku. W tym czasie powstało ponad 40 portretów gdynian. Niektórzy nie mają nazwisk. Obdarzono ich pseudonimami, które przylgnęły do nich na zawsze. Niektórzy znani są z pseudonimów artystycznych, część nazwisk niewiele nam mówi. Wspólnym mianownikiem wszystkich pozostaje Gdynia.
 
Dorota Oza Karecka - jest fotografką-portrecistką, która w swojej pracy stosuje historyczne techniki fotograficzne, co pozwala jej wpływać na zdjęcia na każdym etapie ich powstawania.