Co nowego

Abakanowicz nieznana

Na wystawie

Na wystawie "Wątki i osnowa" w Galerii Debiut można zobaczyć niewystawiane do tej pory wczesne obrazy Magdaleny Abakanowicz. Fot. Przemysław Kozłowski

Patronka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i jego najsłynniejsza absolwentka, jednocześnie jedna z najbardziej znanych polskich artystek na świecie. Od dziś prace Magdaleny Abakanowicz można oglądać w Galerii Debiut przy ul. Orłowskiej 8, a wśród nich wczesne obrazy do tej pory niepokazywane. To ich wystawienniczy debiut w Galerii Debiut.


To druga wystawa Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystek, w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni (PLSP). Pierwsza odbyła się w sali wystawienniczej Art 39 i towarzyszyła uroczystości nadania szkole imienia Magdaleny Abakanowicz we wrześniu 2021 roku.

Wernisaż drugiej (z kilku zaplanowanych w cyklu) wystawy patronki „Plastyka”, która właśnie tu rozpoczynała swą artystyczną edukację w 1947 roku, odbył się dziś o godz. 12:30 w Galerii Debiut i przyciągnął bardzo liczne grono odbiorców sztuki. Zgromadzone na ekspozycji prace - pierwsze obrazy artystki (powstałe jeszcze w latach sześćdziesiątych i do tej pory niepokazywane), rysunki, tkaniny, humanoidalne korpusy jutowe i metalowelowego, drucianego ptaka możemy oglądać dzięki współorganizatorom wystawy - Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

Prezentowane w Debiucie dzieła powstawały w bardzo odmiennych technikach i z przeróżnych materiałów, przyjmując zróżnicowane formy, gdyż artystka z poszukiwania, oswajania i rozwijania nowych technik ułożyła swoją artystyczną ścieżkę. Ta droga doprowadziła ją do słynnych abakanów - pobudzających wyobraźnię ekspresyjnych, monumentalnych, przestrzennych kompozycji z tkanin. Jej własna, oryginalna technika, zacierająca granicę między rzeźbą a tkaniną artystyczną, wzbudziła niemałą sensację na Międzynarodowym Biennale w São Paulo w 1965 roku, przyniosła jej złoty medal i uczyniła artystką światowego formatu.

- Formy powstają z codziennych doznań, jak dziennik. Są wytworem i zapisem mego czasu: doświadczeń, rozczarowań, tęsknot, lęków. Zmieniają się tak, jak czas zmienia moją twarz - czytamy słowa artystki, zapisane w katalogu wystawy. - Będę zawsze porzucała jedne techniki i materiały na rzecz drugich. Najciekawiej jest posługiwać się techniką, której się jeszcze nie zna, i budować formy, których się jeszcze nie zna.

Ptak "Mag", jedna z prac magdaleny Abakamowicz w Galerii Debiut. Fot. Przemysław Kozłowski
Ptak "Mag", jedna z prac magdaleny Abakamowicz w Galerii Debiut. Fot. Przemysław Kozłowski


Na otwartej dziś wystawie „Wątki i osnowa” możemy zobaczyć jeden abakan, większość prac to rysunki i obrazy. Dobór eksponowanych prac tłumaczy kuratorka wystawy Aleksandra Szwarc z PLSP w Gdyni, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- W poprzedniej naszej wystawie było bardzo dużo prac przestrzennych, natomiast teraz postanowiliśmy zaprezentować troszeczkę mniej znaną panią profesor Magdalenę Abakanowicz. W związku z tym pokazane zostały jej pierwsze prace, takie które w ogóle nie były jeszcze pokazywane np. kilka prac malarskich, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego na żadnej wystawie. Jest sporo rysunków, są również prace przestrzenne - trzy figury ludzkie, jest ptak druciany. Te techniki składają się na różne wątki, natomiast osnową, tak jak napisałam to w katalogu, jest temat, który ciągle się przewija - temat życia, temat istoty, biologizmu, organicznego podejścia do życia - opowiada Aleksandra Szwarc. - Ta różnorodność prac jest bardzo ciekawa. Zazwyczaj my kojarzymy panią Magdalenę Abakanowicz z pracami przestrzennymi, z abakanami, a my tutaj mamy właściwie wszystko.

Katalog, który towarzyszy wystawie, wydany został dzięki środkom Miasta Gdyni. Gdyński samorząd na wernisażu reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- Całkiem sporo mamy ostatnio wernisaży w Gdyni i to dobrej jakości. Magdalena Abakanowicz to wyjątkowa artystka, jedna z najsłynniejszych w Polsce. Bardzo mnie cieszy, że możemy mieć taką dodatkową ofertę kulturalną i że możemy tak dobrze współpracować z placówką, która nie jest placówką miejską, ale ta współpraca układa się nam znakomicie. Cieszę się, że mogliśmy trochę pomóc w wydaniu katalogu, bo wierzę, że to jest ważny element wystawy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała i dodaje, że młodzież, która chodzi do szkoły, która ma taką patronkę, może odczuwać wielką dumę, a wszyscy gdynianie mogą korzystać z dobrodziejsrwa organizacji takich wystaw.

Goście i gospodarze wernisażu prac Magdaleny Abakamowicz. Pierwsza z prawej kuratorka wystawy Aleksandra Szwarc, w środku (czarne ubranie) Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Fot. Przemysław Kozłowski
Goście i gospodarze wernisażu prac Magdaleny Abakamowicz. Pierwsza z prawej kuratorka wystawy Aleksandra Szwarc, w środku (czarne ubranie) Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Fot. Przemysław Kozłowski

Wystawa potrwa do 31 lipca 2023 roku. Dostępna jest w dniach:

  • wtorek-piątek 10:00-15:00
  • sobota-niedziela 11:00-16:00
  • wstęp wolny

Patroni honorowi:

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
  • Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
  • Centrum Edukacji Artystycznej
  • Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni Marek Lis

Koordynatorka wydarzenia: Ewa Manuszewska, kuratorka Galerii Debiut

Patroni medialni:

  • trojmiasto.pl
  • gdynia.pl
 
Oprawa graficzna wydarzenia i katalogu: Małgorzata Jarocka.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.03.2023 14:44
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.04.2023 08:30
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze