Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

1000 lat, Gdynio!

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wita się z mieszkańcami, samorządowcami i parlamentarzystami zebranymi z okazji 97. urodzin Gdyni pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wita się z mieszkańcami, samorządowcami i parlamentarzystami zebranymi z okazji 97. urodzin Gdyni pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski

97 lat temu Gdynia – po ponad siedmiu wiekach istnienia jako wieś – stała się miastem. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się o 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej. Jednak pierwsze życzenia urodzinowe złożyli zaprzyjaźnieni pomorscy samorządowcy, a wszystko podczas porannego comiesięcznego spotkania roboczego z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.


Budowę miasta Gdyni określa się jako „cud gospodarczy”. Istniejąca od przynajmniej siedmiu wieków wieś wpadła w 1920 roku w oko inżynierowi Tadeuszowi Wendzie, który postanowił po długich poszukiwaniach odpowiedniej lokalizacji zbudować tu port morski dla odrodzonej Rzeczpospolitej. Za budową portu poszła rozbudowa wsi, która dłużej wsią już pozostawać nie mogła. 10 lutego 1926 roku Rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie, zgodnie z którym gmina wiejska Gdynia otrzymywała z dniem 4 marca 1926 r. status miasta. W ciągu kilkunastu lat wieś licząca 12 tys. mieszkańców przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące w przeddzień II wojny światowej ponad 120 tys. mieszkańców.

Rozwój dla mieszkańców, Pomorza i Polski


Pomorscy samorządowcy na spotkaniu roboczym z prezydentem gdyni Wojciechem Szczurkiem. Fot. Przemysław Kozłowski
Pomorscy samorządowcy na spotkaniu roboczym z prezydentem gdyni Wojciechem Szczurkiem. Fot. Przemysław Kozłowski

Pierwsze urodzinowe życzenia spłynęły do miasta z samego rana. Na comiesięcznym spotkaniu roboczym pomorskich samorządowców prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka czekała niespodzianka. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przywiozła tort z napisem „1000 lat Gdynio!”, a marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył prezydentowi Szczurkowi Księgę Pamiątkową Pomorza.

–Wojciechowi Szczurkowi – Prezydentowi m. Gdyni – z najlepszymi życzeniami w 97. urodziny miasta. Niech Gdynia szybko się rozwija dla jej mieszkańców, Pomorza i Polski – napisał w księdze marszałek.

Po spotkaniu roboczym samorządowcy złożyli wspólnie kwiaty przed pomnikiem Polski Morskiej.

Pomorscy samorządowcy złozyli wspólnie kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski
Pomorscy samorządowcy złożyli wspólnie kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski

Symbol morskości Gdyni i Polski





Obchody jubileuszu miasta rozpoczynają się tradycyjnie przed pomnikiem Polski Morskiej. Mieszkańcy, samorządowcy, parlamentarzyści spotkali się tam w samo południe. W oprawie wojskowej asysty honorowej złożyli kwiaty przed pomnikiem.

– To jest takie centralne miejsce w Gdyni. Na głównej osi widokowej. Pomnik Polski Morskiej, który zastąpił nam przez długie lata będącą Płytę Marynarza Polskiego. To jest cała morskość Polski, a zarazem oczywiście Gdyni, bo tu są sześciany wskazujące różne dziedziny gospodarki morskiej. Chcemy w tym miejscu mówić, że Gdynia jest miastem z morzem związanym, miastem z morza i miastem z marzeniami – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Fot. Przemysław Kozłowski
Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Fot. Przemysław Kozłowski

W swoim przemówieniu Joanna Zielińska zwróciła uwagę, że w Gdyni jest wiele pomników, które mogą być świetnym źródłem nauki historii o mieście, pod warunkiem, ze czyta się pod nimi podpisy.

– Historii należy się uczyć zawsze, a co będzie źródłem wiedzy, to musi być tylko sprawdzone źródło wiedzy. Między innymi takimi są pomniki gdyńskie. Jest ich tak dużo, są bardzo różne, są obeliski, stojące osoby, są takie wstrząsające pomniki, choćby ten Grudnia 1970, czy Gdynian Wypędzonych. Dla mnie też ważnym pomnikiem jest Tym, co odeszli na wieczną wachtę, bo Gdynia to morskie miasto – dodaje Joanna Zielińska.


Obchody 97. urodzin gdyni pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski
Obchody 97. urodzin gdyni pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski

O tym, że historia Gdyni jako miasta jest burzliwa mówi w dzień urodzin Wojciech Szczurek.

– Z jednej strony wspaniałe karty, ale też karty tragiczne w historii naszego miasta. Dziś taki szczególny dzień, bo do tej historii wracam. Przypominamy postaci wielkich budowniczych naszego miasta, ale też bohaterów, którzy na różnych etapach dziejów walczyli o to, żeby Polska była niepodległa, żeby Polska, w tym Gdynia, była wolna, niepodległa i demokratyczna – mówi prezydent Gdyni. - Ja przede wszystkim z okazji święta chciałbym życzyć wszystkim mieszkańcom naszego miasta pogody ducha i optymizmu, abyśmy każdego dnia odnajdywali w naszym mieście coś co nas zafascynuje, ale przede wszystkim odkrywali to, że miasto to przede wszystkim wspólnota ludzi. Wspólnota, na którą można liczyć. Wspólnota, która sobie pomaga, która wyznacza sobie bardzo czasem śmiałe cele, ale przede wszystkim wzajemnie się o siebie troszczy.

O dalszych obchodach jubileuszu można przeczytać w artykule Świętuj z nami 97. urodziny Gdyni. Jeszcze dziś o godzinie 17.00 rozpocznie się w Teatrze Miejskim urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na naszej stronie.

Orkiestra Marynarki Wojennej uświetniła uroczystosci jubileuszowe pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski
Orkiestra Marynarki Wojennej uświetniła uroczystosci jubileuszowe pod Pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.02.2023 15:22
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2023 18:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze