Co nowego

19. edycja MDAG pod hasłem „Rethink Everything”

19. edycja MDAG ruszy 13 maja // mat.prasowe

19. edycja MDAG ruszy 13 maja // mat.prasowe

08.04.2022 r.

Zbliża się święto dokumentu. 19. edycja Millennium Docs Against Gravity startuje 13 maja i potrwa do 22 maja. Dwa dni później, czyli 24 rozpocznie się część online, która potrwa do 5 czerwca. Podczas festiwalu pierwszy raz pojawi się Konkurs Filmów Krótkometrażowych, a do listy miast dołączy Łódź.

 
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w terminie 13-22 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi. Wydarzenie ponownie będzie w formie hybrydowej. Część online potrwa od 24 maja do 5 czerwca na stronie mdag.pl.

W tegorocznym programie festiwalu znalazło się ponad 170 wyjątkowych filmów z całego świata, sesje Q&A z najważniejszymi twórcami kina dokumentalnego, warsztaty, panele dyskusyjne, część muzyczna i pokazy plenerowe. Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat – „Rethink Everything”, która została zaczerpnięta z filmu pt. „Wymyślić świat na nowo”. Organizatorzy MDAG chcą, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania.

Do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 12 filmów, które powalczą o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium.

Zwiastun 19.edycji MDAG
Autorką tegorocznego festiwalowego trailera po raz siódmy jest Dorota Proba – reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych, absolwentka Szkoły Wajdy i Wydziału Scenografii na warszawskiej ASP.

W swoich trailerach reżyserce udało się wypracować własny, unikatowy styl, który co roku porywa serca widzów i pobudza ich apetyt na festiwalowe filmy. W tegorocznym zwiastunie znalazły się fragmenty dzieł z Konkursu Głównego m.in.: „Wulkan miłości”, „Terytorium”, „Krowa”, „Anioły z Sindżaru” i „Skál”.

Proba stworzyła swoistą grę w ciepło-zimno. W klipie widzimy zarówno płonące lasy Amazonii („Terytorium”), jak i wędrującego polarnego misia („Kłopotliwy niedźwiedź”), czy lodowate krajobrazy (filmy „Rzeka” i „W objęciach lodu”), a zaraz potem tancerza realizującego swój układ choreograficzny na pustyni („Sztuka milczenia”).

Motyw tańca przewija się także w innych fragmentach – np. prezentujących szałowe cheerleaderki 70+ z filmu „Dziewczyny z kalendarza”. Rozpoznajemy tu znane twarze: Susan Sontag („W sprawie Susan Sontag”), Dalajlamy i Desmonda Tutu („Misja: szczęście”), Sinead O’Connor („Nothing Compares”) i Aleksieja Nawalnego („Nawalny”).

Niektóre twarze zakrywają maski – jak w ujęciach z filmu „McCurry. W pogoni za kolorem”, czy u samego Mercela Marceau („Sztuka milczenia”). Nie nosi jej jednak bohaterka „Instagramowej rodziny”, choć i tak odgrywa rolę nastoletniej influencerki przed kamerką.

Swoich instynktów nie hamuje Roman Stańczak, którego widzimy podczas tworzenia kontrowersyjnej rzeźby samolotu do polskiego pawilonu na weneckie Biennale. W powietrzu unoszą się „Zawieszeni” – tytułowi bohaterowie tego filmu, i nie potrzebują do tego aeroplanów. Po wpływem psychodelików są zaś uczestnicy halucynogennego eksperymentu w filmie „Psychodeliczny klasztor”.

Jak widać, bohaterowie trailera tradycyjnie idą against gravity. Za ścieżkę dźwiękową posłużył niezmiennie kawałek „Give It Up” – owoc współpracy izraelskiego muzyka Kutimana z amerykańską youtuberką występującą pod pseudonimem Princess Shaw.

Sekcje i retrospektywy


Tegoroczne festiwalowe sekcje to:

 • Love Stories (nowość),
 • Zanim dorośniesz (nowość),
 • Oblicza Dalekiego Wschodu (nowość),
 • Nauka nas uratuje (nowość),
 • Konkurs Filmów Krótkometrażowych (nowość),
 • Archiwa przyszłości (nowość),
 • Bohaterowie są wśród nas,
 • Historie intymne,
 • Miejsca,
 • Człowiek w kinie,
 • Klimat na zmiany,
 • Muza i wena,
 • Fetysze i kultura,
 • Akademia OKI DOKI.
 
W tym roku zobaczymy retrospektywy Susan Sontag i Billa Morrisona.
 
Z kolei wyłącznie online dostępne będą:

 • filmy krótkometrażowe (3 bloki tematyczne),
 • retrospektywa Siergieja Łoźnicy.
 
Szczegółowy program festiwalu pojawi się na stronie 21 kwietnia, natomiast sprzedaż pojedynczych biletów ruszy od 28 kwietnia

Mecenasem tytularnym MDAG jest Bank Millennium.